Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Планують уточнити права працівників та обов’язки роботодавців при скороченні

Нове

07.01.2025 25 0 0

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про внесення змін до ст. 40 КЗпП щодо дотримання гарантій переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці (реєстр. № 12370). 

Як зазначено у пояснювальній записці, ч. 6 ст. 43 Конституції гарантує громадянам захист від незаконного звільнення. 

Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП. 

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 42 КЗпП при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. 

Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган, фізична особа, яка використовує найману працю, пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, у фізичної особи. 

А отже однією з найважливіших гарантій для працівників при зміні в організації праці, в тому числі ліквідації, реорганізації підприємства, є обов`язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника. 

Разом з цим працівник має право подати заяву про скорочення двомісячного строку попередження про наступне вивільнення та ініціювати питання щодо припинення трудових правовідносин у коротший строк, ніж гарантований законом. 

Ураховуючи вищевикладене, законопроєктом пропонується внести зміни до ст. 40 КЗпП та встановити, що подання працівником заяви про скорочення двомісячного строку попередження про наступне вивільнення може бути підставою для скорочення цього строку, проте не звільняє роботодавця від обов’язку дотримання ним гарантій щодо пропозиції такому працівникові іншої роботи на тому самому підприємстві, в установі, організації, яка відповідає його кваліфікації, при звільненні працівника у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. 

Верховна Рада 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали