Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Парламент відмінив Господарський кодекс та передбачив корпоратизацію державних і комунальних підприємств

Головне
10.01.2025

Парламент ухвалив законопроєкт про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період (реєстр. № 6013). 

Прийнятий законопроєкт є частиною масштабної реформи, яка спрямована на впорядкування правовідносин у сфері державної власності, підвищення інвестиційної привабливості та інтеграцію України до міжнародних економічних стандартів. 

Основні положення законопроєкту передбачають корпоратизація державних та комунальних підприємств. Усі державні та комунальні унітарні підприємства мають бути трансформовані в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю. Цей підхід відповідає міжнародним стандартам і сприяє залученню інвестицій. Для комунальних підприємств корпоратизація має гнучкий характер, дозволяючи громадам самостійно визначати доцільність трансформації. 

Прийнятий законопроєкт запроваджує Прозоре управління майном. Операції з майном підприємств, де державі належить понад 50 % акцій, здійснюватимуться через систему «Прозорро.Продажі», що забезпечує відкритість процесів і мінімізує корупційні ризики. 

Законопроєкт передбачає фінансову прозорість та звітність. Відповідно до положень законопроєкту, державні підприємства зобов'язані публікувати фінансові звіти, що сприятиме громадському контролю та прозорості управління. 

Майно з додатковим контролем. Для непідприємницьких активів, які не підлягають приватизації, вводиться механізм узуфрукту. Це забезпечить їхнє раціональне використання під наглядом держави. 

Закон також чітко врегульовує перехідний період. Положеннями законодавчого акту передбачається збереження діяльності комунальних підприємств у перехідний період, а також гармонізацію норм із Законом від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування» та Цивільним кодексом, щоб уникнути прогалин після втрати чинності Господарського кодексу, який скасовується і який був прийнятий у 2003 році на противагу проєвропейському Цивільному кодексу. При цьому деякі положення Господарського кодексу зберігають свою чинність у цьому законопроєкт та будуть діяти впродовж перехідного періоду. 

Слід зазначити, що прийнятий законопроєкт не спрямований на ліквідацію господарських судів та господарської юрисдикції. 

Законодавчий акт значно розширює можливості територіальних громад. Законопроєкт дозволяє громадам створювати юридичні особи для забезпечення ефективного управління власністю та реалізації соціальних ініціатив. Корпоратизація державних підприємств є обов’язковою протягом перехідного періоду, що забезпечує їхню трансформацію в сучасні корпоративні структури. Для комунальних підприємств цей процес передбачається більш гнучким, оскільки для громад немає санкцій за відмову від перетворення. 

Ця норма має ключове значення, адже дозволяє громадам по всій території України гнучко використовувати корпоратизацію як інструмент для: 

  • залучення міжнародних інвесторів до участі в капіталі; 
  • модернізації основних засобів; 
  • отримання кредитування за європейськими ставками для корпоратизованих підприємств. 

Окрім того, корпоратизація державних та комунальних підприємств активно підтримується Європейським Союзом і ОЕСР. Зокрема, реформа відповідає міжнародним практикам прозорого управління, які сприяють залученню інвестицій. До 2025–2026 років, у межах Плану для Ukraine Facility, передбачено завершення трансформації комунальних підприємств у корпоративні структури до 2025–2026 років. Також із 2027 року буде заборонено дотаційне фінансування таких підприємств із державного та місцевих бюджетів, що стимулюватиме їх до самоокупності й запровадження ефективних бізнес-моделей. 

Законопроєкт залишає можливість введення штрафів за порушення строків постачання товарів, робіт та послуг для оборонних підприємств. Положення закону усувають існуючу практику накладення потрійних штрафів за одне порушення строків поставки, що призводило до надмірного фінансового тиску на виробників української продукції. 

Відтепер передбачено один прогресивний штраф — пеню в розмірі 3 % за кожен місяць прострочки. Це створює справедливі умови для виконання контрактів, стимулюючи виробників до вчасного виконання зобов’язань. 

Слід зазначити, що на платформі Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України за участі понад 400 представників з усіх регіонів було обговорено запропоновані парламентом зміни. 

Таким чином, прийняття законопроєкту № 6013 є важливим кроком у напрямі модернізації економічного сектору України. Реформа сприятиме розвитку сучасних бізнес-моделей, прозорому управлінню майном та посиленню економічної стійкості держави. 

Верховна Рада


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 1
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Документи, які набули чинності з 19 по 25 травня 2025 року
Документи, які набули чинності цього тижня та стануть у нагоді при здійсненні господарської діяльності. Закон України від 08.05.2025 № 4417-IX «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудо...
23.05.2025
Зміни в законодавстві з 19 по 23 травня 2025 року
Збірка змін в законодавстві, які відбулися цього тижня Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки Мінекономіки поінформувало критично важливі для економіки підприємства щодо необхідності до 28 травня 2025 року подати на електронну адресу Міністерства ...
23.05.2025
Запроваджено процедуру державної реєстрації ГМО
Реалізація постанови дозволить гармонізувати українське законодавство з законодавством ЄC. Кабмін ухвалив постанову від 21.05.2025 № 584 «Деякі питання державної реєстрації генетично модифікованих організмів». Документ підготовлений Мінагрополітики та продовольства. Постанова прийнята з...
Кращі матеріали