Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Новий вид оплачуваної відпустки та «декрет» для батька

26.04.2021 616 0 0

Прийнято Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною (законопроєкт від 19.06.20 р. № 3695).

Згідно з цими змінами доповнюється КЗпП та Закон від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) новим видом відпустки – відпусткою при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, що оплачується за кошти роботодавця. Така відпустка надаватиметься одній із перелічених осіб:

  • чоловіку, дружина якого народила дитину;
  • батьку дитини в разі, якщо він не перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
  • бабі або діду, або іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за дитиною, якщо мати (батько) дитини є одинокою матір’ю (батьком).

Відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначено як рівне право кожного з батьків дитини (матері та батька). Відповідні зміни вносяться до ст. 179, 181 КЗпП та ст. 18, 20 Закону № 504.

Доповнено положення:

  • ст. 1821 КЗпП та ст. 19 Закону № 504 – щодо права працівників обох статей, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, на додаткову відпустку;
  • ст. 51 КЗпП – щодо можливості встановлення скороченої тривалості робочого часу для чоловіків, які мають дітей віком до 14 років або дитину з інвалідністю, та батьків, які виховують дітей без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі).

Як повідомила голова парламентського підкомітету з питань дотримання Україною міжнародних зобов’язань у сфері захисту прав людини та гендерної політики Марина Бардіна, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку тепер доступна для батьків дитини, чия дружина є фізособою-підприємцем чи самозайнятою особою. Батько дитини може взяти таку відпустку без довідки з місця роботи матері про її повернення на роботу. Сім’я зможе самостійно вирішити, хто перший піде в таку відпустку.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали