Нова пенсійна система – нові податки: оприлюднено законопроєкт
Мінсоцполітики оприлюднено проєкт Закону «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Документом передбачається встановлення обов’язкової участі в системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працівників. При цьому додаткові податки на роботодавця чи працівника не накладаються:
- 2 % (1 % за рахунок виокремлення з ЄСВ та 1 % – за рахунок ПДФО) бази нарахування накопичувального внеску протягом першого року з дати початку сплати накопичувальних внесків;
- 4 % (2 % + 2 % відповідно) – протягом другого року;
- 6 % (3 % + 3 % відповідно) – протягом третього і на наступні роки.
Роботодавець має автоматично залучати працівника на щорічній основі до сплати накопичувального внеску, а працівник має право відмовитися від сплати такого внеску, подавши йому відповідну заяву.
ФОП та інші категорії «самозайнятих осіб», що сплачують накопичувальний внесок на свою користь, сплачують його на добровільній основі (автозапис із правом відмови).
Також, пропонується встановити, що кошти накопичувальної системи є власністю учасників системи в розмірі, накопиченого на їх рахунках, а у випадку смерті особи право власності на пенсійні заощадження переходять до її спадкоємців.
Законопроєктом, серед іншого, запропоновано комбіновану модель функціонування системи накопичувального пенсійного забезпечення. Вона передбачає, що перші 3 роки накопичувальні внески спрямовуються до державного фонду, який матиме корпоратизовану структуру управління, яка відповідає Директиві ЄС 2016/2341, яку Україна зобов’язалася імплементувати. Діяльність з адміністрування та управління активами такого фонду здійснюється на підставі ліцензій, виданих згідно з чинним законодавством. ІТ-система щодо ведення персоніфікованого обліку знаходиться у державній власності.
Починаючи з 4-го року учасники зможуть обирати приватного пенсійного провайдера (недержавний пенсійний фонд, компанію зі страхування життя, банк) або, за бажанням, залишитись в державному фонді.
Додатковою системою гарантій збереження пенсійних накопичень у системі накопичувального пенсійного забезпечення є жорсткі вимоги щодо допуску до роботи в системі та контролю за діяльністю суб’єктів, які обслуговують кошти учасників цієї системи. Контроль здійснюватиметься з боку державних регуляторів.
Набрання чинності законодавчого проєкту передбачається з 1 січня 2026 року, а початок здійснення накопичень – через рік після завершення військового стану, але не раніше, ніж буде впроваджено всю необхідну нормативну базу та необхідну інфраструктуру.
Мінсоцполітики
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу