Більше за темою:
Незначна сума ЗЕД-операції: без валютного нагляду
Валютна лібералізація продовжується: «позиковий» ліміт та інші зміни
Національний банк України впроваджує великий пакет пом’якшення валютних обмежень. Метою змін, що почнуть діяти з 11 серпня 2026 року, є передусім підтримання фізичних осіб. Водночас пакет також містить важливі зміни для юридичних осіб та фінансового сектору.
За оцінками НБУ, пом’якшення не створюватимуть ризиків для стійкості валютного ринку з огляду на сформованість передумов та ретельний аналіз кожного окремого заходу. Цей пакет валютної лібералізації вже врахований в оновленому макроекономічному прогнозі НБУ, який передбачає зростання міжнародних резервів до майже 70 млрд дол. США у 2026 році.
Пакет пом’якшення валютних обмежень містить потужну компоненту, яка полегшує життя українців за кордоном та розширює можливості для громадян, які проживають в Україні.
По-перше, збільшується ліміт на купівлю населенням безготівкової іноземної валюти до 200 тис. грн на календарний місяць (із 50 тис. грн). Одночасно розширюється перелік доступних операцій у межах цього ліміту: можна буде не лише купувати валюту, а й безготівкові банківські метали та цінні папери іноземних емітентів. Такі зміни спрямовані на розвиток інвестиційної культури в країні та збільшення можливостей населення розміщувати свої кошти в інвестиційних активах. Водночас НБУ і надалі докладатиме зусиль для підтримання привабливості гривневих активів ‒ депозитів та ОВДП.
По-друге, підвищується до 200 тис. грн на день (зі 100 тис. грн) ліміт на зняття населенням готівкових коштів із валютних рахунків в Україні та за кордоном. Поступове пом’якшення цього обмеження підтримає не лише українських мігрантів, а й довіру до банківської системи.
По-третє, з аналогічною метою НБУ розширює можливості українців оплачувати товари, роботи та послуги за кордоном із гривневих рахунків:
Четверте – поряд із наявною можливістю населення здійснювати розрахунки за товари, роботи та послуги за кордоном із використанням валютних карток без обмежень (за виключенням окремих операцій) додається можливість оплати товарів, робіт та послуг за кордоном за допомогою переказів з валютного рахунку на рахунок отримувача (наприклад, із використанням системи SWIFT). Окремий ліміт для таких операцій встановлено на рівні 200 тис. грн на календарний місяць.
П’яте – ліміт у розмірі 500 тис. грн на календарний місяць, що діє для оплати валютною карткою послуг за проживання за кордоном, розширюється також на можливість оплати оренди житла за кордоном. Крім того, НБУ передбачив, що в межах відповідного ліміту можна буде здійснювати відповідні розрахунки не лише карткою, а й за допомогою переказів з валютного рахунку на рахунок отримувача (наприклад, із використанням системи SWIFT).
По-перше, з метою підтримання ділової активності збільшуються ліміти на зняття юридичними особами готівкових коштів:
Також НБУ підвищує ліміт на розрахунки за кордоном за товари, роботи та послуги з використанням гривневих корпоративних карток до 400 тис. грн на календарний місяць (із 150 тис. грн). Водночас зберігається можливість для юридичних осіб без обмежень здійснювати аналогічні розрахунки з використанням валютних корпоративних карток.
По-друге, щоб стимулювати приплив капіталу та посилити обороноздатність країни, НБУ збільшує можливості бізнесу в межах стимулюючої валютної лібералізації:
Перелік доступних операцій у межах стимулюючої валютної лібералізації не змінюється: репатріація дивідендів, закриття «старих» імпортних контрактів, повернення передоплати за товар, що надійшов до початку повномасштабного вторгнення Росії, повернення «старих» зовнішніх позик та фінансування закордонних представництв.
По-третє, НБУ надасть можливість українським експортерам сплачувати штрафи, пені, бонуси, відшкодування витрат та збитків на користь контрагентів-нерезидентів за договорами з експорту товарів. Сума таких переказів на календарний рік не має перевищувати 10 % від загальної вартості товарів, поставлених нерезиденту за відповідними договорами після 23 лютого 2021 року. Ця зміна сприятиме підвищенню довіри до українських експортерів.
Четверте – НБУ запроваджує низку інших змін за такими напрямами:
По-перше, НБУ надасть можливість Моторному (транспортному) страховому бюро України купувати іноземну валюту з метою розміщення коштів централізованого страхового резервного фонду страхових гарантій для виконання зобов’язань за міжнародними договорами автомобільного страхування «Зелена картка». Це дасть змогу мінімізувати валютні ризики Моторного (транспортного) страхового бюро України та страховиків, що важливо для доступності в Україні міжнародного автомобільного страхування.
По-друге, НБУ дасть змогу банкам поступово під час розрахунку валютної позиції включати ту частину сформованих резервів під активні операції, яка наразі не включається до розрахунку. Це єдина зміна, що набере чинності не з 11 серпня, а з 1 вересня 2026 року з огляду на необхідність проведення підготовчої роботи як з боку НБУ, так і банків для її впровадження. Вона сприятиме фінансовій стабільності в країні завдяки відновленню можливості банків повноцінно управляти валютним ризиком, а також підтримає кредитування та інші активні операції банків в іноземній валюті.
По-третє, банки отримають можливість повертати нерезиденту залучені в нього кошти як інструменти капіталу в разі відмови в їх включенні до капіталу банку з боку НБУ. Пом’якшення сприятиме підвищенню довіри іноземних інвесторів та подальшому залученню коштів в Україну.
Пом’якшення валютних обмежень затверджене постановою Правління НБУ від 10.08.2026 № 90 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18», що набирає чинності з 11 серпня 2026 року.
Зміни в частині відновлення розрахунку валютної позиції на економічно обґрунтованих засадах затверджені рішенням Правління НБУ від 10.08.2026 № 239 «Про внесення змін до Методики розрахунку банками лімітів відкритої валютної позиції», що набирає чинності з 1 вересня 2026 року.
НБУ