Платників податків планують захистити від тиску кримінального переслідування
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо захисту платників податків від тиску кримінального переслідування (реєстр. № 12425).
Запропонований законопроєкт спрямований на вдосконалення законодавства з метою розмежування податкових та кримінальних правовідносин. Наразі існує практика, за якою суб'єкти підприємницької діяльності можуть стати об'єктами кримінального переслідування через недостатньо чітко визначені критерії обов'язку сплати податків та податкових зобов'язань. Така ситуація може призводити до безпідставного втручання правоохоронних органів у діяльність бізнесу, що підриває принципи правової визначеності та захисту законних прав і інтересів платників податків.
Впровадження законопроєкту сприятиме не лише захисту прав платників податків, а й запобіганню необґрунтованому кримінальному переслідуванню суб’єктів господарювання. Це, у свою чергу, завдяки чіткому розмежуванню податкових і кримінальних правовідносин сприятиме оптимізації навантаження на правоохоронну систему.
Законопроєктом пропонується внести зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів (далі – КК, КПК), якими:
1) примітку до ст. 212 КК доповнити абзацами:
«Для цілей цієї статті обов’язок сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, підтверджується лише за наявності рішення контролюючого органу щодо узгодженої суми податкового зобов’язання.
Відповідальність за діяння, передбачені частинами першою - третьою цієї статті, настає за наявності податкового боргу, визначеного у встановленому законодавством порядку»;
2) примітку до ст. 2121 КК доповнити абзацами:
«Для цілей цієї статті обов’язок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підтверджується лише за наявності рішення контролюючого органу щодо узгодженої суми грошового зобов’язання.
Для цілей цієї статті обов’язок сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування підтверджується лише за наявності остаточного рішення органу Пенсійного фонду або рішення суду щодо такого обов’язку, що набрало законної сили.
Відповідальність за діяння, передбачені частинами першою - третьою цієї статті, настає за наявності недоїмки, визначеної у встановленому законодавством порядку»;
3) ч. 1 ст. 284 КПК доповнити пунктом одинадцятим:
«11) у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 212, 2121 Кримінального кодексу України, обставини, що могли свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведені потерпілим, заявником чи виявлені з іншого джерела, стосуються податкового (грошового) зобов’язання, яке не є узгодженим, або стосуються зобов’язання зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вимога про сплату якого оскаржується або може бути оскаржена в адміністративному або судовому порядку».
Верховна Рада
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу