Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Карантин продовжено до 30 квітня поточного року

02.03.2021 440 0 0

Постановою кму від 17.02.21 р. № 104 (далі – постанова № 104, набула чинності з 24.02.21 р.) Унесено зміни, зокрема, до постанови КМУ від 09.12.20 р. № 1236 «Про встановлення карантину та введення обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2». Згідно з Постановою № 104 карантин продовжено до кінця квітня. Крім того, залежно від епідситуації на всій території України в цілому або на території регіонів установлюється «зелений», «жовтий», «оранжевий» або «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19. 

Чого ж очікувати суб'єктам господарювання (далі – СГ) у зв'язку із продовженням карантину?

Перевірки органами ДПС 

Мораторій на податкові перевірки продовжено. Однак частина їх була виведена з-під дії карантинної заборони постановою КМУ від 03.02.21 р. № 89 (далі – Постанова № 89, набула чинності з 09.02.21 р.). Проводити такі перевірки можуть тільки в юросіб, фізосіб-підприємців ці зміни не торкнулися. Зараз багато дискутують із приводу законності Постанови № 89, адже згідно зі ст. 2 Податкового кодексу (далі – ПК) зміна положень ПК може здійснюватися виключно шляхом унесення змін до цього кодексу (див. докладніше в «Кабмін скасував мораторій на податкові перевірки»). 

Однак ми не рекомендуємо юрособам відмовляти в допуску перевіряючим. Постанова КМУ – це нормативний документ, що набув чинності. Його невиконання буде розцінюватися як порушення платником податків норм законодавства. Захищати свої інтереси можна законним способом – шляхом оспорювання Постанови № 89 у судовому порядку.

Звільнення від штрафів і пені 

Продовжує діяти звільнення від штрафів і пені, передбачене п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК. Штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства (за винятком деяких порушень), допущені в період із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується карантин. Тобто до 30.04.21 р. включно штрафи не накладаються (див. докладніше в «Податкові нововведення – 2021: зміна розмірів штрафів і складу податкових порушень»).
Нагадаємо, під забороною залишаються й штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних і розрахунків коригування до них.

Мораторій на перевірки іншими контролюючими органами 

Як і раніше, діє мораторій на планові перевірки, уведений п. 3 розд. II Закону від 17.03.20 р. № 533-IX. Це означає, що на період карантину органам державного нагляду (контролю) забороняється проводити планові перевірки у сфері госпдіяльності, крім нагляду (контролю):

  • за СГ із високим ступенем ризику від провадження госпдіяльності (критерії оцінки ступеня ризику затверджуються Кабміном. Наприклад, критерії, за якими визначається періодичність проведення планових перевірок органами Держпраці, установлені Порядком, затвердженим постановою КМУ від 20.05.20 р. № 383); 
  • дотриманням вимог щодо формування, установлення та застосування державних регульованих цін;
  • у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Таким чином, як і раніше, заборонено планові перевірки СГ органами Держпраці, ДСНС, ДАБК і т. д. (крім СГ із високим ступенем ризику).

Дистанційна робота та гнучкий графік роботи 

У період карантину роботодавець має право перевести співробітників на дистанційну роботу або встановити їм гнучкий режим роботи шляхом видання наказу без обов'язкового укладення в письмовій формі трудового договору про дистанційну (надомну) роботу (ст. 60 КЗпП). 

Відпустка за свій рахунок у період карантину 

До 30.04.21 р. роботодавці мають право надавати працівникам (виключно за заявою) відпустку за свій рахунок на весь період карантину. При цьому традиційні 15 календарних днів відпустки без збереження заробітної плати, передбачені ч. 1 ст. 26 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки», сюди не входять (див. докладніше в «У сільгосппідприємства взимку немає роботи: як бути з персоналом»). 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали