Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

У сільгосппідприємства взимку немає роботи: як бути з персоналом

02.12.2020 988 0 5

Ситуація: у зимовий період в окремих категорій працівників (наприклад, трактористів, комбайнерів, заготівельників овочів і т. д.) немає роботи. Деякі з них готові звільнитися за угодою сторін і стати на біржу праці, однак сільгосппідприємство, як правило, хоче зберегти колектив і готове виплачувати їм у цей час невелику зарплату.

У чому питання: які в цьому випадку є варіанти оформлення трудових відносин із працівниками без розірвання з ними трудового договору?

Коротка відповідь: таким працівникам з їхньої згоди можна встановити неповний робочий день (тиждень) або перевести на іншу посаду. Також вони можуть узяти щорічну відпустку або відпустку за свій рахунок. Розглянемо всі ці варіанти докладніше.


Установлення неповного робочого часу

Роботодавець може ініціювати встановлення працівникові неповного робочого дня, повідомивши його про це за два місяці до початку роботи за новим графіком (ст. 32 КЗпП). Повідомлення про зміну істотних умов праці (а саме про переведення на неповний робочий день і неповний робочий тиждень), складене в довільній формі, можна вручити співробітникові під підпис.

Однак чекати два місяці не потрібно, якщо співробітник сам подасть роботодавцеві заяву про встановлення йому такого режиму роботи. У заяві мають бути зазначені:

  • підстава для зміни режиму роботи. Увага! Жінкам, які мають дитину віком до 14 років, роботодавець зобов’язаний установити неповний робочий час на їх прохання;
  • з якої дати, з якого часу та на яких умовах (шляхом скорочення годин роботи протягом дня або кількості робочих днів протягом тижня) працівник просить установити йому новий режим роботи.

На підставі заяви працівника роботодавець видає наказ (див. зразок 1). У ньому слід зафіксувати, на який період уводиться такий режим, кількість годин роботи при переведенні на неповний робочий день або кількість днів при встановленні неповного робочого тижня. Якщо такий режим уводиться тимчасово, це також треба відобразити в наказі.

Зразок 1

Фермерське господарство «Золота нива»

Наказ № 56

01.12.20 р.

смт Веселий гай

Про встановлення неповного робочого часу Носовському О. П.

Керуючись ст. 56 Кодексу законів про працю України, НАКАЗУЮ:

1. Установити Носовському Олегу Петровичу, трактористу, із 01.12.20 р. неповний робочий день та тиждень тривалістю 4 години 30 хвилин із 10.00 до 16.00 з обідньою перервою із 13.00 до 13.30 із понеділка по четвер на період з 01.12.20 р. по 28.02.21 р.

2. Головному бухгалтеру Даниленко Д. А. оплачувати працю Носовському О. П. пропорційно до відпрацьованого ним часу.

Підстава: заява Носовського О. П. від 27.11.20 р.

Переведення на іншу посаду

Перевести працівника на іншу посаду доцільно, якщо на підприємстві є вакантна посада (посади). Якщо підприємство невелике, а співробітників, у яких немає роботи в зимовий період, наприклад, десять, усіх їх перевести на інші посади проблематично. Однак, якщо вільні вакансії на підприємстві є, їх можна запропонувати таким співробітникам.

Важливий момент: перевести працівника на іншу роботу можна тільки з його згоди, за винятком випадків переведення з метою запобігання або ліквідації аварій. Для такого переведення згода працівника не потрібна, але його тривалість не може перевищувати місяць (ст. 33 КЗпП).

Переведення (як тимчасове, так і постійне) оформляється наказом (розпорядженням) керівника підприємства, який повинен містити (див. зразок 2):

  • П. І. Б. працівника, якого переводять;
  • обійману ним посаду;
  • посаду, на яку переводять працівника (при переведенні всередині одного підприємства);
  • період, на який переводять працівника (у нашому випадку потрібно вказати конкретні дати – з 01.12.20 р. по 28.02.21 р.);
  • дату, з якої працівника переводять на іншу посаду;
  • причини переведення.

Зразок 2

<...>

Про переведення Самарського В. С.

Перевести Самарського Віктора Сергійовича, заготівельника плодів, овочів та подібних продуктів, на посаду охоронця із 01.12.20 р. по 28.02.21 р. із посадовим окладом 8 000,00 грн.

Підстава: заява Самарського В. С. від 28.11.20 р.

<...>

Запис про переведення працівника на іншу постійну роботу вноситься до трудової книжки. Запис про переміщення та тимчасове переведення на іншу роботу в трудовій книжці не робиться. У нашому випадку переведення на іншу посаду тимчасове, тому запис до трудової не вноситься.

Заборонено переводити на іншу роботу без їхньої згоди (ст. 33 КЗпП):

  • вагітних жінок;
  • жінок, які мають дитину з інвалідністю або дитину віком до 6 років;
  • працівників, які не досягли 18 років.

Забороняється переведення, навіть за наявності згоди (ст. 33 КЗпП):

  • на роботу, протипоказану працівникові за станом здоров’я;
  • працівників, відсутніх на роботі з поважних причин (перебувають на лікарняному, у відпустці і т. д.).

Надання щорічної відпустки

Працівники можуть узяти щорічну відпустку на зимовий період. Якщо відпустка співробітникові належить за графіком, то згідно із ч. 1 ст. 11 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) роботодавець зобов’язаний повідомити його про початок відпустки не пізніше ніж за два тижні до встановленої в графіку дати. У противному разі працівник має право вимагати перенесення відпустки.

Оскільки порядок повідомлення працівника законодавчо не встановлено, зробити це можна шляхом видання наказу. Роботодавець видає наказ про надання відпустки, з яким працівника знайомлять під підпис (зразок наказу див. у «Надання щорічних відпусток: правовий аспект»).

Якщо працівник вирішив піти у відпустку іншим часом, ніж установлено графіком, тоді йому треба узгодити це з роботодавцем. У такому випадку співробітник повинен подати заяву роботодавцеві.

Важливий нюанс: працівник також має право взяти невикористані дні відпустки за минулі роки. Якщо працівник подає заяву про надання йому підряд декількох щорічних відпусток, не використаних протягом минулих років, усі ці дні можуть бути надані йому відразу.

Наприклад, за робочий рік із 03.04.16 р. по 02.04.17 р. у співробітника є 20 календарних днів (далі – к. д.) невикористаної відпустки, за робочий рік із 03.04.17 р. по 02.04.18 р. – 10 к. д., за робочий рік із 03.04.19 р. по 02.04.20 р. – 31 к. д. За графіком відпусток він іде в щорічну відпустку з 01.12.20 р. на 31 к. д.

У такому випадку згідно із заявою співробітникові необхідно надати невикористані дні відпустки за попередні роки, а потім він може взяти відпустку за робочий рік із 03.04.19 р. по 02.04.20 р. Тобто він має право відгуляти підряд 61 к. д. Після закінчення відпустки до 28.02.20 р. йому можна встановити неповний робочий час або перевести на іншу посаду, але тільки з його згоди.

Надання відпустки за свій рахунок

При оформленні відпустки без збереження зарплати необхідно керуватися ст. 84 КЗпП і ст. 25, 26 Закону № 504.

Законом № 504 передбачено два види такої відпустки:

  • відпустка, яка надається за узгодженням між працівником і роботодавцем (ст. 26), тривалістю не більше 15 к. д. на рік або на період карантину;
  • відпустка, яку роботодавець зобов’язаний надати працівникові за його бажанням і за наявності відповідних підстав (ст. 25). Наприклад, особи з інвалідністю I і II групи мають право на відпустку за свій рахунок тривалістю до 60 к. д. щорічно.

Нагадаємо, згідно із ч. 3 ст. 26 Закону № 504 відпустка без збереження зарплати надається на період карантину (15 к. д., установлених ч. 1 ст. 26 цього Закону, у рахунок не йдуть). Тобто зараз можна оформити співробітникові відпустку за свій рахунок на період карантину до 31.12.20 р. Якщо карантин буде продовжено, то це може бути й більш тривалий строк.

Пам’ятайте: усі види відпусток без збереження зарплати надаються тільки з ініціативи працівника (на підставі заяви).

Оформляється така відпустка відповідним наказом (див. зразок 3).

Зразок 3

<...>

Про надання відпустки без збереження заробітної плати

У зв’язку із запровадженням на території України карантину згідно з постановою КМУ від 22.07.20 р. № 641, на підставі ст. 26 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» і заяви працівника НАКАЗУЮ:

Надати Сафронову Павлу Яковичу, трактористу-машиністу, відпустку без збереження заробітної плати на період із 01.12.20 р. по 31.12.20 р.

Підстава: заява Сафронова П. Я. від 29.11.20 р.

<...>

Висновки

Якщо сільгосппідприємство не може забезпечити співробітників роботою в зимовий період, то необов’язково з ними прощатися. Працівників з їхньої згоди можна перевести на неповний робочий день (тиждень) або на іншу посаду. Також вони можуть узяти щорічну відпустку або відпустку без збереження зарплати.

Зразки наказів.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали