• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Які ПН та РК не будуть моніторитися ДФС?

12.11.2018 5940 0 5


Формування податкових накладних 2019: приклади


Кабмін постановою від 24.10.18 р. № 936 вніс зміни до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Цим пунктом визначено ознаки, за якими ПН/РК не блокуватимуться.

РК 

Тепер, п.3 звучатиме як:  «Податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:».

Чи гарна ця новина – сказати важко, з огляду на нечіткість норм Постанови КМУ. У таких випадках, я завжди використовую практику ЄСПЛ, і це часто - допомагає.

Я би припустила, що це - відносно гарна новина, бо кількість РК, які можуть перевіряти та зупинити зменшиться. 

Так, пояснити господарською операцією зменшення ціни/кількості - важко, а от збільшення кількості/ціни можна виправдати додатковою угодою до договору постачання. 

Зокрема (приклад умовний, без врахування всіх особливостей діяльності платника ПДВ), платник поставив 10 вікон, ціна яких збільшилася. РК (на збільшення суми компенсації вартості товарів їх постачальнику) - зупинили. В такому випадку, якщо постачальник із покупцем домовляться, то РК визнають зареєстрованим помилково (його зупинку не потрібно скасовувати і вона не вплине на формування ПЗ з ПДВ. Детальніше тут). В той же час виявиться, що постачальник не збільшив ціну а надав послуги з встановлення (монтажу) вікон (це ціна, на яку збиралися виписати заблокований РК). Тобто: буде і господарська операція для формування ПН, і РК формувати не потрібно. Але зверніть увагу, що приклад умовний, що не враховує особливості здійснення конкретних господарських операцій (якщо у Вас виникли запитання з цього приводу, ми радо відповімо).

Але словосполучення: «до проведення моніторингу, <…> перевіряються відповідно до таких ознак…» серед іншого може означати, що перевіряються лише РК, які відповідають наведеним у Порядку ознакам, а решту моніторитимуть (блокуватимуть) автоматично.

Тож, намагайтеся уникати формування РК, а у випадку коли його зупинять – посилайтеся на те, що Постанова КМУ № 936 не відповідає «якості закону».

Дуже погана новина

Тепер пп.2 п.3 Порядку № 117 звучатиме як: «обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування «(крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем — платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку.

Тобто, тепер Ви маєте не лише здійснювати обороти менше 500 тис. грн., але й постачати ТМЦ/послуги 1 платнику ПДВ на суму менше 50 тис. грн.

Отже, поставка ТМЦ на 51 тис. грн. (навіть 50000,01 грн.!) автоматично несе ризик блокування ПН. Можливо, Вашим постійним покупцям тепер доцільно подрібнитися (якщо партії ТМЦ є відносно малими – вартістю менше 50 тис. грн.). А от у тих, хто продає недешеві ТМЦ (наприклад авто), можливо, виникнуть проблеми. 

Нове D

Тепер D > 0,05. 

Так, якщо Ви поділите суму сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК, сум ЄСВ та податків і зборів (крім суми ПДВ, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами на загальну суму постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК, і таке ділення становитиме більше 0,05, то Ваші ПН/РК не повинні зупиняти. 

Наприклад, ПН - за листопад 2018 року. В жовтні 2017- жовтні 2018 року Ви сплатили ЄСВ, податки та збори (все це відбувалося в межах митної території України, тобто не було імпорту) у розмірі 113 тис. грн.  При цьому, Ви зареєстрували ПН/РК за жовтень 2017 - жовтень 20178 року на рівні 80 тис. грн.  Отже, 113 000/80 000 = 1,4125. Тобто, Вас не повинні моніторити. Якби ж Ви сплатили податків (та ЄСВ) на рівні 50 тис. грн., а загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків  зазначеними платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН,РК становить 200 тис. грн., то рівняння набуде нової суми - 0,25 – тобто ймовірність зупинки ПН/РК – зростає.

Висновок – коли Ви робите поставку – перевірте, чи сплачені Вами податки (та ЄСВ) за останні 12 місяців є на 5% більшими ніж Ваші обороти (продаж). Можливо, в даному випадку дешевше запропонувати Різдвяні знижки та не потрапити під блокування?

Разом із тим, раніше D > 0,03. Тобто, бачимо: що платникам стало трохи легше.

В той же час, бюджету потрібні гроші платників податків. Тож, ймовірність зупинення (блокування) ПН/РК завжди не залежатиме від фактичних математичних розрахунків. В той же час, платникам потрібно бути обережними.

Отже, перш, ніж почати реєструвати ПН/РК, потрібно запастися належними первинними документами (у т.ч. щодо закупівлі саме тих ТМЦ, що Ви продаєте), що спростують суб’єктивні умовиводи органів ДФС.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали