На сьогодні, на законодавчому рівні не встановлено особливостей врегулювання питань, пов’язаних з процедурами ліцензування та видачею документів дозвільного характеру в умовах воєнного стану.
При цьому постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 165 (із зміною, внесеною постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2022 року № 233) зупинено строки надання адміністративних послуг суб’єктами їх надання та строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні.
Зупинені строки будуть поновлені у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.
Поряд з цим Держана регуляторна служба вважає, що в разі можливості (безпекова ситуація дозволяє) видача документів дозвільного характеру та ліцензій здійснюється у строки, встановлені законом.
Крім того, ДРС висловлює таку позицію: документи дозвільного характеру та ліцензії, термін дії яких закінчується в період воєнного стану, вважати такими, що продовжили свою дію на всій території України на період дії воєнного стану та протягом двох місяців з дня його закінчення.
Це стосується як паперових, так і електронних документів.
Аналогічні норми діють у Законах від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та від 04.12.2020 № 1071-IX «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», якими встановлені особливості процедур дії документів дозвільного характеру та ліцензій під час проведення антитерористичної операції та в період дії карантину.
Також Верховою Радою України прийнято Закон від 03.03.2022 р. № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».
Зазначеним Законом передбачено:
З огляду на наведене, органам влади слід керуватися вимогами вказаного вище Закону.
Так, зокрема, вимогами частини другої статті 15 Закону від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачена адміністративна відповідальність за порушення ліцензіатом строку щодо подання повідомлення органу ліцензування про зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, у разі їх настання.
Крім того, у випадках, передбачених Законом, до ліцензіатів встановлюється вимога щодо подання звітності до органу ліцензування, що зазначається у відповідних ліцензійних умовах (зокрема, до 30 березня подається статистичний звіт з провадження туроператорської діяльності).
Державна регуляторна служба