Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Юрособа-єдинник має дочірнє підприємство: що з єдиним податком?

16.10.2018


Платник єдиного податку (далі – ЄП) третьої групи, який володіє 100 % статутного капіталу (далі – СК) іншого підприємства, вирішив зменшити розмір СК цього підприємства. І величину зменшення збирається отримати від своєї «дочки» грошима.

Виникло запитання: чи повинна сума, повернена єдиннику як «зайва» інвестиція, обкладатися ЄП?

На думку контролюючого органу – не повинна. Це чітко сказано в Індивідуальній податковій консультації ДФС від 18.09.18 р. № 4079/6/99-99-12-02-03-15/IПК (далі – ІПК № 4079).

Водночас, як випливає із цієї ІПК (хоча норми ПК такого не передбачають), сума повернення інвестиції повинна включатися до допустимого обсягу річного доходу (5 000 000 грн.), установленого для єдинників пп. 3 п. 291.4 Податкового кодексу (далі – ПК). Тому якщо у звітному періоді дохід єдинника через повернення інвестиції перевищить з початку року 5 000 000 грн., то виходячи з ІПК № 4079 такому єдиннику доведеться з наступного кварталу піти на загальну систему оподаткування, а суму перевищення обкласти ЄП за подвійною ставкою (6 % або 10 %).

Крім того, в ІПК № 4079 фахівці ДФС заразом попередили платників про те, що:

придбання і продаж єдинником корпоративних прав інших юрособ на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво, яке для єдинників під забороною згідно з пп. 6 пп. 291.5.1 ПК.

Правда, при цьому податківці не уточнили, скільки разів потрібно купити і продати корпоративні права і протягом якого періоду, щоб це вважалося постійною основою;

придбаваючи 100%-ву частку в СК будь-якого підприємства, єдинник фактично провадить діяльність з управління підприємствами.

Така заява податківців повинна змусити єдинників насторожитися. Річ у тому, що діяльність з управління підприємствами заборонена єдинникам нормою пп. 7 пп. 291.5.1 ПК. І якщо виходити з логіки податківців, то виходить, що абсолютно всі материнські компанії, які є платниками ЄП, не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

А якщо розвивати цю точку зору далі, то можна взагалі дійти абсурду. Наприклад, згідно з п. 3 П(С)БО 12 уважається, що одне підприємство може надавати істотний вплив на інше підприємство (у т. ч. й управляти ним), якщо володіє всього лише більше 20 % СК іншого підприємства.

Сподіваємося, що висновки, які «вирвалися» у фахівців ДФС попутно з відповіддю на поставлене платником запитання, усе-таки не знайдуть практичного застосування.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 18.09.2018 р. № 4079/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Про визначення доходу платника єдиного податку третьої трупи

Державна фіскальна служба України на звернення Товариства, надіслане Головним управлінням ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку третьої труни, має 100 відc. частки у статутному капіталі іншого підприємства (далі - Підприємство) та має намір зменшити статутний капітал цього Підприємства.

Товариство запитує, чи є об'єктом оподаткування Податком кошти, сплачені Товариству Підприємством у зв’язку із зменшенням його статутного капіталу.

Згідно з п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

У часта у формуванні статутного капіталу іншої юридичної особи є господарською операцією з придбання корпоративних прав, тобто здійсненням прямих фінансових інвестицій (н.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Визначення доходу (об’єкта оподаткування) платника єдиного податку - юридичної особи третьої групи регулюється п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу: доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

Згідно з п. 292.13 ст. 292 та п.п. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу дохід визначається на підставі даних обліку (спрощеного бухгалтерського обліку), який здійснюється
відповідно до національних положень бухгалтерського обліку та/або інших актів Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»),

Фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі (фінансові інвестиції в асоційовані і дочірні підприємства та в спільну діяльність зі створенням юридичної особи (спільного підприємства)), на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих. що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування (п. 12 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2000 № 91, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 травня 2000 р. за № 284/4505).

Враховуючи зазначене, кошти, які Товариство отримає від операції повернення частини своїх фінансових інвестицій, не є об’єктом оподаткування єдиним податком для платників третьої групи.

Разом з цим зазначаємо, що відповідно до п.п. 7 п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність з управління підприємствами.

За відповідністю кодів КВЕД ДК 009:2010 та КВЕД ДК 009:21)05 вид діяльності «Управління підприємствами» (код 74.13.0 КВЕД ДК 009:2005) передбачає діяльність головних управлінь (хед-офісів) та включає, діяльність холдингових компаній, які залучені до керування, а також діяльність головних управлінь (хед-офісів). централізованих адміністративних офісів та різних офісів, що здійснюють ведення справ, спостерігають та керують іншими підрозділами компанії або підприємства, здійснюють стратегічне або організаційне планування, беруть участь у прийнятті рішень і код 70.10 КВЕД ДК 009:2010).

Враховуючи зазначене, якщо юридична особа, набуваючи статусу засновника юридичної особи, обирає та здійснює вид діяльності «Управління підприємствами» (підклас КВЕД ДК 009:2005 74.15.0) або «Діяльність іоловних управлінь (хед-офісів)» і код 70.10 КВЕД ДК 009:2010), то відповідно до вимог п.п. 292.5.1 п. 291.5 от. 291 Кодексу така юридична особа не може бути платником єдиного податку третьої трупи.

З придбанням 100 віде. участі у статутному' капіталі Підприємства Товариство фактично здійснює діяльність з управління цим Підприємством.

При цьому слід враховувати наступне. Придбання та продаж Товариством корпоративних прав інших юридичних осіб на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво.

Зокрема, п. 6 п.п. 29і.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено, то не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва.

Стосовно суми повернених інвестицій Товариства, то зазначаємо, що відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу для платників єдиного податку третьої групи - юридичних осіб будь-якої організаційно-правової форми встановлено обмеження річного обсягу доходу у розмірі 5 млн. гривень.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці
Передбачено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та матеріальну відповідальність у разі порушення працівниками законодавства про охорону праці. Закон від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці» передбачає кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та матеріальну відповідальніст...
01.07.2025
Чи потрібна ФОП електронна трудова книжка
Електронна трудова книжка може спростити процедуру підтвердження стажу та нарахування пенсійних виплат. Більше за темою: Електронні та паперові трудові книжки: що краще обрати та як використовувати Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Зміни до законодавства про трудові відно...
01.07.2025
Чи припиняються трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання
Трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання не припиняються, а продовжуються з набувачем. Більше за темою: Правомірність продовження дії строкового трудового договору Чи можна достроково розірвати трудовий договір із практикантом? Зміни до законодавства про трудові відносини в ум...
Кращі матеріали