Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Юрособа-єдинник має дочірнє підприємство: що з єдиним податком?

16.10.2018 773 0 0



Платник єдиного податку (далі – ЄП) третьої групи, який володіє 100 % статутного капіталу (далі – СК) іншого підприємства, вирішив зменшити розмір СК цього підприємства. І величину зменшення збирається отримати від своєї «дочки» грошима.

Виникло запитання: чи повинна сума, повернена єдиннику як «зайва» інвестиція, обкладатися ЄП?

На думку контролюючого органу – не повинна. Це чітко сказано в Індивідуальній податковій консультації ДФС від 18.09.18 р. № 4079/6/99-99-12-02-03-15/IПК (далі – ІПК № 4079).

Водночас, як випливає із цієї ІПК (хоча норми ПК такого не передбачають), сума повернення інвестиції повинна включатися до допустимого обсягу річного доходу (5 000 000 грн.), установленого для єдинників пп. 3 п. 291.4 Податкового кодексу (далі – ПК). Тому якщо у звітному періоді дохід єдинника через повернення інвестиції перевищить з початку року 5 000 000 грн., то виходячи з ІПК № 4079 такому єдиннику доведеться з наступного кварталу піти на загальну систему оподаткування, а суму перевищення обкласти ЄП за подвійною ставкою (6 % або 10 %).

Крім того, в ІПК № 4079 фахівці ДФС заразом попередили платників про те, що:

придбання і продаж єдинником корпоративних прав інших юрособ на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво, яке для єдинників під забороною згідно з пп. 6 пп. 291.5.1 ПК.

Правда, при цьому податківці не уточнили, скільки разів потрібно купити і продати корпоративні права і протягом якого періоду, щоб це вважалося постійною основою;

придбаваючи 100%-ву частку в СК будь-якого підприємства, єдинник фактично провадить діяльність з управління підприємствами.

Така заява податківців повинна змусити єдинників насторожитися. Річ у тому, що діяльність з управління підприємствами заборонена єдинникам нормою пп. 7 пп. 291.5.1 ПК. І якщо виходити з логіки податківців, то виходить, що абсолютно всі материнські компанії, які є платниками ЄП, не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

А якщо розвивати цю точку зору далі, то можна взагалі дійти абсурду. Наприклад, згідно з п. 3 П(С)БО 12 уважається, що одне підприємство може надавати істотний вплив на інше підприємство (у т. ч. й управляти ним), якщо володіє всього лише більше 20 % СК іншого підприємства.

Сподіваємося, що висновки, які «вирвалися» у фахівців ДФС попутно з відповіддю на поставлене платником запитання, усе-таки не знайдуть практичного застосування.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 18.09.2018 р. № 4079/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Про визначення доходу платника єдиного податку третьої трупи

Державна фіскальна служба України на звернення Товариства, надіслане Головним управлінням ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку третьої труни, має 100 відc. частки у статутному капіталі іншого підприємства (далі - Підприємство) та має намір зменшити статутний капітал цього Підприємства.

Товариство запитує, чи є об'єктом оподаткування Податком кошти, сплачені Товариству Підприємством у зв’язку із зменшенням його статутного капіталу.

Згідно з п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

У часта у формуванні статутного капіталу іншої юридичної особи є господарською операцією з придбання корпоративних прав, тобто здійсненням прямих фінансових інвестицій (н.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Визначення доходу (об’єкта оподаткування) платника єдиного податку - юридичної особи третьої групи регулюється п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу: доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

Згідно з п. 292.13 ст. 292 та п.п. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу дохід визначається на підставі даних обліку (спрощеного бухгалтерського обліку), який здійснюється
відповідно до національних положень бухгалтерського обліку та/або інших актів Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»),

Фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі (фінансові інвестиції в асоційовані і дочірні підприємства та в спільну діяльність зі створенням юридичної особи (спільного підприємства)), на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих. що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування (п. 12 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2000 № 91, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 травня 2000 р. за № 284/4505).

Враховуючи зазначене, кошти, які Товариство отримає від операції повернення частини своїх фінансових інвестицій, не є об’єктом оподаткування єдиним податком для платників третьої групи.

Разом з цим зазначаємо, що відповідно до п.п. 7 п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність з управління підприємствами.

За відповідністю кодів КВЕД ДК 009:2010 та КВЕД ДК 009:21)05 вид діяльності «Управління підприємствами» (код 74.13.0 КВЕД ДК 009:2005) передбачає діяльність головних управлінь (хед-офісів) та включає, діяльність холдингових компаній, які залучені до керування, а також діяльність головних управлінь (хед-офісів). централізованих адміністративних офісів та різних офісів, що здійснюють ведення справ, спостерігають та керують іншими підрозділами компанії або підприємства, здійснюють стратегічне або організаційне планування, беруть участь у прийнятті рішень і код 70.10 КВЕД ДК 009:2010).

Враховуючи зазначене, якщо юридична особа, набуваючи статусу засновника юридичної особи, обирає та здійснює вид діяльності «Управління підприємствами» (підклас КВЕД ДК 009:2005 74.15.0) або «Діяльність іоловних управлінь (хед-офісів)» і код 70.10 КВЕД ДК 009:2010), то відповідно до вимог п.п. 292.5.1 п. 291.5 от. 291 Кодексу така юридична особа не може бути платником єдиного податку третьої трупи.

З придбанням 100 віде. участі у статутному' капіталі Підприємства Товариство фактично здійснює діяльність з управління цим Підприємством.

При цьому слід враховувати наступне. Придбання та продаж Товариством корпоративних прав інших юридичних осіб на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво.

Зокрема, п. 6 п.п. 29і.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено, то не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва.

Стосовно суми повернених інвестицій Товариства, то зазначаємо, що відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу для платників єдиного податку третьої групи - юридичних осіб будь-якої організаційно-правової форми встановлено обмеження річного обсягу доходу у розмірі 5 млн. гривень.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали