Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Увага: як платникам, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним та сплачують авансові внески з податку на прибуток, подати звітність за 2024 рік

Важливо
20.02.2025

Законом  від 10.10.2024 № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» внесено зміни до Податкового кодексу (далі – ПК), якими запроваджено, зокрема, сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним. 

Згідно з п. 137.12 ПК платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов'язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця. Авансові внески та податок на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, визначаються у порядку, передбаченому п. 141.14 ПК. 

Особливості оподаткування діяльності з роздрібної торгівлі пальним встановлено п. 141.14 ПК. 

Так, платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, сплачують щомісяця не пізніше двадцятого числа поточного місяця авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця: 

  • для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація виключно скрапленого газу, – у розмірі 30 тис. грн за кожне місце; 
  • для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15 °C у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального, становить 50 і більше %, –  у розмірі 45 тис. грн за кожне місце. 
  • у розмірі 60 тис. грн за кожне інше місце, крім випадків, зазначених вище. 

Згідно з положеннями пп. 141.14.3 ПК сплачена протягом звітного (податкового) періоду сума авансових внесків з податку на прибуток підприємств зменшує податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств, розраховані за результатами такого звітного (податкового) періоду за базовою (основною) ставкою, визначеною ст. 136 ПК, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) період. 

Грошове зобов’язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств вважається узгодженим у момент виникнення такого зобов’язання, який визначається за календарною датою, встановленою пп. 141.14.1 ПК для граничного строку сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємств до відповідного бюджету (пп. 141.14.4 ПК). 

З метою приведення Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 (у редакції наказу Мінфіну  від 20.02.2023 № 101) (далі – Декларація), у відповідність до положень Кодексу, Державною податкової службою розроблено проєкт наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» (далі – проєкт наказу), в якому, зокрема, передбачено додаток до Декларації для розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним. 

Погоджений Мінфіном проєкт наказу 10.01.2025 оприлюднено на вебпорталі ДПС. 

Наразі проєкт наказу готується для подання на державну реєстрацію Мін’юсту. 

Відповідно до п. 46.6 ПК якщо в результаті зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення. 

Крім того, згідно з п. 46.4 ПК, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, збільшує або зменшує його податкові зобов’язання, всупереч нормам ПК з такого податку чи збору, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації. 

У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід’ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання. Платник податків, який подає звітність в електронній формі, подає таке доповнення в електронній формі. 

Ураховуючи зазначене, за результатами діяльності за 2024 рік платники податку на прибуток підприємств складають Декларацію з використанням чинної форми Декларації. При цьому платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним мають право відповідно до пп. 141.14.3 ПК зменшити податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий)  2024 рік з урахуванням сплачених у грудні 2024 року авансових внесків за місця роздрібної торгівлі пальним. 

У зв’язку з цим, рекомендуємо платникам, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, відобразити у рядку 16.5 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Декларації суму сплаченого за грудень 2024 року авансового внеску з податку на прибуток підприємств, розрахованого за базовою (основною) ставкою, визначеною ст. 136 ПК, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за звітний (податковий) 2024 рік та врахувати таке зменшення у рядку 16 ЗП Декларації. 

До Декларації такі платники можуть подати доповнення  з наданням відповідних пояснень щодо розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним та врахування сплачених авансових внесків у зменшення суми податку. 

Після державної реєстрації в Міністерстві юстиції та набрання чинності наказом платники податку матимуть змогу подати уточнюючу Декларацію за оновленою формою за звітний (податковий) період – 2024 рік з відображенням нарахувань авансових внесків у рядку 26 ЩАВ Декларації та із відповідним заповненням розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним відповідно до пп. 141.14.2 ПК у додатку ЩАВ до такої Декларації (ряд. 26 ЩАВ). 

При цьому повідомляємо, що у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПК, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПК, та пені (пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). 

ДПС


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
12.05.2025
Обкладення ПДФО вартості дарунків працівнику та гіг-спеціалісту від резидента Дія Сіті
Чи є об’єктом обкладення ПДФО вартість дарунків працівнику та гіг-спеціалісту від резидента Дія Сіті? Більше за темою: Резиденти Дія Сіті: оподаткування доходів спеціалістів Відносини резидента Дія Сіті з працівниками та виконавцями гіг-контрактів Чи є об’єктом обкладення ПДФО вар...
12.05.2025
Особливості коригування фінрезультату до оподаткування при списанні (прощенні) грошової та/або товарної дебіторської заборгованості
Чи повинен платник податку на прибуток здійснити одночасно коригування фінансового результату до оподаткування на дві податкові різниці згідно з п. 139.2 та пп. 140.5.10 ПК при списанні (прощенні) грошової та/або товарної дебіторської заборгованості? Більше за темою: Списання безнадійної забор...
12.05.2025
В ЄДР компанії уперше отримали позначку про непрозору структуру власності
15 компаній з непрозорою структурою власності нині зафіксовано в Єдиному державному реєстрі. Більше за темою: Відомості про бенефіціарів і структура власності: коли подавати 15 компаній з непрозорою структурою власності нині зафіксовано в Єдиному державному реєстрі. За законом, таку позначку м...
Кращі матеріали
Центр сповіщень