Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Звільнення головного бухгалтера, який не відповідає займаній посаді

28.07.2020 1520 0 0

Відповідно до ст. 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, зокрема, у разі:

  • виявленння невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню цієї роботи, а також у разі відмови в наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов’язків вимагає доступу до державної таємниці (п. 2 ч. 1);
  • систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення (п. 3 ч. 1).

Згідно з абзацами першим та третім п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду від 06.11.92 р. № 9 під час розгляду справ про звільнення відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП суд може визнати правильним припинення трудового договору, якщо встановить, що воно здійснене на підставі фактичних даних, які підтверджують, що внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я (стійкого зниження працездатності) працівник не може належно виконувати покладені на нього трудові обов’язки чи їх виконання протипоказано за станом здоров’я або є небезпечним для членів трудового колективу чи громадян, яких він обслуговує, і неможливо перевести за його згодою на іншу роботу.

Висновки атестаційної комісії щодо кваліфікації працівника підлягають оцінці в сукупності з іншими доказами у справі.

Порядок проведення оцінки виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень затверджено наказом Мінфіну від 01.12.11 р. № 1537 (далі – Порядок № 1537).

Відповідно до п. 2, 3 Порядку № 1537 його норми визначають організаційні засади проведення Казначейством та його територіальними органами (далі – орган Казначейства) в межах своїх повноважень оцінки виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень.

Для організації проведення оцінки кожним органом Казначейства створюється Комісія з оцінки виконання головним бухгалтером своїх повноважень (далі – Комісія), склад якої затверджується наказом керівника.

Згідно з п. 14, 15 Порядку № 1537 рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головою та членами Комісії.

У разі якщо роботу головного бухгалтера визнано незадовільною, у протоколі наводяться рекомендації Комісії щодо вдосконалення роботи його та бухгалтерської служби, усунення виявлених недоліків, серез іншого і про розгляд питання щодо необхідності підвищення професійно-кваліфікаційного рівня головного бухгалтера, притягнення його до відповідальності та/або відповідності головного бухгалтера займаній посаді тощо.

Витяг із протоколу разом із супровідним листом надсилається головному бухгалтеру та керівнику бюджетної установи для прийняття відповідного рішення.

Водночас згідно з п. 18 Порядку № 1537 головний бухгалтер може оскаржити результат оцінювання протягом 10 днів із дня отримання ним та керівником установи витягу з протоколу засідання Комісії. Для цього він має подати керівнику органу Казначейства за місцем обслуговування установи відповідну заяву, навівши в ній обґрунтовані пояснення та додаткові відомості щодо своєї службової діяльності.

За дорученням керівника органу Казначейства Комісія у присутності головного бухгалтера протягом двох тижнів із дня отримання органом Казначейства відповідної заяви проводить повторне оцінювання.

Отже, якщо відповідно до рішення Комісії, створеної згідно з Порядком № 1537, роботу головного бухгалтера визнано незадовільною та у протоколі Комісії порушено питання щодо притягнення його до відповідальності та/або відповідності займаній посаді, то керівництвом може бути прийнято рішення про притягнення його до дисциплінарної відповідальності або звільнення за п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП.

Проте, якщо головний бухгалтер згідно з п. 18 Порядку № 1537 оскаржив результат оцінювання, звільнення за п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП можливе лише після проведення повторної оцінки та отримання повторного незадовільного результату та, відповідно, повторного порушення питання щодо відповідності головного бухгалтера займаній посаді.

Звертаємо увагу! У разі звільнення працівника за п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП роботодавець має врахувативимоги ст. 43, 44 КЗпП [відповідно до ст. 43 КЗпП розірвання трудового договору з ініціативи власника з підстав, передбачених, зокрема, п. 2, 3 ст. 40 КЗпП, можливе лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, членом якої є працівник. Стаття 44 КЗпП передбачає, що в разі припинення трудового договору, зокрема, з підстав, зазначених у п. 2 ст. 40 КЗпП, працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі не менше середнього місячного заробітку. – Ред.]

У разі накладення дисциплінарного стягнення роботодавці повинні дотримуватися вимог ст. 1471, 148, 149 КЗпП, які регламентують відповідну процедуру притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Звільнення працівника за п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП можливе, якщо документально (протокол рішення Комісії, наказ, розпорядження тощо) зафіксовано факт невиконання або неналежного виконання ним трудових обов’язків, що мало систематичний характер (протягом року вже було застосовано дисциплінарне стягнення).

Лист Мінекономрозвитку від 02.04.20 р. № 3512-06/22256-07.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали