Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Збільшення статутного капіталу ТОВ шляхом внесення додаткового капіталу без збільшення його розміру: облік та оподаткування

Роз’яснення

19.09.2024 80 0 0

ДПС розглянула звернення щодо податкового обліку з податку на прибуток підприємств операції із збільшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю шляхом внесення додаткового капіталу без збільшення розміру статутного капіталу, і, керуючись ст. 52 Податкового кодексу (далі – ПК), повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, товариство веде бухгалтерський облік відповідно до НП(С)БО.

Товариство планує збільшити додатковий капітал за рахунок внеску засновника/учасника – нерезидента у грошовій формі, що перевищує статутний капітал, без рішення про зміну розміру статутного капіталу, який не підлягає поверненню.

Заявник запитує:

  • Чи дозволено формувати додатковий капітал товариства за рахунок додаткових внесків засновників-нерезидентів без зміни розміру частки учасника та статутного капіталу?
  • Чи включається до складу доходів товариства сума грошових коштів, отриманих від нерезидента-засновника у якості додаткового капіталу, що перевищує статутний капітал, без зміни часток у статутному капіталі та розміру статутного капіталу і не підлягає поверненню як додатковий капітал?
  • Чи будуть такі внески грошових коштів вважатися прибутком та чи призведуть до збільшення фінансового результату до оподаткування?
  • Чи виникнуть у товариства різниці для коригування фінансового результату до оподаткування на суму таких внесків?
  • Які виникають додатково податкові обов’язки?

Щодо питань 1–4

Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників визначено Законом від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Правові основи оподаткування прибутку підприємств встановлено розд. ІІІ та підрозд. 4 розд. XX ПК

Відповідно до пп. 134.1.1 ПК об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень цього ПК.

При цьому положеннями ПК не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування у разі внесення засновником додаткового капіталу без збільшення розміру статутного капіталу товариства. 

Указані операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує НП(С)БО, НП(С)БОДС, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (ч. 2 ст. 6 Закону від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, питання порядку відображення у бухгалтерському обліку операцій із внесення додаткового капіталу без збільшення розміру статутного капіталу товариства належить до компетенції Мінфіну. 

Щодо питання 5

Правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX ПК.

Підпунктом 194.1.1 ПК встановлено, що ПДВ становить 20 %, 7 % і 14 % бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з пп. «а» і «б» п. 185.1 об'єктом обкладення ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПК розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПК). При цьому продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (пп. 14.1.202 ПК).

При цьому товари – це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (пп. 14.1.244 ПК).

Ураховуючи викладене, операції із передачі особою – нерезидентом внесків у вигляді грошових коштів до додаткового капіталу товариства з обмеженою відповідальністю не є об’єктом обкладення ПДВ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ПК).

ГУ ДПС у Вінницькій області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали