Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Збільшення статутного капіталу ТОВ шляхом внесення додаткового капіталу без збільшення його розміру: облік та оподаткування

Роз’яснення
19.09.2024

ДПС розглянула звернення щодо податкового обліку з податку на прибуток підприємств операції із збільшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю шляхом внесення додаткового капіталу без збільшення розміру статутного капіталу, і, керуючись ст. 52 Податкового кодексу (далі – ПК), повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, товариство веде бухгалтерський облік відповідно до НП(С)БО.

Товариство планує збільшити додатковий капітал за рахунок внеску засновника/учасника – нерезидента у грошовій формі, що перевищує статутний капітал, без рішення про зміну розміру статутного капіталу, який не підлягає поверненню.

Заявник запитує:

  • Чи дозволено формувати додатковий капітал товариства за рахунок додаткових внесків засновників-нерезидентів без зміни розміру частки учасника та статутного капіталу?
  • Чи включається до складу доходів товариства сума грошових коштів, отриманих від нерезидента-засновника у якості додаткового капіталу, що перевищує статутний капітал, без зміни часток у статутному капіталі та розміру статутного капіталу і не підлягає поверненню як додатковий капітал?
  • Чи будуть такі внески грошових коштів вважатися прибутком та чи призведуть до збільшення фінансового результату до оподаткування?
  • Чи виникнуть у товариства різниці для коригування фінансового результату до оподаткування на суму таких внесків?
  • Які виникають додатково податкові обов’язки?

Щодо питань 1–4

Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників визначено Законом від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Правові основи оподаткування прибутку підприємств встановлено розд. ІІІ та підрозд. 4 розд. XX ПК

Відповідно до пп. 134.1.1 ПК об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень цього ПК.

При цьому положеннями ПК не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування у разі внесення засновником додаткового капіталу без збільшення розміру статутного капіталу товариства. 

Указані операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує НП(С)БО, НП(С)БОДС, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (ч. 2 ст. 6 Закону від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, питання порядку відображення у бухгалтерському обліку операцій із внесення додаткового капіталу без збільшення розміру статутного капіталу товариства належить до компетенції Мінфіну. 

Щодо питання 5

Правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX ПК.

Підпунктом 194.1.1 ПК встановлено, що ПДВ становить 20 %, 7 % і 14 % бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з пп. «а» і «б» п. 185.1 об'єктом обкладення ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПК розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПК). При цьому продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (пп. 14.1.202 ПК).

При цьому товари – це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (пп. 14.1.244 ПК).

Ураховуючи викладене, операції із передачі особою – нерезидентом внесків у вигляді грошових коштів до додаткового капіталу товариства з обмеженою відповідальністю не є об’єктом обкладення ПДВ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ПК).

ГУ ДПС у Вінницькій області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
21.07.2025
Державні соціальні допомоги, які з 1 липня 2025 року адмініструють органи ПФУ
Згідно з постановами КМУ від 11.06.2025 № 695, від 25.06.2025 № 765 та від 23.06.2025 № 766 із 1 липня 2025 року до повноважень Пенсійного фонду віднесено призначення та виплату державних соціальних допомог. Тобто управління процесами призначення, обліку та нарахування виплат переходить ві...
21.07.2025
Розпочато обговорення вимог до значимих фінансових компаній
Національний банк оприлюднює для обговорення додаткові вимоги до значимих фінансових компаній у двох проєктах. Рассмотрим подробнее. Національний банк оприлюднює для обговорення додаткові вимоги до значимих фінансових компаній у двох проєктах. Такі вимоги стосуватимуться до компаній, що відповідати...
21.07.2025
Важливе у липні для ФОП
Ознайомтеся з важливими матеріалами для ФОП у липні. Більше за темою: Спецпроєкт «Звітність з єдиного податку для юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» Спецпроєкт «Ліквідація підприємств та припинення ФОП» Як мобілізованому ФОП скористатися нормами щодо ...
Кращі матеріали