Відповідно до п. 192.1 Податкового кодексу (далі – ПК) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної (далі – РК, ПН), складеному в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
РК, складений постачальником товарів/послуг до ПН, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений РК отримувачу.
РК до ПН не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1 095 календарних днів з дати складання ПН, до якої складений такий РК.
Зокрема, згідно з пп. 192.1.1 ПК якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН РК до ПН.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в ЄРПН РК, що підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до ЄРПН, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію РК в ЄРПН та РК в електронному вигляді. Такий РК вважається зареєстрованим в ЄРПН та отриманим продавцем (п. 201.10 ПК).
Реєстрація ПН та/або РК в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, визначених абзацами п’ятнадцятим – вісімнадцятим п. 201.10 ПК, зокрема:
При цьому тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація ПН та/або РК у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків визначених абзацами другим – четвертим п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПК, а саме:
На офіційному вебпорталі ДПС розміщено інформацію про можливість обміну між контрагентами (продавцем та покупцем) РК, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, з використанням електронного сервісу ДПС для обміну між контрагентами − Single Window of Electronic Documents (SWinED), API якого знаходиться за посиланням.
Функціонал системи SWinED передбачає підтвердження отримання електронного документа РК отримувачем, тобто фіксує дату отримання РК отримувачем (покупцем) товарів/послуг від їх постачальника.
Отже, зменшення податкових зобов’язань з ПДВ продавцем на підставі РК, зареєстрованого в ЄРПН покупцем – платником ПДВ відображається постачальником у податковій декларації з ПДВ:
ПК не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем РК на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг. Ураховуючи зазначене, ДПС рекомендує платникам податку для РК на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг визначати граничні терміни реєстрації в ЄРПН таких РК відповідно до норм абзаців п’ятнадцятого − шістнадцятого п. 201.10/абзаців другого – третього п. 89 підрозд. 2 розд. XX ПК.
Водночас дата отримання РК отримувачем (покупцем) товарів/послуг від їх постачальника може бути підтверджена у разі здійснення контрагентами (продавцем та покупцем) обміну РК, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, з використанням електронного сервісу ДПС для обміну між контрагентами – Single Window of Electronic Documents (SWinED).
ЗІР, категорія 101.15
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm