Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Умови, за яких з 01.08.2023 можуть не сплачувати ЄП платники першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на ТОТ

29.09.2023

Чи мають право ФОП – платники ЄП першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, з 01.08.2023 не сплачувати ЄП, якщо такі особи знаходяться за межами території України та здійснюють господарську діяльність (надання послуг/продаж товарів) через мережу Інтернет та/або здійснюють діяльність на іншій території України?

Основні принципи податкового законодавства України встановлені ст. 4 Податкового кодексу (далі – ПК), зокрема, кожна особа зобов’язана сплачувати встановлені ПК, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями ПК.

Платники єдиного податку першої (далі – ЄП) і другої груп сплачують ЄП шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПК).

Такі платники ЄП можуть здійснити сплату ЄП авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок ЄП, ЄП сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені пп. 12.3.4 ПК.

Нарахування авансових внесків для платників ЄП першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника ЄП щодо розміру обраної ставки ЄП, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо строку тимчасової втрати працездатності (п. 295.2 ПК).

Законом від 30.06.2023 № 3219-ІХ (далі – Закон № 3219) внесено зміни з 01.08.2023, зокрема, до ПК щодо скасування можливості для фізосіб-підприємців – платників ЄП першої та другої груп не сплачувати ЄП (крім тих, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України, станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації).

Тимчасово, з 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року, фізособи-підприємці – платники ЄП першої та другої групи мали право не сплачувати ЄП (абзац перший пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК).

Законом № 3219 підрозд. 8 розд. ХХ ПК доповнено пунктом 11, згідно з яким установлено, що з 1 серпня 2023 року фізособи-підприємці – платники ЄП першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати ЄП за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

При цьому такі особи не заповнюють декларацію платника ЄП – фізособи-підприємця за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК ЄП не сплачувався.

Для таких платників ЄП, які скористалися правом не сплачувати ЄП, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з ЄП, визначене п. 295.2 ПК.

Податкові зобов’язання із сплати ЄП нараховуються таким платникам ЄП за періоди, за які був сплачений ЄП, що відображені в декларації платника ЄП.

Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з ЄП у порядку та строки, визначені ПК, до таких платників не застосовуються.

Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309.

Норми п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено держреєстрацію зміни місцезнаходження фізособи-підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, територію України.

Отже, фізособи-підприємці – платники ЄП першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України, які, зокрема, здійснюють господарську діяльність (надання послуг/продаж товарів) через мережу Інтернет та/або здійснюють діяльність на іншій території України, та/або такі особи знаходяться за межами території України, мають право не сплачувати ЄП за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

ЗІР, категорія 107.01

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
21.05.2025
Паперова трудова книжка або як завершити перехід на електронну форму
Коли слід завершити процедуру сканування паперових трудових книжок і внести їх на вебпортал Пенсійного фонду? Більше за темою: Електронна та паперова трудова книжка: що треба знати працівнику та роботодавцю Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Уже не перший рік українці корис...
21.05.2025
Як скласти звітність з екологічного податку
Платники екоподатку складають податкові декларації, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання дек...
21.05.2025
Працівник – ВПО: коли він має повідомити про зміну місця проживання
Скільки надається часу внутрішньо переміщеним особам для повідомлення про зміну місця проживання та куди подавати оновлені дані? Більше за темою: Чи можна прийняти на роботу ВПО, не звільнену з попереднього місця роботи? Одним із ключових обов’язків внутрішньо переміщених осіб є своєчасне інф...
Кращі матеріали