Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи враховувати матдопомогу для розрахунку «ковідної» доплати?

28.09.2020 95 0 0

Згідно зі ст. 1 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) зарплата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. 

Структуру заробітної плати визначено у ст. 2 Закону № 108. 

Зарплата складається з основної зарплати (винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців), додаткової заробітної плати (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інших заохочувальних та компенсаційних виплат (виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Умови й розміри оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабміном (ст. 8 Закону № 108).

Умови оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери затверджено постановою КМУ від 30.08.02 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі – Постанова № 1298).

На виконання п. 6 Постанови № 1298 міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади було розроблено й затверджено конкретні умови оплати праці та розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників підвідомчих бюджетних установ, закладів та організацій відповідно до Єдиної тарифної сітки з урахуванням складності, відповідальності та специфіки їх роботи.

Відповідно до п. 4 Постанови № 1298 керівникам закладів та установ надано право надавати працівникам у межах фонду зарплати, затвердженого в кошторисах, матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, за винятком матеріальної допомоги на поховання.

Наказом МОЗ від 25.02.20 р. № 521 «Про внесення зміни до Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб» розділ «Особливо небезпечні інфекційні хвороби» Перелік доповнено п. 39 «COVID-19».

Згідно із ч. 3 ст. 37 Закону від 06.04.2000 р. № 1645-ІІІ «Про захист населення від інфекційних хвороб» роботи в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб (епідеміологічне обстеження, лікувальні, профілактичні та протиепідемічні заходи, у т. ч. дезінфекційні) належать до робіт з особливо шкідливими та шкідливими умовами праці. 

Перелік посад медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах із шкідливими та особливо шкідливими умовами праці в осередках інфекційних хвороб, визначається КМУ. На цих працівників поширюються встановлені законодавством умови оплати праці, заходи соціального захисту, пільги та компенсації.

Законом від 17.03.20 р. № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-2019)» передбачено встановлення доплат до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення.

Відповідно до п. 3 постанови КМУ від 29.04.20 р. № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі – Постанова № 375) працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома) установлюється доплата у граничному розмірі до 100 % зарплати (грошового забезпечення).
Ураховуючи зазначене, розмір доплати, передбаченої Постановою № 375, обчислюється від зарплати, яка включає складові, що мають систематичний характер і виплачуються за виконану роботу. Матеріальна допомога, у тому числі на оздоровлення, є разовою, оскільки виплачується до відпустки один раз на рік.

Лист Мінекономіки від 21.08.20 р. № 3511-06/51812-07

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали