Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Товари продаються через веб-сайт, а збирає оплату за них агент: як оподатковувати ПДВ такі агентські послуги?

11.07.2018 348 0 0



Компанія продає товари через веб-сайт. Плату за продані товари збирає агент. Чи обкладаються податком на додану вартість такі агентські послуги?

Питання досить цікаве. Воно викликане тим, що агентські відносини, як правило, асоціюються з посередництвом (і в більшості випадків це дійсно справедливо, зважаючи на приписи «агентської» глави 31 Господарського кодексу України).

Для визначення наслідків із ПДВ потрібно використовувати посередницькі правила п. 189.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Нагадаємо, вони передбачають, що товари/послуги, які «пропускає» через себе посередник, вважаються поставкою. Інакше кажучи, якщо посередник продає товари, що належать замовнику, то на такий продаж він повинен нарахувати ПДВ-зобов’язання в загальному порядку, незважаючи на те, що товар йому не належав.

У межах агентських відносин Державна фіскальна служба України (далі – ДФСУ) застосовує подібні правила не завжди. У ситуації, що розглядається, обов’язком агента був збір оплати за товари, які продавав через веб-сайт замовник (принципал) на користь кінцевих споживачів. Щодо збору оплати агент діяв від імені та в інтересах замовника (принципала), але до продажу товарів він стосунку не мав. З огляду на це, ДФСУ в індивідуальній податковій консультації повідомила, що:

  • суми коштів у частині вартості товарів, які агент збирає з покупців, не збільшують базу ПДВ агента. Причому це також означає, що замовнику (принципалу) не потрібно складати/реєструвати податкову накладну на агента;
  • базою ПДВ для агента буде тільки вартість самої агентської послуги (тобто лише його винагорода).

Зауважимо, що, за нашою оцінкою, це досить позитивний висновок. До того ж він справедливий не тільки для зазначених відносин (продаж товарів через веб-сайт і збір оплати за них), але і в інших ситуаціях – наприклад:

  • СББ збирає оплату з мешканців за комунальні послуги;
  • автобусні станції збирають оплату за проїзд;
  • окрема особа збирає оплату за товари, які реалізуються в торговельній точці (на жаль, у цій сфері часто мають місце зловживання платників податків).

https://devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали