Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Єдинник подав несвоєчасно декларацію після скасування рішення ДПС про його анулювання: чи буде штраф

Роз’яснення
23.05.2025

Чи застосовується фінансова відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації платника ЄП (далі – Декларація) та несвоєчасну сплату ЄП до ФОП – платника ЄП (першої – третьої груп), якій за рішенням контролюючого органу було анульовано реєстрацію платника ЄП, та яка після скасування такого рішення контролюючим органом вищого рівня або судом подала Декларацію та сплатила ЄП за звітний період, який припадав на період адміністративного/судового оскарження, в якому настав граничний термін подання такої Декларації та сплати податку?

Відповідно до абзацу першого п. 299.11 Податкового кодексу (далі – ПК) у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої – третьої груп вимог, встановлених гл. 1 розд. XIV ПК, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої – третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Згідно з п. 299.13 ПК із метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному вебпорталі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та громадських формувань і власному офіційному вебсайті дані з реєстру платників єдиного податку, зокрема дату виключення особи з реєстру платників єдиного податку.

Будь-яке рішення контролюючого органу згідно з п. 55.1 ПК може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.

Якщо платник податків вважає, що контролюючим органом було не правомірно анульована реєстрація його платником єдиного податку, він може оскаржити рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку як в адміністративному, так і в судовому порядку відповідно до п. 56.1 ПК.

Слід зазначити, що у випадку анулювання реєстрації платником єдиного податку фізособа-підприємець не може бути платником єдиного податку із дати вилучення з реєстру платників єдиного податку і вважається платником на загальній системі оподаткування (у т. ч. під час адміністративного і судового оскарження рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку).

Частиною 1 ст. 18 Господарського процесуального кодексу (далі – ГПК) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.

Ураховуючі положення п. 55.1 ПК і ч. 1 ст. 18 ГПК у разі прийняття рішення контролюючого органу або суду на користь фізособи-підприємця, за яким скасовано анулювання реєстрації платника єдиного податку, контролюючим органом самостійно вносяться зміни до реєстру платників єдиного податку, зокрема, анулюється дата виключення фізособи-підприємця з реєстру платників єдиного податку, і така особа вважається такою, що продовжує перебувати на спрощеній системі оподаткування (у т. ч. в період адміністративного або судового оскарження).

Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до ПК за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій платника єдиного податку (далі – Декларація) (п. 300.1 ПК).

Водночас обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок незаконних рішень, дій або бездіяльності контролюючих органів (пп. 112.8.4 ПК).

Отже, якщо після прийняття рішення контролюючим органом вищого рівня або судом на користь фізособи-підприємця щодо скасування рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника єдиного податку, така особа подає Декларацію та сплачує єдиний податок за звітний період, який припадає на період адміністративного або судового оскарження, в якому настав граничний термін подання такої Декларації та сплати податку, то в такому випадку за несвоєчасне подання Декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку до фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку (першої – третьої груп) не застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), встановлених ПК.

ЗІР, категорія 107.05

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
03.07.2025
Працівник перебуває на лікарняному: що з щорічною додатковою відпусткою
Період перебування працівника на лікарняному не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки. Більше за темою: Директор у відпустці, у відрядженні, на лікарняному: як організувати роботу підприємства? Чи враховувати суми лікарняних при нарахуванні резерву оплати відпусток Ч...
03.07.2025
Які ідентифікатори заяв у е-формі слід застосовувати з метою одержання доплати ЄСВ для членів сімейного ФГ
Заява за формою згідно з додатком 1 – за ідентифікатором форми F1317401. Заява за формою згідно з додатком 2 приєднується шляхом заповнення «Документу довільного формату» за ідентифікатором форми J/F1360102 (формат pdf із обмеженням розміру не більше 5 МБ). Більше за темою: Унесен...
03.07.2025
Що обов’язково слід указати в договорі з домашніми працівниками
Використовуєте працю домашніх працівників? Як підписати з ними трудовий договір та що в ньому вказати? Більше за темою: Наказ про скасування призупинення дії трудового договору Домашні працівники: тепер усе буде згідно з КЗпП! У цьому договорі зазначаються дані роботодавця та працівника, місце вик...
Кращі матеріали