Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Єдинник подав несвоєчасно декларацію після скасування рішення ДПС про його анулювання: чи буде штраф

Роз’яснення
23.05.2025

Чи застосовується фінансова відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації платника ЄП (далі – Декларація) та несвоєчасну сплату ЄП до ФОП – платника ЄП (першої – третьої груп), якій за рішенням контролюючого органу було анульовано реєстрацію платника ЄП, та яка після скасування такого рішення контролюючим органом вищого рівня або судом подала Декларацію та сплатила ЄП за звітний період, який припадав на період адміністративного/судового оскарження, в якому настав граничний термін подання такої Декларації та сплати податку?

Відповідно до абзацу першого п. 299.11 Податкового кодексу (далі – ПК) у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої – третьої груп вимог, встановлених гл. 1 розд. XIV ПК, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої – третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Згідно з п. 299.13 ПК із метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному вебпорталі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та громадських формувань і власному офіційному вебсайті дані з реєстру платників єдиного податку, зокрема дату виключення особи з реєстру платників єдиного податку.

Будь-яке рішення контролюючого органу згідно з п. 55.1 ПК може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.

Якщо платник податків вважає, що контролюючим органом було не правомірно анульована реєстрація його платником єдиного податку, він може оскаржити рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку як в адміністративному, так і в судовому порядку відповідно до п. 56.1 ПК.

Слід зазначити, що у випадку анулювання реєстрації платником єдиного податку фізособа-підприємець не може бути платником єдиного податку із дати вилучення з реєстру платників єдиного податку і вважається платником на загальній системі оподаткування (у т. ч. під час адміністративного і судового оскарження рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку).

Частиною 1 ст. 18 Господарського процесуального кодексу (далі – ГПК) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.

Ураховуючі положення п. 55.1 ПК і ч. 1 ст. 18 ГПК у разі прийняття рішення контролюючого органу або суду на користь фізособи-підприємця, за яким скасовано анулювання реєстрації платника єдиного податку, контролюючим органом самостійно вносяться зміни до реєстру платників єдиного податку, зокрема, анулюється дата виключення фізособи-підприємця з реєстру платників єдиного податку, і така особа вважається такою, що продовжує перебувати на спрощеній системі оподаткування (у т. ч. в період адміністративного або судового оскарження).

Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до ПК за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій платника єдиного податку (далі – Декларація) (п. 300.1 ПК).

Водночас обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок незаконних рішень, дій або бездіяльності контролюючих органів (пп. 112.8.4 ПК).

Отже, якщо після прийняття рішення контролюючим органом вищого рівня або судом на користь фізособи-підприємця щодо скасування рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника єдиного податку, така особа подає Декларацію та сплачує єдиний податок за звітний період, який припадає на період адміністративного або судового оскарження, в якому настав граничний термін подання такої Декларації та сплати податку, то в такому випадку за несвоєчасне подання Декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку до фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку (першої – третьої груп) не застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), встановлених ПК.

ЗІР, категорія 107.05

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Товар вивезено в різних періодах за кількома митними деклараціями: як правильно скласти ПН до операцій РЕЗ
Операції з вивезення товарів за межі МТУ в митному режимі експорту відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додатко...
23.05.2025
У разі виплати авансу утримали менший ПДФО: яка буде відповідальність після перевірки
Платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПК, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень. Розглянемо детальніше. Яка відповідальність передбачена до податкового агента, якщо перевіркою встановлено, що під час виплати д...
23.05.2025
ЮО створено шляхом реорганізації з приєднанням структурних підрозділів: як перенесеться інформація в ІКП ДПС
Розглянемо детальніше порядок ведення інтегрованої картки платника. Як вносяться до ІКП правонаступника ЮО, створеної шляхом реорганізації (у т. ч. його структурних підрозділів, які знаходились на обліку в різних контролюючих органах) частини зобов’язань або непогашеної заборгованості, перепла...
Кращі матеріали