Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Суми заборгованості з ЄСВ, пені та штрафів не можуть включатися до витрат підприємця на загальній системі оподаткування

15.03.2019

Підприємець на загальній системі оподаткування своєчасно не нарахував і не сплатив суму ЄСВ. Чи може він включити до складу своїх витрат суму недоплати з ЄСВ, штрафу і пені?

ДФС відповідає: ні, не може, оскільки це не передбачено нормами Податкового кодексу (далі – ПК), а саме ст. 177 ПК.

Нагадаємо, що недоплата та/або несвоєчасна сплата суми ЄСВ є недоїмкою і стягується з нарахуванням пені та штрафу (ч. 3 ст. 25 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», далі – Закон № 2464).

Для донарахування ЄСВ і стягнення сум недоїмки, штрафних санкцій і пені – немає строку позовної давності (ч. 16 ст. 25 Закону № 2464). ЄСВ обов’язковий до сплати незалежно від фінансового стану підприємця. Сума збору розраховується з урахуванням мінімальної та максимальної величин для нарахування ЄСВ. Сплачувати ЄСВ слід щоквартально, у строк по 19-те число включно першого місяця кварталу, що настає за звітним (ст. 9 Закону № 2464; ЗІР, категорія 301.04.02). Остаточний розрахунок за ЄСВ підприємці на загальній системі оподаткування роблять за підсумками звітного року – до 10 лютого року, що настає за звітним (ЗІР, категорія 301.04.02). При цьому для визначення об’єкта оподаткування до складу витрат підприємця на загальній системі оподаткування включаються суми ЄСВ, сплачені протягом звітного року, у розмірі та порядку, передбачених Законом № 2464 (пп. 177.4.3 ПК).

А ось відносити до витрат сплачені суми заборгованості з ЄСВ (тобто недоїмки з ЄСВ), а також штрафної санкції та пені ПК не передбачено. Таке роз’яснення міститься в Індивідуальній податковій консультації ДФС від 18.02.19 р. № 581/П/99-99-13-01-04-14/ІПК.

Ми ж уважаємо, що неправомірно позбавляти підприємця права на включення до витрат сум ЄСВ, нехай навіть і із запізненням сплачених.

У цьому випадку недоїмка – це сума ЄСВ, своєчасно не нарахована та/або не сплачена, а також донарахована ДФС (п. 1 ст. 1 розд. І Закону № 2464). А поняття «недоїмка» в Законі № 2464 передбачене для визнання суми несвоєчасної сплати збору – заборгованості, а також для нарахування штрафних санкцій і пені.

Що стосується переліку витрат підприємця на загальній системі оподаткування з п. 177.4 ПК, то Верховний Суд України (далі – ВСУ) визнає цей перелік не вичерпним. А саме – у постанові ВСУ від 27.02.18 р. № 821/274/17 № К/9901/3351/17 зазначено, що:

«...правила оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, згідно з якими до витрат належать документально підтверджені витрати, пов’язані з господарською діяльністю такої особи, перелік яких не є вичерпним. Спроба податкового органу обмежити цей перелік посиланням на положення податкового кодексу, норма якого в цій частині має інше правове навантаження, є помилковою.

Податковий орган повинен зважити на те, що результати оподаткування в будь-якому випадку є похідними від здійснення (проведення) підприємцем господарської діяльності, обмеження його витрат, пов’язаних з господарською діяльністю, призведе до обмеження господарської компетенції і, як наслідок, вплине на свободу підприємницької діяльності взагалі».

Проте не можна стверджувати, що ВСУ займе таку саму позицію і в ситуації з несвоєчасною сплатою заборгованості з ЄСВ, визнавши її у складі витрат.

Тому тут важливо все зробити правильно. Припустимо, підприємець зважиться включити до складу своїх витрат суму погашеної заборгованості з ЄСВ з метою зменшити свій оподатковуваний дохід. Тоді йому потрібно пам’ятати, що сплачена сума:

  • повинна бути документально підтверджена – платіжними документами (виписками банку) (п. 177.2 ПК);
  • відображена в Книзі обліку витрат і доходів, форма і порядок ведення якої затверджені наказом Міндоходів від 16.09.13 р. № 481, – у день її сплати (п. 177.10 ПК).

І звичайно ж, у такому разі необхідно бути готовим відстоювати своє право на витрати в судовому порядку. Адже при перевірці ДФС керуватиметься своїми роз’ясненнями і рекомендаціями, зокрема – ІПК № 581.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали