Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Суми заборгованості з ЄСВ, пені та штрафів не можуть включатися до витрат підприємця на загальній системі оподаткування

15.03.2019 1353 0 0


Підприємець на загальній системі оподаткування своєчасно не нарахував і не сплатив суму ЄСВ. Чи може він включити до складу своїх витрат суму недоплати з ЄСВ, штрафу і пені?

ДФС відповідає: ні, не може, оскільки це не передбачено нормами Податкового кодексу (далі – ПК), а саме ст. 177 ПК.

Нагадаємо, що недоплата та/або несвоєчасна сплата суми ЄСВ є недоїмкою і стягується з нарахуванням пені та штрафу (ч. 3 ст. 25 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», далі – Закон № 2464).

Для донарахування ЄСВ і стягнення сум недоїмки, штрафних санкцій і пені – немає строку позовної давності (ч. 16 ст. 25 Закону № 2464). ЄСВ обов’язковий до сплати незалежно від фінансового стану підприємця. Сума збору розраховується з урахуванням мінімальної та максимальної величин для нарахування ЄСВ. Сплачувати ЄСВ слід щоквартально, у строк по 19-те число включно першого місяця кварталу, що настає за звітним (ст. 9 Закону № 2464; ЗІР, категорія 301.04.02). Остаточний розрахунок за ЄСВ підприємці на загальній системі оподаткування роблять за підсумками звітного року – до 10 лютого року, що настає за звітним (ЗІР, категорія 301.04.02). При цьому для визначення об’єкта оподаткування до складу витрат підприємця на загальній системі оподаткування включаються суми ЄСВ, сплачені протягом звітного року, у розмірі та порядку, передбачених Законом № 2464 (пп. 177.4.3 ПК).

А ось відносити до витрат сплачені суми заборгованості з ЄСВ (тобто недоїмки з ЄСВ), а також штрафної санкції та пені ПК не передбачено. Таке роз’яснення міститься в Індивідуальній податковій консультації ДФС від 18.02.19 р. № 581/П/99-99-13-01-04-14/ІПК.

Ми ж уважаємо, що неправомірно позбавляти підприємця права на включення до витрат сум ЄСВ, нехай навіть і із запізненням сплачених.

У цьому випадку недоїмка – це сума ЄСВ, своєчасно не нарахована та/або не сплачена, а також донарахована ДФС (п. 1 ст. 1 розд. І Закону № 2464). А поняття «недоїмка» в Законі № 2464 передбачене для визнання суми несвоєчасної сплати збору – заборгованості, а також для нарахування штрафних санкцій і пені.

Що стосується переліку витрат підприємця на загальній системі оподаткування з п. 177.4 ПК, то Верховний Суд України (далі – ВСУ) визнає цей перелік не вичерпним. А саме – у постанові ВСУ від 27.02.18 р. № 821/274/17 № К/9901/3351/17 зазначено, що:

«...правила оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, згідно з якими до витрат належать документально підтверджені витрати, пов’язані з господарською діяльністю такої особи, перелік яких не є вичерпним. Спроба податкового органу обмежити цей перелік посиланням на положення податкового кодексу, норма якого в цій частині має інше правове навантаження, є помилковою.

Податковий орган повинен зважити на те, що результати оподаткування в будь-якому випадку є похідними від здійснення (проведення) підприємцем господарської діяльності, обмеження його витрат, пов’язаних з господарською діяльністю, призведе до обмеження господарської компетенції і, як наслідок, вплине на свободу підприємницької діяльності взагалі».

Проте не можна стверджувати, що ВСУ займе таку саму позицію і в ситуації з несвоєчасною сплатою заборгованості з ЄСВ, визнавши її у складі витрат.

Тому тут важливо все зробити правильно. Припустимо, підприємець зважиться включити до складу своїх витрат суму погашеної заборгованості з ЄСВ з метою зменшити свій оподатковуваний дохід. Тоді йому потрібно пам’ятати, що сплачена сума:

  • повинна бути документально підтверджена – платіжними документами (виписками банку) (п. 177.2 ПК);
  • відображена в Книзі обліку витрат і доходів, форма і порядок ведення якої затверджені наказом Міндоходів від 16.09.13 р. № 481, – у день її сплати (п. 177.10 ПК).

І звичайно ж, у такому разі необхідно бути готовим відстоювати своє право на витрати в судовому порядку. Адже при перевірці ДФС керуватиметься своїми роз’ясненнями і рекомендаціями, зокрема – ІПК № 581.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали