Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи варто єдиннику третьої групи проводити переоцінку ОЗ?

03.09.2018 594 0 4

П(С)БО 25 передбачає для платників єдиного податку (далі – ЄП) можливість ураховувати необоротні активи тільки за первісною вартістю, не беручи до уваги їх справедливу вартість і зменшення/відновлення корисності. 

Водночас стандарт не забороняє єдиннику переоцінювати актив і тестувати його на зменшення/відновлення корисності згідно з П(С)БО 7. Така відсутність заборони на переоцінку може допомогти єдиннику оптимізувати оподаткування при продажу об’єкта основних засобів (далі – ОЗ). 

Справа в тому, що згідно з п. 292.2 ПК дохід від продажу єдинником третьої групи об’єктів ОЗ визначається як різниця між сумою продажу таких ОЗ і їх залишковою балансовою вартістю, яка склалася на день продажу. Але за умови, що об’єкти ОЗ продаються єдинником після їх використання не менше 12 календарних місяців із дня введення в експлуатацію. 

Таким чином, чим більша різниця між балансовою вартістю ОЗ і ціною їх продажу, тим більший дохід єдинника, а значить, і сума ЄП, що підлягає сплаті до бюджету. Тому в інтересах єдинника зменшити таку різницю. Як це можна зробити, покажемо на прикладі. 

ПРИКЛАД

Платник ЄП за ставкою 5 % (неплатник ПДВ) продає будівлю, що була у нього в експлуатації 5 років. Характеристики об’єкта: 

  • первісна вартість будівлі – 100 000 грн.; 
  • залишкова балансова вартість на день продажу – 75 000 грн.; 
  • договірна вартість продажу – 200 000 грн. 

При цьому обліковою політикою єдинника передбачено відображення об’єктів ОЗ у бухобліку та фінзвітності: 

  • варіант 1 – тільки за первісною вартістю з урахуванням зносу згідно з п. 8 розд. І П(С)БО 25; 
  • варіант 2 – за первісною (переоціненою) вартістю з урахуванням зносу, а також втрат/вигід від зменшення/відновлення корисності згідно з П(С)БО 7. 

Припустимо, що єдинник перед продажем дооцінив будівлю до його справедливої вартості. У результаті залишкова балансова вартість будівлі на день продажу становила 199 000 грн. При цьому дохід від дооцінки ОЗ не враховується для цілей обкладення ЄП. Нормами ПК це не передбачено. 

Дохід від продажу будівлі становитиме: 

  • варіант 1 – 125 000 грн. (200 000 грн. – – 75 000 грн.), а сума ЄП від цієї операції – 6 250 грн. (125 000 грн. х 5 %); 
  • варіант 2 – 1 000 грн. (200 000 грн. – 199 000 грн.), сума ЄП – 50 грн. (1 000 грн. х 5 %). 

Різниця в сумах податку, що підлягають до сплати, як говориться, у наявності.

Що потрібно зробити єдиннику, який вирішить зекономити на податку при продажу ОЗ? 

Для цього єдиннику необхідно: 

  • внести відповідні зміни до своєї облікової політики; 
  • запросити професійного оцінювача для оцінки необоротного активу; 
  • відобразити результати дооцінки в бухобліку. 

Важливий нюанс! Усі ці дії мають сенс, якщо єдинник продає ОЗ значно дорожче від його балансової вартості і при цьому ціна продажу приблизно відповідає справедливій вартості об’єкта. Тобто тій вартості, яку вкаже оцінювач у своєму звіті. У противному разі витрати на послуги оцінки можуть повністю «з’їсти» економію на податку.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали