Строк проведення камеральної перевірки своєчасності реєстрації ПН та/або РК в ЄРПН, у тому числі в період дії воєнного стану
Протягом якого терміну проводиться камеральна перевірка щодо своєчасності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН, у тому числі в період дії воєнного стану?
Відповідно до Податкового кодексу (далі – ПК) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, встановлених п. 201.10 ПК.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 1201 ПК залежно від кількості календарних днів порушення терміну реєстрації.
При цьому тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків визначених п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПК.
Штраф за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого п. 89 підрозд. 2 розд. XX ПК для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, встановлюється у розмірі, визначеному у п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПК.
Згідно з п. 113.1 ПК граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування грошових зобов’язань, визначеним ст. 102 ПК.
Абзацом третім п. 102.1 ПК визначено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов’язаних з декларуванням податкових зобов’язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ПК, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1 095-го дня з дня вчинення відповідного правопорушення.
Отже, відлік строку давності для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію або відсутність реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН починається з дня вчинення відповідного правопорушення.
Пунктом 75.1 ПК передбачено, що контролюючі органи мають право проводити, зокрема, камеральні перевірки.
Камеральні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених ПК.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПК.
Законом від 03.03.2022 № 2118-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 2118), який набрав чинності з 07.03.2022, внесено зміни до ПК, зокрема, підрозд. ХХ «Перехідні положення» доповнено п. 69, відповідно до якого тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до пп. 69.2 п. 69 підрозд. ХХ ПК (в редакції Закону № 2118) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.
Законом від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до ПК, зокрема, пп. 69.2 викладено в новій редакції, а саме:
- податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті зупиняються, крім, зокрема, камеральних перевірок.
Отже, проведення камеральних перевірок, предметом яких є своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунку коригування до таких податкових накладних, було призупинено з 07.03.2022 по 27.05.2022.
Крім того, відповідно до пп. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПК тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема:
- дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених ст. 39 та 392, п. 46.2 ПК, сплати податків та зборів платниками податків;
- строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному ст. 86 ПК, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені.
Ураховуючи зазначене, камеральна перевірка з питання своєчасності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН проводиться протягом 1 095 днів з дня вчинення відповідного правопорушення з урахуванням зупинки строків проведення камеральних перевірок з 07.03.2022 по 27.05.2022.
ЗІР, категорія 101.27
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу