Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Рекомендації щодо виявлення реальних бенефіціарів

Редакція

16.02.2017 1798 0 0

НБУ в листі від 10.02.2017 р. № 25-0008/10883 повідомила, що під поняттям «номінальний власник (утримувач)» слід розуміти особу, яка від свого імені управляє корпоративними правами іншої особи - реального кінцевого бенефіціарного власника (контролера) в інтересах останнього.

Факторами, які можуть свідчити про те, що власник (контролер) клієнта є номінальним, а не реальним, можуть бути, зокрема:

1) особа, яка, хоч і вказана як кінцевий бенефіціарний власник (контролер) клієнта, в т. ч. згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, є одночасно кінцевим бенефіціарним власником (контролером) та/або керівником багатьох інших юридичних осіб, країна реєстрації яких має офшорний статус;

2) фізична особа з місцем реєстрації в країні, що має офшорний статус, що згідно інформації, отриманої безпосередньо від клієнта, як зазначено кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи (або клієнтом зазначено, що кінцевий бенефіціарний власник (контролер) взагалі відсутня), проте ця інформація не збігається з даними, що містяться в публічних джерелах інформації;

3) відповідно до отриманої від клієнта інформації, встановлено, що кінцевим бенефіціарним власником (контролером) клієнта - юридичної особи є фізична особа. У свою чергу, ця юридична особа є достатньо великим господарським товариством (підприємством), володіє промисловими потужностями, здійснює фінансові операції на значні суми, отримує величезний прибуток і т. п. За результатами вивчення клієнта, встановлено, що особа, встановлене як кінцевий бенефіціарний власник (контролер) клієнта, фактично не впливає на його господарську діяльність, а реальний вплив на діяльність підприємства здійснюється іншою особою, яка публічно себе не проявляє як власник даного підприємства, але отримує доходи від його господарської діяльності.

Крім того, слід врахувати, що такою фізичною особою, тобто реальним кінцевим бенефіціарним власником (контролером) зазначеного юридичної особи може бути, наприклад, відомий громадський чи політичний діяч.

Банки у вищевказаних випадках повинні вживати додаткових заходів для з'ясування даних, які дають можливість встановити реальних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) цих юридичних осіб.

У разі виникнення сумнівів у достовірності чи повноті наданої клієнтом інформації, в т. ч. щодо кінцевого бенефіціарного власника (контролера), банк згідно з останнім абзацом п. 55 р. V Положення про здійснення банками фінансового моніторингу від 26.06.2015 р. № 417 зобов'язаний провести ретельну перевірку клієнта.

Якщо з'ясування даних, які надають можливість встановити реальних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) клієнта, неможливо, банк згідно з ч. 1 ст. 10 Закону від 14.10.2014 р. р. № 1702-VII зобов'язаний відмовитися від встановлення (підтримання) ділових відносин (зокрема, шляхом розірвання ділових відносин) або проведення фінансової операції.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали