Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Придбання основного засобу в нерезидента може вважатися контрольованою операцією

21.09.2018 357 0 0



Платник податку на прибуток придбав у нерезидента обладнання. Припустимо, що при цьому виконуються умови, необхідні для визнання операції контрольованою за правилами ст. 39 Податкового кодексу (далі – ПК). А саме: нерезидент має особливий статус, сума операцій із ним за звітний рік перевищить 10 млн грн., а загальний річний дохід платника перевищить 150 млн грн.

Запитання: чи є операція придбання обладнання контрольованою?

Так, є – відповідає ДФС в Індивідуальній податковій консультації від 25.05.17 р. № 370/6/99-99-15-02-02-15/IПК. Справа в тому, що крім статусу нерезидента та вартісних критеріїв є ще одна важлива умова для визнання операції контрольованою. Це можливість впливу на об'єкт оподаткування прибутку (пп. 39.2.1.4 ПК).

Згідно з п. 138.1 і 138.2 ПК придбаний основний засіб (далі – ОЗ):

  • призначений для використання в госпдіяльності платника – починає впливати на об'єкт оподаткування з моменту нарахування амортизації. Сума такої амортизації включається або до собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг), або до витрат звітного періоду;
  • невиробничий – вплине на прибуток платника тільки в період продажу такого ОЗ.

При цьому ДФС в ІПК № 370 зазначає, що ПК прямо не вказує, у якому саме періоді повинен виявитися вплив операції із придбання ОЗ на об'єкт оподаткування. І тому контролюючий орган зобов'язує платників відображати таку операцію у Звіті про контрольовані операції за період, у якому:

  • право власності на об'єкт ОЗ перейшло до цього платника;
  • та/або об'єкт ОЗ був зарахований на баланс підприємства.

Таким чином, платники повинні бути готові підтвердити, що ціна придбання об'єкта ОЗ відповідає принципу «витягнутої руки». А в разі невідповідності цьому принципу вони будуть зобов'язані відобразити коригування на зменшення витрат і, відповідно, на збільшення фінрезультату в рядку 3.1.4 додатка ТЦ до декларації з податку на прибуток за звітний рік. Сума такого коригування повинна дорівнювати сумі перевищення фактичної ціни придбання ОЗ над ціною, визначеною за правилами ст. 39 ПК.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали