Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи застосовується відповідальність за відсутність реєстрації у ЄРПН помилково складених ПН/РК, якщо їх реєстрацію було зупинено

26.02.2024 23 0 0

Чи застосовується відповідальність за відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних помилково (безпідставно) складених податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних (далі – ПН, РК, ЄРПН), якщо їх реєстрацію було зупинено? 

Відповідно до п. 201.1 Податкового кодексу (далі – ПК) на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти ПН в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПК термін. 

Відповідно до п. 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі – Порядок № 520), письмові пояснення та копії документів, зазначені у п. 5 Порядку № 520, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в ПН/РК. 

У разі зайвого (помилкового) складання ПН/РК первинні документи щодо постачання товарів/послуг, зазначених у такій ПН/РК, відсутні, тому для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію зайво (помилково) складеної ПН/РК в ЄРПН платник податків може подати лише письмові пояснення. 

Причому Порядком № 520 визначено право, а не обов’язок платника податків надавати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. 

Згідно з п. 44.1 ПК для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. 

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ПК. 

Ураховуючи норми Порядку прийняття рішень і п. 44.1 ПК платник податку може не подавати пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію в ЄРПН зайво (помилково) складених ПН/РК. 

Відповідно до п. 6 розд. ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 29.01.2016 за № 159/28289, платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника. 

Оскільки у податковій декларації з ПДВ зазначаються дані, визначені на підставі первинних документів, то відображенню у податковій звітності з ПДВ підлягають податкові зобов’язання, визначені у первинних документах. 

Відповідно до п. 1201.2 ПК відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК, ПН/РК в ЄРПН (крім ПН/РК, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від обкладення ПДВ; ПН/РК, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, ПН, складеної відповідно до п. 198.5 ПК у разі здійснення операцій, визначених пп. «а»–«г» п. 198.5 ПК, та РК, складеного до такої ПН, ПН, складеної відповідно до ст. 199 ПК, та РК, складеного до такої ПН, ПН складеної відповідно до абзацу одинадцятого п. 201.4 ПК), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, – тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 % суми податкових зобов’язань з ПДВ, зазначеної у такій ПН та/або РК, або від суми ПДВ, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо ПН на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН згідно з п. 201.16 ПК штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких ПН/РК. 

Відсутність реєстрації в ЄРПН ПН та/або РК, зазначених в абзаці першому п. 1201.2 ПК, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, – тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 % суми податкових зобов’язань з ПДВ, зазначеної в такій ПН та/або РК або від суми ПДВ, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо ПН на таку операцію не складено. 

Таким чином, якщо контролюючим органом за результатами проведеної перевірки буде виявлено факт здійсненої операції без реєстрації ПН/РК в ЄРПН, то до такого платника податків застосовуються штрафні санкції, визначені п. 1201.2 ПК. 

ЗІР, категорія 101.27 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали