Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Підприємець без доходу: податки і звітність

26.10.2020 2869 0 1

ФОП помилково вважають, що, раз вони не ведуть діяльність і не отримують дохід, платити податки і подавати звітність не потрібно.

Досить багато запитань надходить від ФОП: платити чи ЄП, якщо місяць-два немає діяльності та доходу? Відповідаємо відразу всім.

Як платити ЄП, якщо немає доходу

ФОП на 1-й і 2-й групі. Якщо не ведете госпдіяльність і не отримуєте доходу, але при цьому не закрили ФОП, платити ЄП ви все одно зобов'язані.

Платити податок треба за кожен місяць, не пізніше 20-го числа:

  • 1-я група - 210,2 грн;
  • 2-я група - 944,6 грн.

Штраф за несплату - 50% від ставки єдиного податку (п. 122.1 ПКУ), ще й пеня нараховується.

На законних підставах не платити ЄП 1-2-я групи без найманих працівників можуть один місяць в році на час відпустки або на більший період в разі хвороби і якщо у вас є лікарняний. Але тільки якщо подали в податкову заяву.

Якщо накопичилася заборгованість по ЄП і ви не погашаєте її два квартали поспіль, зобов'язані перейти на загальну систему. Або статусу єдинника вас позбавить податкова. І до заборгованості з єдиного податку додасться штраф і пеня за кожний день прострочення сплати.

Тому, якщо діяльність тимчасово ведете, просто перейдіть на 3-ю групу ЄП. Зробити це можна на початку кварталу.

Адже ФОП 3-ї групи єдиний податок платять від доходу, значить при нульовому доході нічого платити не повинні, але повинні подавати декларацію за квартал без доходу.

Іншими словами, якщо в третьому кварталі доходу не було, все одно подаєте декларацію з показниками першого і другого кварталів (консультація в ЗІР, категорія 107.01.07).

Нульова декларація по єдиному податку

Навіть якщо немає підприємницького доходу, все одно треба в встановлені терміни подавати декларацію по єдиному податку:

  • на 1-2-й групах - раз на рік, за 2020 рік подати декларацію треба до 1 березня 2021 роки (рекомендуємо подавати);
  • на 3-й групі - раз в квартал, протягом 40 днів після закінчення кварталу. За три квартали 2020 року до 9 листопада, за весь 2020 рік - до 9 лютого 2021 року включно.

У графах, де потрібно вказати суму доходу за період, проставляються прочерки. Хіба ви не заповнюєте, якщо подаєте електронний звіт. У розділі для відображення податкових зобов'язань ФОП 1-2-ї груп вказують суму нарахованого і сплаченого податку. На 3-й групі - прочерки.

ЄСВ платити обов'язково

Платити ЄСВ зобов'язані всі підприємці, в тому числі єдинники, навіть якщо не отримують дохід, були на лікарняному або у відпустці. Мінімальний платіж - 22% від мінімальної зарплати.

У 2020 році це:

  • 3117,18 грн в квартал або 1039,06 грн на місяць - з січня по серпень.
  • 3300 грн в квартал або 1100 грн на місяць - з вересня по грудень. Мінімальний платіж по ЄСВ за III квартал - 3178,12 грн, за IV квартал - 3300 грн.

А ще в зв'язку з карантином можна було не нараховувати і не сплачувати єдиний соціальний внесок за себе за березень, квітень і травень:

  • ФОП на загальній системі та єдинникам;
  • особам, які здійснюють незалежну профдіяльність;
  • членам фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Якщо під час карантину не платите ЄСВ за інші місяці, така несплата вважається заборгованістю, але штрафи і пеню податківці не нараховують.

ФОП на загальній системі сплачують ЄСВ у вигляді відсотка від чистого доходу, якщо доходу немає - мінімальний платіж 1039,06 грн на місяць з січня по серпень. І 1100 грн з вересня по грудень.

Чи не сплачують ЄСВ тільки підприємці - пенсіонери за віком та особи з інвалідністю.

Як звітувати по ЄСВ

Звітувати за сплаченими сумами ЄСВ за формою Д5 потрібно незалежно від того, чи була діяльність, раз на рік, до 9 лютого, в наступному році за звітним. За 2020 рік треба подати звіт до 9 лютого 2021 року включно.

За несвоєчасну подачу доведеться сплатити штраф 340 грн.

journal.ostapp.com.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали