Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Порядок обліку платників податків і зборів: зміни внесено до форми № 20-ОПП та інших облікових форм

Головне

25.10.2024 291 0 1

Наказом Мінфіну від 27.09.2024 № 470 (далі – Наказ № 470) внесено чергові зміни до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588). Ці зміни набирають чинності з дня офіційного опублікування Наказу № 470, станом на 24.10.2024 наказ ще не опубліковано. Про дату офіційного опублікування Наказу № 470 ми обов’язково вас проінформуємо, слідкуйте за нашими публікаціями! 

Чому знадобилися зміни? 

Порядок № 1588 необхідно було привести у відповідність до нових норм Податкового кодексу (далі – ПК), а також інших законів, перелік яких наведено у преамбулі Наказу № 470. Зокрема, зміни пов’язані з укладенням Україною угоди з Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації, а також з появою у ПК норм, які стосуються вдосконалення онлайн-комунікації податкових органів з платниками податків. 

Розглянемо, що саме зміниться, коли Наказ № 470 набере чинності, і на що слід звернути увагу платникам податків. 

Зміни у формі № 20-ОПП 

Форму № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588) викладено в новій редакції. Тут зміни такі: 

  • форма № 20-ОПП тепер буде мати назву «Заява», а не «Повідомлення», як це було раніше; 
  • додано нові графи для інформування про місцезнаходження об’єктів оподаткування (графи 6–13). Тобто відомості про назву населеного пункту, назву вулиці, номер будинку/офісу, корпус, номер квартири потрібно буде вказувати в окремих графах форми № 20-ОПП.  

У самому же Порядку № 1588 (п. 8.4) з’явилось уточнення, що заяву за формою № 20-ОПП може бути подано технічними засобами електронних комунікацій в електронній формі з дотриманням вимог Закону від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». 

Як бачимо, нічого суттєвого відносно заповнення форми № 20-ОПП не відбулося, але платникам податків слід пам’ятати, що після набрання чинності Наказом № 470 форму № 20-ОПП слід подавати в оновленому вигляді. 

Зміни у формах інших додатков до Порядку № 1588 

Наказом № 470 оновлено також: 

  • форму № 34-ОПП «Довідка про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру» (додаток 2 до Порядку № 1588); 
  • форму № 30-ОПП «Відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів» (додаток 15 до Порядку № 1588).  

Зміни в порядку інформування про зміну керівника юрособи, відповідального за ведення бухобліку 

Пункт 9.3 Порядку № 1588 доповнено новою нормою, якою передбачено таке правило. Якщо керівник юрособи чи відокремленого підрозділу є особою, відповідальною за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, то в разі отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) інформації про зміну відомостей про керівника в Єдиному банку даних юридичних осіб на підставі такої інформації оновлюються дані про керівника, а дані про попереднього керівника як особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, видаляються.  

Отже, якщо попередній керівник продовжує виконувати обов’язки особи, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, то для оновлення таких відомостей платнику податків необхідно подати заяву за формою № 1-ОПП або за формою № 1-ОПН у порядку, встановленому абзацом першим п. 9.3 розд. ІХ Порядку № 1588. 

Зміни у правилах взяття на облік/зняття з обліку відокремленого підрозділу юрособи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави 

Відповідні зміни вносяться до розд. V Порядку № 1588. 

Зокрема, п. 5.5 Порядку № 1588 тепер буде встановлено, що нерезидент, який провадить господарську діяльність на території України через своє постійне представництво, у додатку до заяви за формою № 1-ОПН ставить позначку у графі «Відокремлений підрозділ відповідає визначенню постійного представництва нерезидента згідно з підпунктом 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу України».  

На підставі такої відмітки в додатку до заяви відокремленому підрозділу нерезидента в реєстрі платників податків – нерезидентів установлюється ознака «постійне представництво». 

Зміни у правилах взяття на облік самозайнятих осіб 

Пунктом 6.7 Порядку № 1588, який стосується порядку взяття на облік фізосіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, передбачено, що така особа подає в податковий орган документи, перелік яких наведено у пп. 1 цього пункту.  

Тепер пп. 1 п. 6.7 буде доповнено нормою, згідно з якої інформацію про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) самозайнятої особи має бути підтверджено даними паспорта або витягом із відповідного реєстру територіальної громади.  

Це актуально для випадків, коли у фізособи – паспорт у вигляді картки, де не завжди є інформація про місце реєстрації/проживання.  

До відома! Також Наказом № 470 передбачено багато інших змін, які здебільшого носять технічний характер або стосуються обов’язків податкових органів. 

Олена КАНТЕРМАН, юристка Uteka-Комерція 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали