Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Порядок обліку платників податків і зборів: зміни внесено до форми № 20-ОПП та інших облікових форм

Головне
25.10.2024

Наказом Мінфіну від 27.09.2024 № 470 (далі – Наказ № 470) внесено чергові зміни до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588). Ці зміни набирають чинності з дня офіційного опублікування Наказу № 470, станом на 24.10.2024 наказ ще не опубліковано. Про дату офіційного опублікування Наказу № 470 ми обов’язково вас проінформуємо, слідкуйте за нашими публікаціями! 

Чому знадобилися зміни? 

Порядок № 1588 необхідно було привести у відповідність до нових норм Податкового кодексу (далі – ПК), а також інших законів, перелік яких наведено у преамбулі Наказу № 470. Зокрема, зміни пов’язані з укладенням Україною угоди з Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації, а також з появою у ПК норм, які стосуються вдосконалення онлайн-комунікації податкових органів з платниками податків. 

Розглянемо, що саме зміниться, коли Наказ № 470 набере чинності, і на що слід звернути увагу платникам податків. 

Зміни у формі № 20-ОПП 

Форму № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588) викладено в новій редакції. Тут зміни такі: 

  • форма № 20-ОПП тепер буде мати назву «Заява», а не «Повідомлення», як це було раніше; 
  • додано нові графи для інформування про місцезнаходження об’єктів оподаткування (графи 6–13). Тобто відомості про назву населеного пункту, назву вулиці, номер будинку/офісу, корпус, номер квартири потрібно буде вказувати в окремих графах форми № 20-ОПП.  

У самому же Порядку № 1588 (п. 8.4) з’явилось уточнення, що заяву за формою № 20-ОПП може бути подано технічними засобами електронних комунікацій в електронній формі з дотриманням вимог Закону від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». 

Як бачимо, нічого суттєвого відносно заповнення форми № 20-ОПП не відбулося, але платникам податків слід пам’ятати, що після набрання чинності Наказом № 470 форму № 20-ОПП слід подавати в оновленому вигляді. 

Зміни у формах інших додатков до Порядку № 1588 

Наказом № 470 оновлено також: 

  • форму № 34-ОПП «Довідка про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру» (додаток 2 до Порядку № 1588); 
  • форму № 30-ОПП «Відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів» (додаток 15 до Порядку № 1588).  

Зміни в порядку інформування про зміну керівника юрособи, відповідального за ведення бухобліку 

Пункт 9.3 Порядку № 1588 доповнено новою нормою, якою передбачено таке правило. Якщо керівник юрособи чи відокремленого підрозділу є особою, відповідальною за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, то в разі отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) інформації про зміну відомостей про керівника в Єдиному банку даних юридичних осіб на підставі такої інформації оновлюються дані про керівника, а дані про попереднього керівника як особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, видаляються.  

Отже, якщо попередній керівник продовжує виконувати обов’язки особи, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, то для оновлення таких відомостей платнику податків необхідно подати заяву за формою № 1-ОПП або за формою № 1-ОПН у порядку, встановленому абзацом першим п. 9.3 розд. ІХ Порядку № 1588. 

Зміни у правилах взяття на облік/зняття з обліку відокремленого підрозділу юрособи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави 

Відповідні зміни вносяться до розд. V Порядку № 1588. 

Зокрема, п. 5.5 Порядку № 1588 тепер буде встановлено, що нерезидент, який провадить господарську діяльність на території України через своє постійне представництво, у додатку до заяви за формою № 1-ОПН ставить позначку у графі «Відокремлений підрозділ відповідає визначенню постійного представництва нерезидента згідно з підпунктом 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу України».  

На підставі такої відмітки в додатку до заяви відокремленому підрозділу нерезидента в реєстрі платників податків – нерезидентів установлюється ознака «постійне представництво». 

Зміни у правилах взяття на облік самозайнятих осіб 

Пунктом 6.7 Порядку № 1588, який стосується порядку взяття на облік фізосіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, передбачено, що така особа подає в податковий орган документи, перелік яких наведено у пп. 1 цього пункту.  

Тепер пп. 1 п. 6.7 буде доповнено нормою, згідно з якої інформацію про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) самозайнятої особи має бути підтверджено даними паспорта або витягом із відповідного реєстру територіальної громади.  

Це актуально для випадків, коли у фізособи – паспорт у вигляді картки, де не завжди є інформація про місце реєстрації/проживання.  

До відома! Також Наказом № 470 передбачено багато інших змін, які здебільшого носять технічний характер або стосуються обов’язків податкових органів. 

Олена КАНТЕРМАН, юристка Uteka-Комерція 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Контроль за роботою водіїв повинен здійснюватися незалежно від протяжності маршрутів та інших обставин
Відповідальність настає за невикористання картки водія та невиконання водієм обов'язку з роздрукування інформації на паперовому носії про режим роботи та відпочинок водія, або про недотримання водієм режиму праці та відпочинку. Укртрансбезпека інформує про судову практику Верховного Суду у справах щ...
16.05.2025
Як заповнити форму № 20-ОПП, якщо об’єкт оподаткування не має назви вулиці та номеру будинку
Для заповнення форми № 20-ОПП першоджерелом даних щодо об’єкта оподаткування, зокрема, щодо його місцезнаходження (адреси), є правовстановлювальні документи, які є актуальними на дату її подання. Більше за темою: Форма № 20-ОПП: правила подання та заповнення Яка інформація зазначається у...
16.05.2025
Оприлюднено судову практику щодо корпоративних спорів та корпоративних прав за 2024 рік
Зроблено аналіз судової практики розгляду справ щодо корпоративних спорів та корпоративних прав за 2024 рік. Східний апеляційний господарський суд здійснив аналіз судової практики розгляду справ щодо корпоративних спорів та корпоративних прав за 2024 рік. Зокрема, проаналізовано судову статистику, ...
Кращі матеріали