Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відповіді ДПС на питання щодо заповнення звітів за формами № 1-ВП і № 1-ОП

Увага!

18.10.2024 56 0 0

ДПС повідомляє, що при заповненні звітів за формами № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» та № 1-ОП «Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», які затверджені наказом Мінфіну від 18.06.2024 № 296 «Про затвердження форми № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», форми № 1-ОП «Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», порядків їх заповнення та Кодів, одиниць виміру та видів продукції/товару», зареєстрованим в Міністерстві юстиції 04.07.2024 за № 1011/42356 (далі – Наказ № 296), слід використовувати відповіді на питання щодо заповнення форм № 1-ВП та № 1-ОП, які додаються. 

Водночас звертаємо увагу суб’єктів господарювання – ліцензіатів на можливість подати уточнені звіти у відповідні терміни, визначені ст. 72 Закону від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817), без застосування штрафів, встановлених п. 30–33 ч. 2 ст. 73 Закону № 3817, а саме: 

  • для ліцензіатів, що подають щомісячний звіт (п. 3 ст. 72 Закону № 3817) – у разі подання уточнених звітів до кінця місяця, наступного за звітним місяцем, за який допущені помилки; 
  • для малих виробництв дистилятів, малих виробництв виноробної продукції, малих виробництв пива – якщо у кварталі, наступному за звітним роком, ними самостійно виявлено помилки у поданому ними щорічному звіті, вони зобов'язані подати уточнений звіт до кінця такого кварталу. 

Відповіді на питання щодо заповнення форм № 1-ВП та № 1-ОП 

Загальні питання щодо Наказу № 296 

1. Чи має дублюватися інформація у звітах форм № 1-ВП, № 1-ОП щодо видів продукції/товарів, якщо виробник окрім виготовлення певного виду продукції/товарів ще має надходження цього виду продукції/товарів від інших суб’єктів господарювання з метою реалізації в рамках оптової діяльності? 

Відповідно до п. 1 розд. І Порядку заповнення звіту форми № 1-ОП (далі – Порядок № 1-ОП) зазначений звіт подають ліцензіати, які отримали ліцензії на оптову торгівлю спиртом (у т. ч. біоетанолом), спиртовими дистилятами, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, крім виробників зазначеної продукції/товару (далі – продукція/товар). 

Отже, ліцензіати – виробники подають тільки звіт форми № 1-ВП, в якому (відповідно до п. 1 розд. ІІІ Порядку заповнення звіту форми № 1-ВП (далі – Порядок № 1-ВП) щодо заповнення розд. II «Обсяги обігу товару, готового для реалізації кінцевому споживачу») у розд. ІІ зазначається інформація про продукцію/товар, обсяг яких придбаний/отриманий в інших суб’єктів господарювання з метою реалізації в рамках оптової діяльності. 

Отже, дублювання інформації у звітах форми № 1-ВП, № 1-ОП щодо видів продукції/товарів, якщо виробник окрім виготовлення певного виду продукції/товарів ще має надходження цього виду продукції/товарів від інших суб’єктів господарювання з метою реалізації в рамках оптової діяльності, не відбувається. 

2. Чи передбачено новими формами № 1-ВП, № 1-ОП подання уточнюючого звіту за попередні періоди, коли звітність була подана згідно з формами № 1-ОА, № 1-ОТ, № 2-РС? 

У зв’язку із набранням чинності з 1 жовтня 2024 року Наказу № 296 та втратою чинності попередніх форм звітів, що затверджені Наказом № 49[3], починаючи з жовтня 2024 року звіти подаються за новими формами, у тому числі уточнені звіти за попередні звітні періоди, у тому числі якщо звітність, яка уточняється, була подана згідно з формами, що затверджені наказом Мінфіну від 11.02.2016 № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення» (далі – Наказ № 49) (зокрема, за формою № 1-ВП при уточненні звітів поданих за формою № 1-РС, № 2-РС, № 3-РС). 

3. Яким чином зазначити реєстраційний номер ліцензії, якщо суб’єкт господарювання має декілька ліцензій на здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами? 

У рядку 09 загальних частин звітів форм № 1-ВП та № 1-ОП, який має текстовий формат, суб’єкт господарювання має можливість зазначити всі наявні у нього ліцензії. 

Питання щодо заповнення форми звіту № 1-ОП 

1. Скільки знаків після коми при заповненні обсягів у дал? 

До внесення змін до цифрового поля граф для зазначення обсягів продукції в електронних формах № 1-ВП та № 1-ОП, які передбачають відображення 6 знаків після коми або цілого числа, у чинних електронних формах цифрове поле передбачає відображення двох знаків після коми або цілого числа. Ці форми розміщені на вебпорталі ДПС.

2. Розділ 1 Звіту: при поверненні продукції/товару її обсяг зазначається зі знаком «(–)». Повернення виділяти окремо чи вносити загальним обсягом? 

Порядком заповнення форми № 1-ОП передбачено, що при поверненні продукції/товару її обсяг зазначається зі знаком «(–)», одночасно при заповненні розд. I «Обсяги придбання та реалізації (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» передбачено зазначення: 

  • у графах 5–8 – загального обсягу придбання/повернення суб’єктом господарювання продукції/товару всього за звітний місяць (п. 3–6 розд. II Порядку № 1-ОП); 
  • у графі 9 – загального обсягу реалізації/повернення реалізованої продукції/товару за звітний місяць (п. 7 ч. II цього Порядку № 1-ОП). 

Таким чином показник повернення зменшує обсяги придбання (гр. 5–8) /реалізації (гр. 9) та зазначається загальним обсягом, а у разі перевищення обсягів повернення над обсягами придбання/реалізації за звітний місяць, показник зазначається зі знаком «(-)». 

3. Розділ 4 Звіту: що означає «Ознака передачі/отримання на відповідальне зберігання»? Якщо власні товарні залишки суб’єкта господарювання, який подає звіт, зберігаються на складах логістичної компанії, то потрібно ставити цифровий код ознаки «2» і в п. 3 зазначити код ЄДРПОУ логістичного провайдера? Чи все-таки якщо залишки зберігаються в місці зберігання на складі логістичного провайдера і місце зареєстроване в ЄДР, то це прирівнюється до складу суб’єкта господарювання, що подає звіт, і в такому разі потрібно поставити цифр. код ознаки «1» і в п. 3 зазначити свій код ЄДРПОУ? 

Якщо власні товарні залишки суб’єкта господарювання, який подає звіт, зберігаються на складах логістичної компанії, то у графі 2 розд. ІV форми № 1-ОП потрібно зазначати цифровий код ознаки «2» – при передачі і в графі 3 – реєстраційні дані логістичного провайдера – зберігача. 

Суб’єкт господарювання, який подає звіт, при отриманні продукції на зберігання відображає обсяг отриманого товару та у графі 2 розд. ІV форми № 1-ОП зазначає цифровий код ознаки «1» – при отриманні і в графі 3 – реєстраційні дані поклажедавця. 

4. У жовтні вже подаємо звіт за вересень за новою формою? 

Так. Відповідь на питання викладено в п. 1 розділу «Загальні питання щодо Наказу № 296». 

5. Чи будуть дублюватися підкоди (в т. ч.) в кодах? Наприклад, 37–39, 42–46, 60–64. 

Так. Наприклад, інформація по кодах продукції 38 «у тому числі вина виноградні столові» та 39 «у тому числі вина виноградні кріплені» відображається окремо (окремими рядками), та їх обсяги також слід одночасно відображати по коду 37 «Вина виноградні». 

6. При визначенні коду товару керуємося категоріями згідно із ЗУ про географічні зазначення та ст. 61 Закону про обіг? 

При заповненні форм звітів слід зазначати Коди продукції/товару, які наведені у графі 1 розд. І Кодів, одиниць виміру та видів продукції/товару, затверджених Наказом № 296, що відповідають відповідним кодам УКТЗЕД та видам продукції. 

7. Як вираховувати дал безводного спирту (далі – б.с.)? 

Безводний спирт – це умовно 100%-вий спирт. Для розрахунку кількості безводного спирту у продукті необхідно застосовувати такі параметри: 

  • загальний об’єм продукту в декалітрах (далі – дал); 
  • число об’ємів чистого спирту у 100 об’ємах продукту. 

Приклад

Для обрахунку об’єму у дал б. с. алкогольного напою необхідно об’єм алкогольного напою в далах розділити на 100 та помножити на число об’ємів чистого спирту у 100 об'ємах алкогольного напою. 

Горілка з концентрацією спирту за об’ємом 42 об. %: 

  • 100 дал горілки ділимо на 100 і множимо на число об’ємів чистого спирту у 100 об’ємах горілки – 
  • 100 дал / 100 х 42 об. % = 42 дал б. с. 

8. Необхідно вказувати обидві одиниці вимірювання, вказані в таблиці (дал і дал б. с.), чи одну з зазначених? 

Так. Необхідно зазначати окремими рядками обидві одиниці вимірювання, вказані в таблиці (дал і дал б. с.). 

9. У розд. I показуємо усі залишки чи тільки оптові? 

У розд. I зазначаються усі обсяги залишків товарів, крім тих, що передані у власну роздрібну мережу. 

10. Вводиться відображення рухів між оптовими та роздрібними складами? (передано/повернуто в/з місця(ь) роздрібної торгівлі;) 

Так. Відображається обіг товарів, зокрема, інформація про продукцію/товари, передані в місця здійснення роздрібної торгівлі, в т. ч. передані у власну роздрібну мережу. 

11. Чи потрібно обов’язково заповнювати дану графу: У графі 12 надаються такі пояснення до граф 4–11 (у разі наявності): при імпорті/експорті продукції/товару зазначається вид митного режиму? 

Так. У разі здійснення імпорту/експорту продукції/товару слід зазначати вид митного режиму. 

12. Де брати індивідуальний номер місця здійснення діяльності «Індивідуальний номер місця зберігання в Єдиному державному реєстрі місць зберігання та місця здійснення діяльності (згідно з формою № 20-ОПП) на підставі відповідної ліцензії»? 

У графі 1 розд. ІV форми звіту зазначається індивідуальний номер місця зберігання в Єдиному державному реєстрі місць зберігання та його місцезнаходження. 

Питання щодо заповнення форми № 1-ВП 

1. Яким чином відобразити у звіті графа 5 «Залишок на початок звітного періоду» розд. I «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» дані щодо обсягу продукції/товару, що використовуються в якості сировини для виробництва пива, якщо код виду продукції/товару відсутній (напр., ячмінь, солод, сусло, хміль, дріжжі, кава, ягоди, фрукти тощо) чи відмінний від коду залишку виробленої продукції на початок звітного періоду, згідно з Кодами, затвердженими Наказом № 296? 

У звітах в якості сировини для виробництва продукції зазначається сировина (яка використовується для виробництва продукції), наведена у Кодах, одиницях виміру та видах продукції/товару, затверджених Наказом  № 296 та регулюється Законом № 3817 (наприклад, виробники алкогольних напоїв зазначають спирт або виноматеріали, виробники тютюнових виробів – тютюнову сировину). 

Види продукції/товару, які використовуються як сировина та коди на яких не наведені у Кодах, одиницях виміру та видах продукції/товару, затверджених Наказом № 296 та не регулюється Законом № 3817, у звітах не відображаються. 

2. Чи потрібно зазначати в графі 7 «Усього» та відповідно графах 8–9 розд. I «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» надходження/повернення (–) обсяг продукції/товару, що надійшов виробнику в якості сировини для виробництва пива, але така сировина не містить спирт чи виноматеріали (наприклад ячмінь, ячмінний солод, хміль, дріжджі, сусло)? 

Відповідь на питання аналогічна п. 1 цього розділу. 

3. Чи потрібно зазначити в графі 16 розділ «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» обсяг використання (витрати) продукції, виробленої/отриманої у якості сировини для виробництва іншої продукції, якщо така сировина не містить спирт чи виноматеріали, (наприклад, ячмінь, ячмінний солод, хміль, дріжджі, сусло)? 

Відповідь на питання аналогічна п. 1 цього розділу. 

4. Яка має бути зазначена інформація в розділах II «Обсяги обігу товару, готового для реалізації кінцевому споживачу» та III «Обсяги отримання та відвантаження продукції/товарів», якщо виробник займається оптовою торгівлею алкогольних напоїв та тютюнових виробів тих видів продукції/товарів, що не виготовляє? 

При заповненні форми звіту виробники продукції, які одночасно займаються оптовою торгівлею товарів (незалежно від видів продукції/товарів, що виготовляються, та видів продукції/товарів, придбаних/отриманих у інших суб’єктів господарювання), зазначають: 

  • у розд. I – інформація про обсяги надходження / повернення (в т. ч. у якості сировини), виробництва та обігу виробленої продукції (розділ ІІ Порядок заповнення розділу I «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» Порядку № 1-ВП); 
  • у розд. II – інформація про продукцію/товар, обсяг яких придбаний/отриманий в інших суб’єктів господарювання (розділ ІІІ Порядок заповнення розділу II «Обсяги обігу товару, готового для реалізації кінцевому споживачу» Порядку № 1-ВП); 
  • у розд. ІІІ – інформація про отриману та відвантажену продукцію/товар, а саме: 
    • в частині «Продукція/товари гр. 7–15 розділу I» відвантажену власно вироблену продукцію; 
    • в частині «Товари гр. 5–9 розділу II» відвантажену продукцію, обсяг яких придбаний/отриманий в інших суб’єктів господарювання (розділ IV Порядок заповнення розділу III «Обсяги отримання та відвантаження продукції/товарів» Порядку № 1-ВП). 

5. Яким чином повинна бути зазначена інформація в розділах II «Обсяги обігу товару, готового для реалізації кінцевому споживачу» та III «Обсяги отримання та відвантаження продукції/товарів», якщо виробник окрім виготовлення певного виду продукції/товарів ще має надходження цього виду продукції/товарів від інших суб’єктів господарювання? 

Відповідь на питання аналогічна п. 4 цього розділу. 

ДПС


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали