Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Відповідальність за порушення термінів реєстрації РК за результатами річного перерахунку

23.01.2019


Згідно з п. 1201. 1 ст. 1201 ПКУ порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у відповідних розмірах.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 16.01.2019 р. № 175/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку застосування пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) у разі порушення термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, складених відповідно до статті 199 ПКУ, та, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.

Статтею 199 ПКУ визначено порядок пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у разі, якщо придбані товари/послуги використовуються платником податку одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях.

Пунктом 199.1 статті 199 ПКУ встановлено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Така частка, визначена у відсотках за результатами здійснених у попередньому календарному році операцій, застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 ПКУ).

За підсумками календарного року платник податку здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів  в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 ПКУ).

Частка використання товарів/послуг, необоротних  активів  в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 ПКУ). Коригування податкових зобов’язань здійснюється шляхом складання розрахунків коригування до податкових накладних, складених протягом року відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ.

Терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН встановлено пунктом 201.10 статті 201 ПКУ, згідно з яким така реєстрація повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

  • для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
  • для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.

Відповідальність за порушення строків реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено статтею 120 і ПКУ.

Згідно з пунктом 120. 1 статті 120 ПКУ порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у відповідних розмірах.

Міністерством фінансів України як головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної податкової і митної політики, на відповідний запит ДФС надано роз’яснення щодо практичного застосування норм пункту 120.1 статті 120 ПКУ, зокрема, щодо застосування виключень, передбачених цим пунктом (лист Міністерства фінансів України від 14.04.2017 № 11310-09-10/10306, далі - лист № 10306).

При цьому, як норми пункту 120.1 статті 120 ПКУ, так, відповідно, і положення листа № 10306 не передбачають виключень щодо необхідності застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію (відсутність реєстрації) в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, складених відповідно до статті 199 ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
15.05.2025
До якого бюджету сплачується ВЗ ФОП – єдинниками першої – четвертої групи та ЮО – єдинниками третьої групи
Військовий збір сплачується (перераховується) до закінчення поточного бюджетного року до держбюджету за попереднім місцезнаходженням (не основне місце обліку), а починаючи з 1 січня наступного року – до держбюджету за новим місцезнаходженням (основне місце обліку). До якого бюджету сплачується...
15.05.2025
Яка передбачена відповідальність у разі помилкового визначення показників у декларації з ПДВ
Відповідальність настає у вгляді штрафних санкцій у розмірах, передбачених ст. 123 ПК. Чи настає відповідальність у разі невірного визначення показників при заповненні граф 4 та 5 таблиці 1 додатка 2 до податкової декларації з ПДВ? Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на дода...
14.05.2025
ДПС наклала штрафи на низку підприємств за розрахунки без використання РРО
Автошколам чотирьох областей надано штрафи за розрахунки без застосування РРО/ПРРО, невидання розрахункових документів за надані послуги та відсутність офіційного оформлення трудових відносин із найманими працівниками. Більше клієнтів, ніж відображено у доходах, та неоформлені працівники – так...
Кращі матеріали