Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Особливості справляння єдиного податку для ЮО третьої групи в період дії воєнного стану

11.07.2022 59 0 0

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків інформує, що тимчасово, з 01.04.2022 р. до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV Податкового кодексу (далі – ПК) застосовуються з урахуванням особливостей, визначених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК.

Так, відповідно до п.п. 9.4 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК відсоткова ставка єдиного податку (далі – ЄП) для платників ЄП третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, встановлюється у розмірі 2 % доходу, визначеного відповідно до ст. 292 ПК.

Платники ЄП третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою (абзац перший п.п. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК).

Згідно з п.п. 9.6 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК податковий (звітний) період для платників ЄП третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, дорівнює календарному місяцю.

Сума податкового зобов’язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 9.7 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК для подання податкової декларації.

Підпунктом 9.7 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК визначено, що платники ЄП третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, подають до контролюючого органу податкову декларацію платника ЄП у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду, крім випадків, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК.

Платники ЄП третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, що зобов’язані визначити загальне мінімальне податкове зобов’язання платників ЄП, подають звітність за звітний період – грудень – як податкову декларацію платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року, де розраховують зобов’язання платників ЄП наростаючим підсумком, загальне мінімальне податкове зобов’язання.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування як платника з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. При цьому до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік (абзац перший п.п. 9.8 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК).

Відповідно до п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники ЄП третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК.

Платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

Новоутворені суб’єкти господарювання, які бажають обрати спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, подають заяву за загальною процедурою, передбаченою ПК.

За товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, які використані (поставлені, реалізовані) платником ЄП третьої групи в період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, платник податку на додану вартість зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником ПДВ, нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК.

База оподаткування при нарахуванні податкових зобов’язань відповідно до абзацу четвертого п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК за необоротними активами визначається, виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи зі звичайної ціни, а за товарами/послугами – виходячи з вартості їх придбання).

Платники податку на прибуток підприємств (у тому числі платники податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний період не перевищує 40 млн. грн), які прийняли рішення про перехід на спрощену систему оподаткування як платник з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, або відмовилися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, подають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за той період (періоди) протягом календарного року, в якому (яких) платник був платником податку на прибуток підприємств (п.п. 9.11 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК).

За матеріалами ЦМУ ДПС по роботі з ВПП

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали