Особливості працевлаштування та надання відпусток особам з інвалідністю
Східне міжрегіональне управління Держпраці роз’яснює, що трудовим законодавством України, як і багатьох інших країн, встановлено квоти на працевлаштування осіб з інвалідністю. Компанії та підприємства зі штатом понад 25 осіб зобов’язані відводити для осіб з інвалідністю не менше 4 % середньооблікової кількості робочих місць. Підприємства, на яких працюють від 8 до 25 співробітників, мають взяти на роботу не менше одного працівника з інвалідністю.
Статтею 172 КЗпП на роботодавця покладається обов’язок організувати працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці. Залучення інвалідів до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається (ст. 55, 63 КЗпП).
Роботодавцю також важливо пам’ятати, що працівники з інвалідністю мають право на більш тривалу основну відпустку та додаткові неоплачувані відпустки.
За рекомендацією медико-соціальної експертної комісії та відповідно до побажань самого працівника з інвалідністю можуть встановлюватися пільгові умови праці. Наприклад, більш часті або тривалі перерви в роботі, неможливість праці у нічний час тощо. В таких випадках роботодавець оплачує
тільки фактично відпрацьований робочий час.На відміну від звичайних працівників, працівники з інвалідністю, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на підприємстві, можуть скористатися своїм правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві.
Працівники з інвалідністю, які вже тривалий час працюють на підприємстві, за своїм бажанням мають право піти у щорічну відпустку в зручний для них час (ст. 10 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»).
Згід
но зі ст. 6 зазначеного Закону тривалість щорічної основної відпустки для працівників з інвалідністю становить: для I і II груп – 30 календарних днів, для III групи – 26 календарних днів.С х ідне МУ Держпраці
Коментарі до матеріалу