Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Особливості реєстрації неприбуткових організацій платниками ПДВ, які обслуговуються централізованими бухгалтеріями

06.03.2019

Неприбуткові організації, які повністю фінансуються з бюджету, обслуговуються централізованими бухгалтеріями в частині розрахунків з оплати праці працівників та перерахування до бюджету податків, зборів і не мають власних поточних рахунків у фінустановах, обліковуються в Єдиному банку даних про платників податків – юридичних осіб (далі – Єдиний банк даних) з ознакою «не є платником податків» (п. 3.12 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588, далі – Порядок № 1588).

Для установлення такої ознаки установа або організація (далі – установа), яка обслуговується централізованою бухгалтерією, подає до контролюючого органу підтвердження від централізованої бухгалтерії факту її обслуговування.

На підставі поданих документів контролюючий орган установлює такій установі ознаку «не є платником податків» в Єдиному банку даних та передає до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) дані про те, що установа обліковується у контролюючих органах з ознакою «не є платником податків» у зв’язку з обслуговуванням централізованою бухгалтерією. В інформації також зазначаються: дата та номер запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційний код контролюючого органу, в якому установа перебуває на обліку.

У разі прийняття рішення про самостійну сплату податків, зборів установа в 10-денний строк із дня його прийняття повідомляє про це контролюючий орган за основним місцем обліку та подає підтвердні документи.

На підставі поданих документів контролюючий орган знімає із цієї установи ознаку «не є платником податків» в Єдиному банку даних та передає до ЄДР дані про таке зняття із зазначенням дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому установа перебуває на обліку.

Отже, до неприбуткових організацій, які повністю фінансуються з бюджету, обслуговуються централізованими бухгалтеріями у частині введення бухгалтерського і податкового обліку та обліковуються в Єдиному банку даних з ознакою «не є платником податків», належать бюджетні установи, що не провадять діяльність, пов’язану з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямовану на отримання доходу.

Якщо ж такі неприбуткові організації планують здійснювати вказану діяльність, вони повинні самостійно сплачувати податки і збори. Тому відповідно до абзацу четвертого п. 3.12 Порядку № 1588 їм треба звернутися до контролюючого органу за основним місцем обліку з відповідними підтвердними документами для зняття ознаки «не є платником податків» та взяття їх на облік як платників податків.

До відома! Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється ст. 180–183 розд. V Податкового кодексу (далі – ПК) та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130 (далі – Положення № 1130).

Платниками ПДВ є особи, перелік яких міститься у пп. 14.1.139 та п. 180.1 ПК, зокрема юрособи, створені відповідно до закону в будь-якій організаційно-правовій формі.

Умови реєстрації особи як платника ПДВ визначено ст. 181 та 182 ПК. Згідно з цими нормами ПДВ-реєстрація може здійснюватися як в обов’язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Відповідно до п. 181.1 ПК під обов’язкову ПДВ-реєстрацію підпадає особа, у якої загальна сума від операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПК (у т. ч. з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн. (без урахування ПДВ).

При цьому до загального обсягу оподатковуваних операцій для цілей ПДВ-реєстрації особи належать операції, що обкладаються ПДВ за ставками 20 % (основна), 7 % та 0 %, а також звільнені від оподаткування. Обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування, для обчислення загального обсягу операцій із постачання товарів/послуг не враховується.

Згідно з п. 183.1 та 183.2 ПК для здійснення ПДВ-реєстрації особа не пізніше 10-го числа місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначений вище обсяг операцій, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ (додаток 1 до Положення № 1130) (далі – заява).

Отже, кожна юрособа (у т. ч. неприбуткова організація), яка безпосередньо здійснює фактичні операції з постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються згідно з розд. V ПК (включаючи операції, звільнені від обкладення ПДВ відповідно до ст. 197 ПК), загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн грн., має подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням заяву і зареєструватися як платник ПДВ в обов’язковому порядку.

При цьому якщо особа, яка здійснює централізоване ведення бухгалтерського обліку окремих установ чи організацій (у т. ч. неприбуткових), реєструється як платник ПДВ, то вона нараховує та сплачує ПДВ до бюджету виключно за операціями, які є об’єктом оподаткування, та безпосередньо здійснюються нею.

Звертаємо увагу: будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій ПДВ-реєстрації у випадках та в порядку, передбачених ст. 183 ПК, але не подала до контролюючого органу заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ, але вже без права на податковий кредит та отримання бюджетного відшкодування податку (п. 183.10 ПК).

Індивідуальна податкова консультація ДФС від 19.02.19 р. № 606/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Як правильно виплатити компенсацію за невикористану соціальну відпустку працівниці, яка перебуває на етапі призупинення трудових відносин з 11.04.2022
У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Більше за темою: Звільнення працівник...
04.07.2025
Чи має право на додаткову відпустку сумісник – учасник бойових дій
Працівник, який уклав трудовий договір на роботу за сумісництвом, перебуває у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією), фізичною особою і тому має право на відпустки відповідно до законодавства про працю. Більше за темою: Лікарняні та декретні сумісникам у 2025 році: коли ...
04.07.2025
Оплата працівникам часу перебування в укритті під час повітряної тривоги
Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). На умовах, передбачених в трудовому договорі та/або в колективному договорі, оплата за час простою може здійснюватися у більшому розмірі. Більше за тем...
Кращі матеріали