Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Визначення ліміту та суми перевищення оподатковуваного прибутку попереднього року при наданні благодійної допомоги неприбутковим організаціям

Роз’яснення
25.04.2025

Як на підставі п. 72 підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПК визначається ліміт та сума перевищення оподатковуваного прибутку попереднього звітного року при застосуванні абзацу першого пп. 140.5.9 ПК у разі здійснення операцій з надання благодійної допомоги неприбутковим організаціям?

На час дії воєнного стану в Україні запроваджено зміни до порядку коригування фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду на суму коштів (вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг), безоплатно перерахованих (переданих) неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Зміни передбачені Законом від 25.02.2025 № 4254-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання благодійництва у період воєнного стану» (далі – Закон № 4254), який набрав чинності 16 березня 2025 року.

Так, з 2025 року до кінця календарного року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, збільшено «благодійний ліміт» до 8 % замість 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року при застосуванні абзацу першого пп. 140.5.9 Податкового кодексу (далі – ПК) для платників податку на прибуток підприємств, які проводять коригування фінансового результату до оподаткування.

Умова застосування такого коригування – із загальної суми (вартості) благодійної допомоги більше 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року має бути перераховано (передано) благодійним організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Відповідні зміни передбачено шляхом доповнення підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПК пунктом 72, згідно з яким установлено, що за звітні (податкові) періоди, з 2025 року до кінця календарного року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», коригування, встановлені абзацом першим пп. 140.5.9 ПК, не проводяться щодо сум коштів та/або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об’єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об’єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення пп. 140.5.14 ПК), у розмірі, що не перевищує 8 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, за умови що з цієї суми (вартості) більше 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року було перераховано (передано) благодійним організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Ситуація

Загальні умови: за 2024 рік підприємством задекларовано оподатковуваний прибуток (ряд. 04 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств) у сумі 1 млн грн.

Приклад 1

У І кварталі 2025 року підприємством перераховано благодійну допомогу організаціям, які зареєстровані у Реєстрі неприбуткових установ та організацій, у розмірі 70 тис. грн, у тому числі:

  • благодійній організації – 50 тис. грн;
  • громадській організації – 20 тис. грн.

Розрахунково ліміт 4 % оподатковуваного прибутку 2024 року становить 40 тис. грн, ліміт 8 % оподатковуваного прибутку 2024 року – 80 тис. грн.

Допомога благодійній організації перевищує ліміт 4 % оподатковуваного прибутку 2024 року (50 тис. грн ˃ 40 тис. грн), тому підприємством для благодійної допомоги може бути застосований ліміт 8 % оподатковуваного прибутку 2024 року.

Отже, підприємство не проводить за І квартал 2025 року коригування фінансового результату до оподаткування згідно з абзацом першим пп. 140.5.9 ПК в межах ліміту 8 % оподатковуваного прибутку 2024 року (80 тис. грн.) за операціями з надання благодійної допомоги неприбутковим організаціям у сумі 70 тис. грн.

Приклад 2

У І кварталі 2025 року підприємством перераховано благодійну допомогу організаціям, які зареєстровані у Реєстрі неприбуткових установ та організацій, у розмірі 70 тис. грн, у тому числі:

  • благодійній організації – 30 тис. грн;
  • громадській організації – 40 тис. грн.

Розрахунково ліміт 4 % оподатковуваного прибутку 2024 року становить 40 тис. грн, ліміт 8 % оподатковуваного прибутку 2024 року – 80 тис. грн.

Допомога благодійній організації складає менше встановленого ліміту 4 % оподатковуваного прибутку 2024 року (30 тис. грн ˂ 40 тис. грн), тому підприємством для благодійної допомоги не може бути застосований ліміт 8 % оподатковуваного прибутку 2024 року.

Отже, підприємство збільшує фінансовий результат до оподаткування за І квартал 2025 року відповідно до пп. 140.5.9 ПК на суму 30 тис. грн, тобто у сумі, що перевищує 4 % оподатковуваного прибутку 2024 року (40 тис. грн).

Зауважимо, що положення п. 72 підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПК є окремою нормою, не пов’язаною з пп. 69.6 п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПК.

ЗІР, категорія 102.12

 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
23.07.2025
Особливості переведення працівника під час простою
Більше за темою: Пропозиція щодо тимчасового переведення на іншу роботу на період простою Доповідна записка начальника відділу кадрів про тимчасове переведення працівника на іншу роботу на період простою Заява про згоду на тимчасове переведення на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, на...
23.07.2025
Перенесення щорічної відпустки
Щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена в разі хвороби працівника, засвідченої у встановленому порядку, тобто за наявності листка непрацездатності. Більше за темою: Заміна відпустки грошовою компенсацією: коли та як це можна зробити Виїзд заброньованих працівників за к...
23.07.2025
Коли можуть відмовити в оплаті лікарняного
Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області інформує про причини відмови застрахованій особі в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. Більше за темою: Лікарняний у відпустці: як оплачувати? Чи враховувати суми лікарняних при нарахуванні резерву оплати відпусток Оплата ...
Кращі матеріали