Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Офіційний рівень безробіття не відповідає дійсності

Аналітика

23.01.2025 8 0 0

Як зауважує Д. Гетманцев, зовсім непоміченою пройшла новина, що кількість зареєстрованих безробітних на кінець грудня 2024 року, досягла чергового історичного мінімуму – 94,2 тис. осіб, з них 80 % (75,8 тис. осіб) – жінки. 

Нагадаю зареєстровані безробітні – це особи, які шукають роботу та встали на облік у центрах зайнятості аби отримувати виплати по безробіттю. 

Цей показник і до війни відображав лише приблизно 1/5 реального або фактичного безробіття, вимірюваного Держстатом за методологією Міжнародної організації праці шляхом опитування домогосподарств. Насамперед, в силу низьких стимулів для реєстрації «на біржі праці» (невеликих виплат, невідповідності запропонованої роботи кваліфікації безробітного, бюрократичної тяганини тощо). 

З початком війни, виїзду частини громадян закордон і посилення військового обліку – кількість зареєстрованих безробітних, в основному чоловіків, почала різко скорочуватись, обумовлюючи «жіноче обличчя» зареєстрованого безробіття.  

«Звісно всі ці тенденції є далекими від реального життя, де за різними оцінками (НБУ/Уряд) фактичний рівень безробіття складає 14–18 % (як відсоток від економічно активного населення), а реальна кількість безробітних сягає 1,8–2,2 млн осіб. Тобто у 20 разів є більшою за зареєстроване безробіття», – відмічає Гетманцев. 

«Парадокс в тому, що високе безробіття співіснує із значним дефіцитом професійних кадрів (як випливає із опитувань бізнесу і темпів зростання офіційних зарплат). Це свідчить про глибокі диспропорції на ринку праці та високе структурне безробіття, обумовлене змінами у структурі економіки та потоками міграції через війну», – висновує депутат. 

Д. Гетманцев


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали