Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Навчання персоналу коштом роботодавця: облік та оподаткування

21.09.2018


Навчаючи працівників власним коштом і дбаючи про підвищення їх професійного рівня, підприємство не повинно забувати про важливі аспекти обліку та оподаткування таких операцій.

Відображення витрат в обліку

Витрати на професійну підготовку, навчання, перепідготовку або підвищення кваліфікації обліковуйте згідно з П(С)БО 16 «Витрати» як витрати поточного періоду.

Залежно від дільниці, на якій працює студент, відображайте такі витрати на рахунках 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності».

Коли підприємство оплачує навчання працівника за строк понад місяць (наприклад, плату вносять за семестр або рік), проводьте бухгалтерський облік таких витрат із застосуванням рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів»: за дебетом відображайте суму попередньої оплати за навчання, за кредитом – списання частини таких витрат до складу витрат звітного періоду.

Розглянемо Приклад.

Приклад. Облік витрат на навчання заступника головного бухгалтера

Вартість професійного навчання заступника головного бухгалтера протягом року становить 25 000 грн (два семестри по п’ять місяців). Вартість навчання оплачує підприємство.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Внесли попередню оплату за весь період навчання

371

311

25 000

2

Відобразили витрати майбутніх періодів

39

371

25 000

3

Списали на витрати періоду вартість навчання за поточний місяць (25 000 грн ÷ (5 місяців × 2 семестри))

92

39

2500

Оподаткування витрат на навчання

Податок на прибуток

Витрати на навчання працівників визнають за правилами П(С)БО 16. Витрати під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток визнають на підставі первинних документів, що підтверджують понесені витрати на оплату навчання. Операції, пов’язані з оплатою навчання працівників, не потребують коригувати фінансовий результат до оподаткування.

ПДВ

Послуги з навчання не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 197.1.2 Податкового кодексу України; ПКУ).

ПДФО та військовий збір

До загального оподатковуваного доходу працівника не включайте кошти, що підприємство сплатило вищому навчальному закладу за навчання фізичної особи, – в сумі, що не перевищує трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року, за кожен повний або неповний місяць такого навчання (пп. 165.1.21 ПКУ). У 2018 році ця сума становить 11 169 грн (3723 грн × 3).

Таку місячну суму не оподатковуйте і військовим збором.

Вартість навчання, що перевищує зазначену величину, оподатковуйте ПДФО і військовим збором на загальних підставах.

Неоподатковуваний дохід відображайте у формі № 1ДФ з ознакою «145», а суму, яку включили до загального оподатковуваного доходу, – з ознакою «126».

Якщо роботодавець сплатив за навчання працівника однією сумою, при цьому її розмір не перевищує трикратного розміру мінімальної заробітної плати за кожен повний або неповний місяць навчання, вся ця сума також не підлягає оподаткуванню (ЗІР, категорія 103.02).

ЄСВ

Витрати на оплату навчання працівників у вищих навчальних закладах не включайте до бази для нарахування ЄСВ (п. 9 розд. ІІ Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170).

https://devisu.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
22.07.2025
Чи складати РК на підставі Повідомлення про завершення розрахунків
РК_РЕЗ_3 може бути складений та зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних тільки після отримання платником податку в електронному кабінеті Повідомлення з правильними даними. Більше за темою: Чи потрібно покупцю відображати в декларації РК до ПН, яку заблоковано? Підставою для складання ...
21.07.2025
Чи можна через суд поновити можливість розблокування ПН/РК
Якщо платник не скористався правом на адміністративне оскарження, то рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН оскаржуються в судовому порядку в шестимісячний строк з дня отримання платником такого рішення від контролюючого органу. Більше за темою: Заблоковано помилково оформлену ПН: чи можна н...
21.07.2025
Порядок зняття з обліку договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції
Розглянемо порядок зняття з обліку договорів та угод після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку, а також у разі втрати ознак платника податку, які визначені ПК, за умови відсутності грошових ...
Кращі матеріали