Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Про оприбуткування готівки відокремленими підрозділами: НБУ

15.05.2019

Положенням № 5 передбачене зарахування на поточний рахунок посольства/консульства коштів в нацвалюті, отриманих за надані консульські послуги, у т. ч. у готівковій формі, і відповідно передбачена можливість купівлі інвалюти на міжбанківському валютному ринку України.


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 25.04.2019 р. № 50-0006/22839

Національний банк України розглянув лист [...] щодо надання роз'яснення з питань оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів підприємств та повідомляє таке.

Відповідно до норм пункту 11 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 р. № 148 <...> (далі - Положення), готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання).

Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. № 547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій» (зі змінами - наказ від 20.09.2018 р. № 773) (далі - Наказ № 547) передбачено можливість суб'єкта господарювання не реєструвати та не зберігати КОРО.

Отже, на нашу думку, у випадку реєстрації КОРО на РРО інформація згідно з фіскальними звітними чеками має заноситися до КОРО. У разі ж коли КОРО не зареєстроване на РРО, готівка буде вважатися оприбуткованою за умови забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України.

Порядок застосування розрахункових квитанцій, порядок роботи із покупцями під час ремонту РРО, обліку у книзі доходів і витрат визначені нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України. Отже, за роз'ясненнями пропонуємо звернутися до Міністерства фінансів України та/або Державної фіскальної служби України.

Згідно з нормами абзаців четвертого та п'ятого пункту 11 розділу II Положення, оприбуткуванням готівки в касах суб'єктів господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосування РРО, є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Оприбуткування та облік фізичними особами - підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів) у порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Статтею 99 Конституції України, статтею 192 Цивільного кодексу України встановлено, що грошовою одиницею України є гривня, яка є законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України.

Статтею 5 Закону України «Про валюту і валютні операції» зазначено, що гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні з урахуванням особливостей, встановлених частиною другою цієї статті, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків.

Пунктом 120 розділу X Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 р. № 5 (далі - Положення N 5), встановлено, що за поточними рахунками в національній валюті для здійснення розрахунків, пов'язаних з утриманням офіційного представництва, здійснюються, зокрема, операції із зарахування коштів, отриманих посольством, консульством за надані консульські послуги, уключаючи кошти в готівковій формі, а також операції з торгівлі іноземною валютою.

Отже, Положенням № 5 передбачене зарахування на поточний рахунок посольства/консульства коштів в національній валюті, отриманих за надані консульські послуги, у тому числі у готівковій формі, і відповідно передбачена можливість купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України.

Директор Департаменту грошового
обігу Національного банку

В. Зайвенко

Коментарі до матеріалу
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
16.07.2025
Актуальна судова практика КАС у складі Верховного Суду за травень 2025 року
Пропонуємо ознайомитися з оглядом актуальної судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за травень 2025 року. Пропонуємо ознайомитися з оглядом актуальної судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за травень 2025 року. В огляді ві...
16.07.2025
Як роботодавцю створити службу охорони праці на підприємстві
Розглянемо, хто виконує функцій служби охорони праці, її основні завдання, права спеціалістів служби, інструктаж з питань охорони праці, дистанційну перевірку знань тощо. Більше за темою: Інструкція з охорони праці для працівників офісу Охорона праці студентів та учнів під час практики та стажуван...
16.07.2025
Які платники звільняються від сплати єдиного внеску за себе
Розглянемо детальніше, які платники звільняються від сплати ЄСВ за себе. Більше за темою: Підприємець на загальній системі не провадить діяльність: чи потрібно йому сплачувати ЄСВ? Штрафонебезпечні помилки з ЄСВ в Об’єднаному звіті Які платники звільняються від сплати єдиного внеску за себе?...
Кращі матеріали