Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Об оприходовании наличности обособленными подразделениями: НБУ

15.05.2019

Положением № 5 предусмотрено зачисление на текущий счет посольства/консульства средств в нацвалюте, полученных за предоставленные консульские услуги, в т. ч. в наличной форме, и соответственно предусмотрена возможность покупки инвалюты на межбанковском валютном рынке Украины.


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 25.04.2019 р. № 50-0006/22839

Національний банк України розглянув лист [...] щодо надання роз'яснення з питань оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів підприємств та повідомляє таке.

Відповідно до норм пункту 11 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 р. № 148 <...> (далі - Положення), готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання).

Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. № 547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій» (зі змінами - наказ від 20.09.2018 р. № 773) (далі - Наказ № 547) передбачено можливість суб'єкта господарювання не реєструвати та не зберігати КОРО.

Отже, на нашу думку, у випадку реєстрації КОРО на РРО інформація згідно з фіскальними звітними чеками має заноситися до КОРО. У разі ж коли КОРО не зареєстроване на РРО, готівка буде вважатися оприбуткованою за умови забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України.

Порядок застосування розрахункових квитанцій, порядок роботи із покупцями під час ремонту РРО, обліку у книзі доходів і витрат визначені нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України. Отже, за роз'ясненнями пропонуємо звернутися до Міністерства фінансів України та/або Державної фіскальної служби України.

Згідно з нормами абзаців четвертого та п'ятого пункту 11 розділу II Положення, оприбуткуванням готівки в касах суб'єктів господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосування РРО, є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Оприбуткування та облік фізичними особами - підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів) у порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Статтею 99 Конституції України, статтею 192 Цивільного кодексу України встановлено, що грошовою одиницею України є гривня, яка є законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України.

Статтею 5 Закону України «Про валюту і валютні операції» зазначено, що гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні з урахуванням особливостей, встановлених частиною другою цієї статті, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків.

Пунктом 120 розділу X Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 р. № 5 (далі - Положення N 5), встановлено, що за поточними рахунками в національній валюті для здійснення розрахунків, пов'язаних з утриманням офіційного представництва, здійснюються, зокрема, операції із зарахування коштів, отриманих посольством, консульством за надані консульські послуги, уключаючи кошти в готівковій формі, а також операції з торгівлі іноземною валютою.

Отже, Положенням № 5 передбачене зарахування на поточний рахунок посольства/консульства коштів в національній валюті, отриманих за надані консульські послуги, у тому числі у готівковій формі, і відповідно передбачена можливість купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України.

Директор Департаменту грошового
обігу Національного банку

В. Зайвенко

Комментарии к материалу
Популярное
15.07.2025
Топ-20 новостей прошлой недели
Самые интересные новости минувшей недели С 5 июля в Украине возобновляется обязательное представление статистической отчетности Будет ли 15 июля выходным днем Внесены изменения в перечень территорий боевых действий и ВОТ (текст приказа от 28.05.2025) ГНС отвечает на актуальные вопросы налогоплате...
20.05.2025
Актуальные счета для уплаты налогов
Информация о реквизитах счетов, открытых для зачисления налогов, а также для уплаты единого взноса Больше по теме: Новая форма ТТН: обзор изменений Микро, малое, среднее или крупное: зачем нужно определять размер предприятия Утверждаем и обновляем штатное расписание: правила и нюансы Списки...
21.05.2025
Критически важные предприятия до 28 мая должны подать соответствующие данные: письмо Минэкономики
Больше по теме: Перечень отраслевых и региональных нормативных актов, которыми утверждены критерии признания предприятий критически важными в особый период Зарплатные критерии для бронирования работников: исчисляем среднюю зарплату Минэкономики в письме от 19.05.2025 № 27-11/37509-07 проинфор...
Новое
17.07.2025
За какой период впервые подается декларация по рентной плате СХ, получившим разрешение на пользование радиочастотным спектром
Декларация по рентной плате подается впервые за календарный месяц, в котором получен разрешительный документ (независимо от того, в каком месяце началось пользование радиочастотным спектром). За какой налоговый (отчетный) период впервые подается налоговая декларация по рентной плате (в части рентной...
17.07.2025
Как рассчитывается сумма льготы по непроведенным корректировкам финансового результата до налогообложения
Сумма льготы, предусмотренная пп. 69.6 п. 69 подразд. 10 разд. ХХ НК, рассчитывается таким образом: сумма непроведенных корректировок финансового результата до налогообложения согласно пп. 69.6 п. 69 подразд. 10 разд. ХХ НК в размере, превышающем 4 % налогооблагаемой прибыли предыдущего отчетно...
16.07.2025
Актуальная судебная практика КАС в составе Верховного Суда за май 2025 года
Предлагаем ознакомиться с обзором актуальной судебной практики Кассационного административного суда в составе Верховного Суда за май 2025 года. Предлагаем ознакомиться с обзором актуальной судебной практики Кассационного административного суда в составе Верховного Суда за май 2025 года. В обзоре...
Лучшие материалы