Щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів та встановлення святкових днів – Мінекономіки
Мінекономіки у листі від 15.10.2024 № 4701-05/74155-09 надало роз’яснення щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів та встановлення святкових днів, у тому числі в період воєнного стану.
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Лист
від 15.10.2024 № 4701-05/74155-09
Про надання роз’яснення
<…>
Частиною першою статті 53 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) встановлено, що напередодні святкових і неробочих днів (стаття 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 КЗпП, скорочується на одну годину як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні.
Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин (частина друга статті 53 КЗпП).
Поняття «святковий та неробочий день» слід відрізняти від поняття «вихідний день».
Святкові та неробочі дні встановлено cтаттею 73 КЗпП. В свою чергу, вихідні дні визначені статтею 67 КЗпП.
Таким чином, скорочення тривалості роботи напередодні вихідних днів КЗпП не передбачено.
Стосовно складення графіку роботи повідомляємо, що згідно з частиною першою статті 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Відповідно до частини першої статті 52 КЗпП для працівників установлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. При п’ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) 2 підприємства, установи, організації з додержанням установленої тривалості робочого тижня, зокрема, встановленого частиною першою статті 50 КЗпП.
Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності з законодавством (стаття 57 КЗпП).
Крім цього, згідно зі статтею 142 КЗпП трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням роботодавця і виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на основі типових правил.
Разом з тим, статтею 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» передбачено, що у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, зокрема, режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку.
Відповідно до зазначеного, режим роботи, тривалість робочого часу і часу відпочинку встановлюються роботодавцем самостійно у правилах внутрішнього трудового розпорядку або у колективному договорі. Основною умовою запровадження відповідного режиму роботи є додержання тривалості робочого часу, передбаченого статтею 50 КЗпП.
Звертаємо увагу, що згідно з частиною шостою статті 6 Закону України від 15.06.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період воєнного стану не застосовуються, серед іншого, норми статті 53 (щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів) та статті 73 КЗпП (щодо встановлених святкових днів).
Принагідно інформуємо, що, виходячи зі змісту Закону України «Про доступ до публічної інформації», Ваш запит не належить до запитів на інформацію.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативноправовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Враховуючи те, що в Україні введено воєнний стан, Мінекономіки мінімізує використання паперового документообігу, у зв’язку з чим відповідь надається електронною поштою.
Заступник Міністра економіки України
Тетяна БЕРЕЖНА
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу