Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Щодо продажу мешканцям Криму землі та будинку на материковій частині України

31.10.2017

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 23.10.2017 р. № 2333/ІПК/18-28-17-02-22

Головне управління ДФС у Сумській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло Ваше звернення від [...] про отримання індивідуальної податкової консультації з наступного питання.

Громадянин [...], місце реєстрації та проживання АР Крим, має намір продати або подарувати свою частину успадкованого будинку разом з земельними ділянками за адресою: [...] Сумської обл. своєму брату громадянину України [...], який проживає в даному будинку.

У зв'язку з чим, у громадянина виникло питання, який податок він повинен сплатити за кожний об'єкт нерухомості (дві земельні ділянки та житловий будинок), який перебуває у його власності понад три роки.

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна визначений ст. 172 Кодексу.

Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

Разом з тим, згідно із п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою (5 %), визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.

Отже, оподаткування доходу, отриманого від продажу нерухомого майна, визначеного у п. 172.1 ст. 172 Кодексу залежить від кількості цивільно-правових договорів, а саме: при продажу житлового (садового) будинку та земельної ділянки, на якій розташований такий будинок, окремими цивільно-правовими договорами, слід розглядати як продаж більш як одного з об'єктів протягом звітного податкового року з відповідним оподаткування за ставкою 5 %.

Проте, відповідно до п. 5.3 Закону України від 12 серпня 2014 N 1636-VII "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" фізичні особи, які мають податкову адресу (місце проживання) на території ВЕЗ "Крим", з метою оподаткування прирівнюються до нерезидентів.

Тому, згідно з п. 172.9 ст. 172 Кодексу дохід від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковуються згідно із цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

А також, відповідно до пп. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу вартість будь-якого об'єкта спадщини (подарунка), що успадковуються спадкоємцем від спадкодавця - нерезидента оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2015 Закону України від 28.12.2014 N 71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" на фізичних осіб поширюється порядок оподаткування військовим збором, з урахуванням норм ст. 174 ПКУ, за ставкою 1,5 відсотка.

Враховуючи вищевикладене, Ваш дохід від операцій з продажу об'єктів нерухомості оподатковується податком на доходи з фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Також вартість будь-якого об'єкта спадщини (подарунка), що успадковуються спадкоємцем від спадкодавця - нерезидента оподатковується податком на доходи з фізичних осіб за ставкою 18 відсотків, та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Одночасно зазначаємо, що дохід, отриманий громадянами, зазначається в податковій декларація про майновий стан і доходи та подається за місцем реєстрації до 01 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
13.05.2025
Строкові трудові договори та коли вони запроваджуються
Трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, установлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Ці норми ст. 23 КЗпП роз’яснили посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій...
13.05.2025
Як бізнесу захистити себе в господарському суді
У разі неможливості вирішити питання у досудовому порядку сторони можуть звернутися до господарського суду. Звернення до господарського суду – це важливий інструмент захисту порушених прав та інтересів суб’єктів господарювання. Проте перш ніж подати позов, сторони повинні оцінити можливі...
13.05.2025
Що робити в разі звільнення сумісника з основного місця роботи
Працівника доцільно звільнити з посади за сумісництвом, а потім прийняти на основне місце роботи за новим трудовим договором, ураховуючи вимоги ст. 24 КЗпП. Відповідно до вимог ст. 1021 КЗпП сумісництвом вважається виконання працівником, окрім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового д...
Кращі матеріали