Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Про застосування класифікатора професій

16.01.2019 13661 1 1

ЗАПИТ

Міністерство соціальної політики України
Пенсійний фонд України

Від читачів – працівників бюджетних установ надходять численні запити стосовно змін, унесених наказом Мінфіну від 15.05.18 р. № 511 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.15 р. № 435 (далі – Порядок № 435).

Просимо надати роз’яснення з таких питань.

Суть питання

Відповідно до п. 8 розд. ІV Порядку № 435 при формуванні звіту щодо ЄСВ страхувальником подається таблиця 5 додатку до цього Порядку. Відтепер передбачено, що необхідно зазначати код класифікатора професій (код КП), код загальносоюзного класифікатора професій, посад та тарифних розрядів (код ЗКППТТР), і професійна назва роботи вибирається з довідника, що відповідає національному класифікатору України «Класифікатор професій ДК 003:2010». Назва посади має відповідати запису в трудовій книжці.

На сьогодні в більшості випадків найменування посад працівників органів місцевого самоврядування (далі – ОМС) у штатному розписі зазначаються згідно із тими, що містяться в схемах посадових окладів працівників відповідних ОМС, затверджених у додатках 48–55 до постанови КМУ від 09.03.06 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі – Постанова № 268). Такі самі назви посад зафіксовано й у трудових книжках працівників ОМС.

У ст. 14 Закону від 07.06.01 р. № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» посади в ОМС класифіковано за 7 категоріями. Не зазначені в цій статті посади відносяться до певних категорій згідно з відповідними рішеннями КМУ.

Є ще один документ, а саме Типові професійно-кваліфікаційні характеристики посадових осіб місцевого самоврядування, затверджені наказом Головдержслужби від 29.12.09 р. № 406. Щоправда, у ньому містяться не всі посади, які вводяться до штатного розпису ОМС та умови оплати праці за якими визначено Постановою № 268.

Професійні назви роботи з кодом залежно від належності до професійного угрупування зазначено в Національному класифікаторі ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р. № 327 (далі – Класифікатор). Наприклад, у розд. І, сформованому як додаток до Класифікатора, включено професії, пов’язані, зокрема, з формуванням державної політики, законодавчим регулюванням, керівництвом установами та їх підрозділами. Зокрема, до них належать: за кодом 1143.5 – вищі посадові особи ОМС; кодом 1229.3 – керівні працівники апарату ОМС, кодом 1231 – керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники тощо.

Безумовно, за вимогами трудового законодавства найменування посад, на які приймаються на роботу працівники будь-якої установи, мають відповідати вимогам Класифікатора. Тому ті ОМС, де цим питанням не приділено уваги, невідкладно впорядковують свої штатні розписи та за потреби вносять зміни до записів у трудових книжках працівників. До цього ж підштовхує оновлений Порядок № 435.

Водночас на практиці застосування до працівників ОМС норм Класифікатора, як того вимагає Порядок № 435, викликає питання, що потребують роз’яснень компетентних держорганів, оскільки на сьогодні більшість посад працівників ОМС не передбачено Класифікатором. Тому просимо надати роз’яснення з посиланням на законодавчі та нормативно-правові акти, а саме:

1. За якими кодами в таблиці 5 форми № Д4 (додаток до Порядку № 435) відображаються назви робіт за посадами, що містяться у відповідних додатках до Постанови № 268:

Найменування посади

Варіант коду назви робіт за посадами згідно з Класифікатором

1

2

а) апарат секретаріату обласних, Київської та Севастопольської міських рад (додаток 48):
– голова ради, Київський міський голова; перший заступник голови ради, заступник міського голови – секретар Київської міської ради; заступник голови ради

1143.5

– голова постійної комісії з питань бюджету; керуючий справами

1143.5; 1229.3; 1231; 1239

– начальник управління; начальник відділу

1229.3

– завідувач самостійного сектору; завідувач сектору у складі управління, відділу

1229.3; 1231; 1239

– помічник голови ради, радник, консультант

2419.3; 2490

– головний спеціаліст, помічник заступника голови; спеціалісти: провідний, І категорії; ІІ категорії; без категорії

2419.3

б) апарат районних, районних у м. Києві та Севастополі рад (додаток 49):
– голова ради; заступник голови ради

1143.5

– керуючий справами; начальник відділу, головний бухгалтер; завідувач сектору

1143.5; 1229.3

в) апарат міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад та їх виконавчих комітетів, сільських, селищних рад, що представляють інтереси об’єднаних територіальних громад, та їх виконавчих органів (додаток 50):
– міський, сільський, селищний голова; перший заступник міського, сільського, селищного голови; заступник з питань діяльності виконавчих органів: міського, сільського, селищного голови;

1143.5

– секретар ради, керуючий справами (секретар) виконавчого комітету

1229.3

– староста

1143.5; 1229.3

– директор департаменту міської (міста обласного і республіканського в АР Крим значення) ради

1229.3

– начальник управління; начальник відділу; головний бухгалтер

1229.3

– державний реєстратор, адміністратор

2419; 2419.3; 2490

г) управління, відділи виконавчих органів районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад:
– головний державний соціальний інспектор, головний спеціаліст; державний соціальний інспектор

2419.3

2. Як зазначати коди згідно із Класифікатором за посадами службовців, передбаченими в додатку 55 до Постанови № 268? Чи коректним буде фіксація у звітності кодів, зазначених у додатку А до розд. «4. Технічні службовці» Класифікатора? Наприклад, для посади діловода, архіваріуса, експедитора – код 4144; касира – 4211; друкарки та стенографіста – 4111.

3. Згідно з яким розділом Класифікатора слід визначати код для посад робітників ОМС: розд. 8 «Робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання» чи розд. 9 «Найпростіші професії»? Ідеться про посади, умови оплати праці для яких визначаються наказом Мінсоцполітики від 02.10.96 р. № 77 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів».

Голова ради
ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

Аполлон Позов

ВІДПОВІДЬ

ЛИСТ Міністерства соціальної політики України
від 02.11.18 р. № 1690/0/101-18/284

ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

У Департаменті заробітної плати та умов праці розглянуто ваше звернення щодо застосування Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р. № 327 <...> (далі – Класифікатор професій), при визначенні назв посад (професій) органів місцевого самоврядування та повідомляється.

У Класифікаторі професій класифікація професій, посад, професійних назв робіт та занять здійснюється за ієрархією Міжнародної стандартної класифікації занять (за розділами, підрозділами, класами, підкласами та групами).

Структура Класифікатора професій складається з таких розділів (частин): Вступна частина; Опис розділів; Класифікація професій; Додаток А (систематизація професій за кодами); Додаток Б (систематизація професій за абеткою); Додаток В (похідні слова й механізм утворення деталізованих назв професій).

У Класифікаторі професій передбачено, серед іншого, професійні угрупування (розділ «Класифікація професій») 1143.5 «Вищі посадові особи органів місцевого самоврядування»; 1229.3 «Керівні працівники апарату місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування» та 2419.3 «Професіонали державної служби».

До зазначених професійних угрупувань вміщено базові назви посад, що застосовуються в органах місцевого самоврядування, наприклад: «Голова органу місцевого самоврядування (міський, сільський та ін.)» (код 1143.5); «Керуючий справами виконавчого апарату», «Начальник управління», «Начальник відділу» «Завідувач сектору» тощо з кодом 1229.3; «Спеціаліст державної служби» з кодом 2419.3.

Класифікатором професій передбачено правила розширення (уточнення) назв професій (Додаток В).

Так у Додатку В Класифікатора передбачені похідні слова до професій (професійних назв робіт), які згідно з приміткою 1 зазначеного Додатку застосовуються за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог із збереженням коду новоутвореної професії.

Відповідно до Примітки 2 цього Додатку назви професій можуть бути розширені за потребою користувача для внутрішнього використання термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено у Класифікаторі чи відповідних нормативно-правових актах.

Під час утворення похідних та розширених назв посад (професій) зберігається код базової посади (професії).

Таким чином, з урахуванням зазначених приміток від базових назв посад «Начальник управління» та «Начальник відділу» утворюються, наприклад, назви «Заступник начальника управління правового забезпечення» та «Заступник начальника відділу з організаційних питань» з кодом 1229.3, а також назва посади «Заступник міського голови» з кодом 1143.5.

Слід звернути увагу на те, що статтею 101 Закону України «Про столицю України – місто-герой Київ» визначено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.

З урахуванням зазначеного, для посади «Заступник міського голови – секретар Київської міської ради» застосовується базова посада «Голова органу місцевого самоврядування (міський, сільський та ін.)» з кодом 1143.5.

В той же час для утворення назв посад заступників голови Київської міської державної адміністрації застосовується базова посада «Голова міської державної адміністрації» з кодом 1120.2 (наприклад: «Перший заступник голови Київської міської державної адміністрації» (код 1120.2), «Заступник голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень» (код 1120.2).

Наказом Головного управління державної служби України від 29.12.09 р. № 406 «Про затвердження типових професійно-кваліфікаційних характеристик посадових осіб місцевого самоврядування» передбачено типову професійно-кваліфікаційну характеристику спеціалістів (головного, провідного, І категорії, II категорії, спеціаліста без категорії), які виконують роботу, пов’язану з одним з напрямів роботи виконавчого комітету.

Отже, від базової назви посади «Спеціаліст державної служби» відповідно до примітки 2 Додатку В до Класифікатора професій можуть утворюватися назви посад «Головний спеціаліст», «Провідний спеціаліст», «Спеціаліст І категорії», «Спеціаліст II категорії» та «Спеціаліст» з кодом 2419.3.

Також повідомляємо, що проектом Зміни № 8 до Класифікатора професій професійне угрупування 2419.3 «Професіонали державної служби» буде змінено на «Професіонали державної служби та місцевого самоврядування», назву посади «Спеціаліст державної служби» — на назву «Спеціаліст державної служби (місцевого самоврядування) без зміни коду 2419.3.

Крім цього, на нашу думку, для визначення назв посад патронатної служби також можуть застосовуватися посади з професійних угрупувань сфери державної служби (1229.3 «Керівні працівники апарату місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування» та 2419.3 «Професіонали державної служби»).

У випадку відсутності у Класифікаторі професій назви посади, яка б повністю відповідала покладеним на працівника обов’язкам, у Класифікаторі професій підбирається найближча за своїм значенням назва, а в посадовій інструкції зазначаються всі специфічні особливості роботи за цією посадою.

Так, у Класифікаторі професій містяться назви посад «Радник» (код 2490, професійне угрупування «Професіонали, що не входять в інші класифікаційні угрупування»), «Радник» (код 2429, професійне угрупування «Інші професіонали в галузі правознавства»), «Консультант» (код 2419.2, професійне угрупування «Професіонали у сфері маркетингу, ефективності господарської діяльності, раціоналізації виробництва, інтелектуальної власності та інноваційної діяльності»), «Консультант з економічних питань» (код 2441.2, професійне угрупування «Економісти»), «Референт» та «Помічник керівника підприємства (установи, організації)» (код 3436.1 професійне угрупування «Помічники керівників підприємств, установ, організацій») тощо.

У Класифікаторі професій також передбачено професійне угрупування 1229.7 «Керівники інших основних підрозділів в інших сферах діяльності», до якого вміщено базові назви посад «Завідувач відділу», «Начальник відділу», «Завідувач сектору», від яких утворюються назви «Начальник відділу патронатної служби», «Заступник начальника відділу патронатної служби» з кодом 1229.7.

Назви посад службовців апарату (секретаріату) органів місцевого самоврядування та назви професій робітників, зайнятих обслуговуванням органів місцевого самоврядування, визначаються відповідно до Класифікатора професій, а кваліфікаційні категорії та розряди – відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Звертаємо увагу на те, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, вони мають лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм.

Директор Департаменту
О. Товстенко

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали