Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи платити екоподаток, коли немає дозволу на розміщення відходів

10.09.2019

Запитання-відповідь

Як розраховувати суми екоподатку в разі відсутності дозволу на розміщення відходів у платника?

Якщо суб'єкт господарювання не має дозволу на розміщення відходів, то для обрахунку суми екоподатку йому потрібно самостійно визначити клас небезпеки відходів та обрати ставки екоподатку, наведені в ст. 246 ПКУ.

Ставки податку за розміщення відходів залежно від класу небезпеки (І, ІІ, IІІ, IV) та рівня небезпечності відходів прописані у п. 246.2 ПКУ.

Зверніть увагу!

За розміщення відходів, на які не встановлений клас небезпеки, застосовують ставку податку за розміщення відходів I класу небезпеки (п. 246.3 ПКУ).

Ситуація із практики

Підприємство вважає, що не має джерел забруднення навколишнього середовища, і не подавало декларацію з екоподатку та не інформувало податковий орган про відсутність об'єктів оподаткування в поточному році. А зараз податковий орган загрожує штрафами за неподання декларації. Чи законне застосування таких штрафів?

Ні. Штрафи за неподання декларацій до неплатників екоподатку застосовуватися не повинні. Пояснимо чому.

Що говорить закон. Платник податків зобов'я­заний подавати податкові декларації з кожного окремого податку, платником якого він є, за кожний звітний період, у якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, що підлягають декларуванню відповідно до вимог Податкового кодексу (далі – ПК, п. 49.2). Зверніть увагу: цей абзац застосовується до всіх платників податків, про що прямо у ньому сказано. Тобто це загальна норма.

Є й спеціальна норма для платників екоподатку з п. 250.9 ПК. У ній написано, що коли платник екоподатку з початку звітного року не планує здійснювати викиди, скидання забруднюючих речовин, розміщувати відходи, створювати радіоактивні відходи протягом звітного року, то він повинен повідомити про це відповідний контро­люючий орган за місцем розташування джерел забруднення. Для цього подається заява (у довільній формі) про відсутність у звітному році об'єкта обчислення екоподатку (далі – заява). У противному разі платник податку зобов'яза­ний подавати податкові декларації відповідно до цієї статті ПК.

В обох цих нормах ідеться про платників податку. Тобто норма п. 250.9 ПК може застосовуватися тільки до платників екоподатку, які мають джерело забруднення, проте не планують у звітному році здійснювати викиди, скидання, розміщувати відходи, створювати і тимчасово зберігати радіоактивні відходи. Детально, хто належить до платників екоподатку, написано у ст. 240 ПК.

Отже, ті суб'єкти господарювання (далі – СГ), які не належать до платників (не мають джерел забруднення), не зобов'язані подавати порожні декларації з екоподатку, навіть якщо вони не повідомили податковий орган про відсутність у них об'єкта оподаткування у звітному році.

Що роз'яснює ДПС. У ЗІР (категорія 120.05) опуб­ліковано декілька відповідей, що стосуються подання звітності з екоподатку. З них випливає той самий висновок, який ми сформулювали в попередньому абзаці.

Так, відповідаючи на запитання про платника екоподатку, який не мав об'єктів оподаткування у звітних періодах поточного року, ДФС роз'яснює, що він не зобов'язаний подавати порожні декларації, тільки якщо подав заяву. А коли запитання стоїть про СГ, що не має об'єктів для обчислення екоподатку, тоді написано, що такі СГ не повинні подавати до контролюючих органів заяву. Відповідно, не зобов'язані вони подавати і декларації, зокрема якщо навіть не подавали заяву.

Судова практика. Таких самих висновків дійшов свого часу і ВАСУ (див. ухвалу від 29.10.14 р., ЄДРСР, реєстр. № 41175023). Нараховувати і сплачувати екоподаток або сповіщати ДПІ про відсутність об'єкта для його нарахування у звітному році зобов'язані виключно платники цього податку, а не всі СГ.

Отже, підприємству треба знати, що:

  • податкові органи не повинні карати неплатника екоподатку за неподання ним декларації, навіть якщо він не подавав заяви;
  • якщо ж контролюючий орган виявить у СГ джерела забруднення, тоді може застосувати штрафи, якщо заява не була подана.

Нагадаємо, що за неподання податкових декларацій застосовується штраф у розмірі 170 грн за кожне таке порушення. А якщо оштрафований платник податків протягом року ще раз «проштрафиться» – тоді у розмірі 1 020 грн за кожне таке порушення (п. 120.1 ПК).

lg.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
29.04.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів можуть обмежити: законопроєкт ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 22.04.2025 Категорію тих, хто має переважне право залишення на роботі при звільненні, розширять: проєкт закону Як ДПС застосовуватимуть відеореєстр...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
02.05.2025
Як відмовитися від спадщини та які наслідки
Прийняття спадщини – важливий юридичний крок, що має наслідки не лише майнового характеру. До складу спадщини входять не тільки права, а й обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкоємцям можуть залишитися не виплачені...
02.05.2025
Вимоги до зберігання готової продукції
Безпечне зберігання готової продукції є важливим етапом виробничого процесу, що впливає не лише на якість товару, а й на безпеку працівників. Невиконання вимог з охорони праці під час організації складського господарства може призвести до травматизму, пожеж, пошкодження продукції або матеріальних вт...
02.05.2025
Після завершення митного оформлення складено РК_2: як у ПН відобразити коригування обсягу операцій вивезення товарів-РЕЗ
Більше за темою: Режим експортного забезпечення ПДВ: аналізуємо роз’яснення ДПС Як у податковій декларації з ПДВ відображається коригування обсягу операцій з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту товарів-РЕЗ після завершення митного оформлення, складан...
Кращі матеріали