• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи платити екоподаток, коли немає дозволу на розміщення відходів

10.09.2019 73 0 0

Запитання-відповідь

Як розраховувати суми екоподатку в разі відсутності дозволу на розміщення відходів у платника?

Якщо суб'єкт господарювання не має дозволу на розміщення відходів, то для обрахунку суми екоподатку йому потрібно самостійно визначити клас небезпеки відходів та обрати ставки екоподатку, наведені в ст. 246 ПКУ.

Ставки податку за розміщення відходів залежно від класу небезпеки (І, ІІ, IІІ, IV) та рівня небезпечності відходів прописані у п. 246.2 ПКУ.

Зверніть увагу!

За розміщення відходів, на які не встановлений клас небезпеки, застосовують ставку податку за розміщення відходів I класу небезпеки (п. 246.3 ПКУ).

Ситуація із практики

Підприємство вважає, що не має джерел забруднення навколишнього середовища, і не подавало декларацію з екоподатку та не інформувало податковий орган про відсутність об'єктів оподаткування в поточному році. А зараз податковий орган загрожує штрафами за неподання декларації. Чи законне застосування таких штрафів?

Ні. Штрафи за неподання декларацій до неплатників екоподатку застосовуватися не повинні. Пояснимо чому.

Що говорить закон. Платник податків зобов'я­заний подавати податкові декларації з кожного окремого податку, платником якого він є, за кожний звітний період, у якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, що підлягають декларуванню відповідно до вимог Податкового кодексу (далі – ПК, п. 49.2). Зверніть увагу: цей абзац застосовується до всіх платників податків, про що прямо у ньому сказано. Тобто це загальна норма.

Є й спеціальна норма для платників екоподатку з п. 250.9 ПК. У ній написано, що коли платник екоподатку з початку звітного року не планує здійснювати викиди, скидання забруднюючих речовин, розміщувати відходи, створювати радіоактивні відходи протягом звітного року, то він повинен повідомити про це відповідний контро­люючий орган за місцем розташування джерел забруднення. Для цього подається заява (у довільній формі) про відсутність у звітному році об'єкта обчислення екоподатку (далі – заява). У противному разі платник податку зобов'яза­ний подавати податкові декларації відповідно до цієї статті ПК.

В обох цих нормах ідеться про платників податку. Тобто норма п. 250.9 ПК може застосовуватися тільки до платників екоподатку, які мають джерело забруднення, проте не планують у звітному році здійснювати викиди, скидання, розміщувати відходи, створювати і тимчасово зберігати радіоактивні відходи. Детально, хто належить до платників екоподатку, написано у ст. 240 ПК.

Отже, ті суб'єкти господарювання (далі – СГ), які не належать до платників (не мають джерел забруднення), не зобов'язані подавати порожні декларації з екоподатку, навіть якщо вони не повідомили податковий орган про відсутність у них об'єкта оподаткування у звітному році.

Що роз'яснює ДПС. У ЗІР (категорія 120.05) опуб­ліковано декілька відповідей, що стосуються подання звітності з екоподатку. З них випливає той самий висновок, який ми сформулювали в попередньому абзаці.

Так, відповідаючи на запитання про платника екоподатку, який не мав об'єктів оподаткування у звітних періодах поточного року, ДФС роз'яснює, що він не зобов'язаний подавати порожні декларації, тільки якщо подав заяву. А коли запитання стоїть про СГ, що не має об'єктів для обчислення екоподатку, тоді написано, що такі СГ не повинні подавати до контролюючих органів заяву. Відповідно, не зобов'язані вони подавати і декларації, зокрема якщо навіть не подавали заяву.

Судова практика. Таких самих висновків дійшов свого часу і ВАСУ (див. ухвалу від 29.10.14 р., ЄДРСР, реєстр. № 41175023). Нараховувати і сплачувати екоподаток або сповіщати ДПІ про відсутність об'єкта для його нарахування у звітному році зобов'язані виключно платники цього податку, а не всі СГ.

Отже, підприємству треба знати, що:

  • податкові органи не повинні карати неплатника екоподатку за неподання ним декларації, навіть якщо він не подавав заяви;
  • якщо ж контролюючий орган виявить у СГ джерела забруднення, тоді може застосувати штрафи, якщо заява не була подана.

Нагадаємо, що за неподання податкових декларацій застосовується штраф у розмірі 170 грн за кожне таке порушення. А якщо оштрафований платник податків протягом року ще раз «проштрафиться» – тоді у розмірі 1 020 грн за кожне таке порушення (п. 120.1 ПК).

lg.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали