Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи платити екоподаток, коли немає дозволу на розміщення відходів

10.09.2019

Запитання-відповідь

Як розраховувати суми екоподатку в разі відсутності дозволу на розміщення відходів у платника?

Якщо суб'єкт господарювання не має дозволу на розміщення відходів, то для обрахунку суми екоподатку йому потрібно самостійно визначити клас небезпеки відходів та обрати ставки екоподатку, наведені в ст. 246 ПКУ.

Ставки податку за розміщення відходів залежно від класу небезпеки (І, ІІ, IІІ, IV) та рівня небезпечності відходів прописані у п. 246.2 ПКУ.

Зверніть увагу!

За розміщення відходів, на які не встановлений клас небезпеки, застосовують ставку податку за розміщення відходів I класу небезпеки (п. 246.3 ПКУ).

Ситуація із практики

Підприємство вважає, що не має джерел забруднення навколишнього середовища, і не подавало декларацію з екоподатку та не інформувало податковий орган про відсутність об'єктів оподаткування в поточному році. А зараз податковий орган загрожує штрафами за неподання декларації. Чи законне застосування таких штрафів?

Ні. Штрафи за неподання декларацій до неплатників екоподатку застосовуватися не повинні. Пояснимо чому.

Що говорить закон. Платник податків зобов'я­заний подавати податкові декларації з кожного окремого податку, платником якого він є, за кожний звітний період, у якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, що підлягають декларуванню відповідно до вимог Податкового кодексу (далі – ПК, п. 49.2). Зверніть увагу: цей абзац застосовується до всіх платників податків, про що прямо у ньому сказано. Тобто це загальна норма.

Є й спеціальна норма для платників екоподатку з п. 250.9 ПК. У ній написано, що коли платник екоподатку з початку звітного року не планує здійснювати викиди, скидання забруднюючих речовин, розміщувати відходи, створювати радіоактивні відходи протягом звітного року, то він повинен повідомити про це відповідний контро­люючий орган за місцем розташування джерел забруднення. Для цього подається заява (у довільній формі) про відсутність у звітному році об'єкта обчислення екоподатку (далі – заява). У противному разі платник податку зобов'яза­ний подавати податкові декларації відповідно до цієї статті ПК.

В обох цих нормах ідеться про платників податку. Тобто норма п. 250.9 ПК може застосовуватися тільки до платників екоподатку, які мають джерело забруднення, проте не планують у звітному році здійснювати викиди, скидання, розміщувати відходи, створювати і тимчасово зберігати радіоактивні відходи. Детально, хто належить до платників екоподатку, написано у ст. 240 ПК.

Отже, ті суб'єкти господарювання (далі – СГ), які не належать до платників (не мають джерел забруднення), не зобов'язані подавати порожні декларації з екоподатку, навіть якщо вони не повідомили податковий орган про відсутність у них об'єкта оподаткування у звітному році.

Що роз'яснює ДПС. У ЗІР (категорія 120.05) опуб­ліковано декілька відповідей, що стосуються подання звітності з екоподатку. З них випливає той самий висновок, який ми сформулювали в попередньому абзаці.

Так, відповідаючи на запитання про платника екоподатку, який не мав об'єктів оподаткування у звітних періодах поточного року, ДФС роз'яснює, що він не зобов'язаний подавати порожні декларації, тільки якщо подав заяву. А коли запитання стоїть про СГ, що не має об'єктів для обчислення екоподатку, тоді написано, що такі СГ не повинні подавати до контролюючих органів заяву. Відповідно, не зобов'язані вони подавати і декларації, зокрема якщо навіть не подавали заяву.

Судова практика. Таких самих висновків дійшов свого часу і ВАСУ (див. ухвалу від 29.10.14 р., ЄДРСР, реєстр. № 41175023). Нараховувати і сплачувати екоподаток або сповіщати ДПІ про відсутність об'єкта для його нарахування у звітному році зобов'язані виключно платники цього податку, а не всі СГ.

Отже, підприємству треба знати, що:

  • податкові органи не повинні карати неплатника екоподатку за неподання ним декларації, навіть якщо він не подавав заяви;
  • якщо ж контролюючий орган виявить у СГ джерела забруднення, тоді може застосувати штрафи, якщо заява не була подана.

Нагадаємо, що за неподання податкових декларацій застосовується штраф у розмірі 170 грн за кожне таке порушення. А якщо оштрафований платник податків протягом року ще раз «проштрафиться» – тоді у розмірі 1 020 грн за кожне таке порушення (п. 120.1 ПК).

lg.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
02.07.2025
Інформаційно-роз’яснювальна робота Держпраці – це не перевірка
До вас навідалися представники Держпраці? Можливо це все-таки не перевірка, а інформаційно-роз’яснювальна робота! Більше за темою: Перевірки Держпраці: порядок проведення в період воєнного стану Держслужбовці діють відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 7 Закону від 02.12.2010 № 2735-VI &laq...
02.07.2025
Чи повертаються помилкові авансові внески при виплаті дивідендів на користь ФО
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів). Поряд з цим, законодавством не передбачено обмежень щодо врах...
02.07.2025
РРО, КОРО, ПРРО в разі закриття об’єкта оподаткування
Розкриємо нюанси, про які потрібно знати під час закриття об'єкта оподаткування. Більше за темою: Бібліотека Баланс № 11 «Застосування РРО/ПРРО в разі здійснення готівкових і безготівкових розрахунків» Звільнення від відповідальності за порушення у сфері застосування РРО/ПРРО, допущені...
Кращі матеріали