Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Недотримання умов Інкотермс: можливі податкові наслідки

08.10.2018 2323 0 1



При укладанні зовнішньоекономічних контрактів вітчизняні суб’єкти господарювання, нерідко обираючи умови поставки Інкотермс FCA, не визначають дату переходу права власності. Така практика може призвести до непорозумінь з контролюючими органами щодо витрат сторін контракту, пов’язаних із доставкою товару, та як наслідок - до податкових донарахувань. На прикладі конкретної ситуації розглянемо, на що слід звернути увагу під час укладання зовнішньоекономічних контрактів, аби уникнути таких ускладнень.

Правила Інкотермс не регламентують перехід права власності на товар, а тільки розподіл витрат і ризиків, пов’язаних із транспортуванням товару від продавця до покупця. У договорах з нерезидентом-покупцем або в додатках до таких договорів слід чітко визначати перехід права власності на товар та документ, на підставі якого такий перехід відбувається, умови поставки FCA з конкретними фактичними адресами, в яких товар передається перевізнику (експедитору), а також те, що ціна при умовах поставки FCA не включає вартість перевезення.

Ситуація
Підприємство — експортер зерна працює за договором з нерезидентом на умовах поставки «FCA м. Одеса, порт». Договір з покупцем доповнено детальною інструкцією від нерезидента, за якою якої компанія-експедитор здійснює експедирування вантажу зі складу продавця до складу зберігання, а потім — зі складу зберігання до порту. Крім того, наявний лист від експедитора про те, що він діє на підставі договору, укладеного з нерезидентом. Договором передбачено, що підприємство-експортер повністю оформлює сертифікати на експорт і митні документи. Перехід права власності договором поставки не визначено. Транспортування вантажу територією України оформлюється товарно-транспортними накладними (далі — ТТН), скріп­леними печатками експедитора.

Позиція ДФС

Під час планової документальної перевірки працівники фіскальних органів зазначили, що за змістом норм Інкотермс FCA продавець зобов’язаний передати товар покупцю в порту. До цього моменту товар належить продавцю, а тому всі витрати з перевезення товару до порту, сплачені покупцем, слід визнати безкоштовно отриманими продавцем послугами. Тобто продавець повинен донарахувати в регістрах бухгалтерського обліку доходи в сумі витрат з перевезення товару до порту та відобразити зазначені доходи записом:

  • Дт 902 «Собівартість реалізованого товару»;
  • Кт 703 «Доходи від реалізації послуг».

На думку працівників фіскальних органів, за наслідком здійснення цієї операції має бути донараховано податок на прибуток підприємств.

Позиція підприємства-експортера

Продавець не згоден з їхньою думкою й обґрунтовує свою позицію тим, що умови Інкотермс мають рекомендаційний характер, перехід права власності не регулюють, а є лише умовами договору, за якими між покупцем та продавцем розподіляються витрати на страхування, транспортування, навантаження тощо.

http://www.visnuk.com.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали