Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ПДВ при продажу житла

26.02.2020 663 0 1

Підприємство-забудовник здійснює будівництво об'єктів житлового фонду із залученням підрядника (будівельної організації). Надалі побудований об'єкт продаватиметься. 

Як у такій ситуації підприємству-забудовникові вести облік ПДВ, роз'яснюється в Індивідуальній податковій консультації ДПС від 04.02.20 р. № 446/6/99-00-07-03-02-05/ІПК. 

Так, операція з постачання житла звільняється від обкладення ПДВ, крім його першого постачання (пп. 197.1.14 Податкового кодексу, далі – ПК). Під першим постачанням житла мається на увазі:

  • перша передача новопобудованого житла у власність покупця або постачання послуг з будівництва такого житла за рахунок забудовника;
  • перший продаж житла після реконструкції або ремонту покупцеві, який не був власником цього житла до ремонту або реконструкції.

У нашій ситуації будівництво житла здійснюється із залученням підрядника. Тобто має місце постачання послуг з будівництва житла за рахунок забудовника. Ця операція і є першим постачанням житла в розумінні пп. 197.1.14 ПК. 

А ось операція з продажу житла покупцям (це буде не перше постачання цього житла) звільнятиметься від обкладення ПДВ. Але при цьому слід пам'ятати, що здійснення операцій, що не обкладаються ПДВ, призводить до необхідності нарахувати компенсуючі податкові зобов'язання згідно з п. 198.5, 199.1 ПК. Це означає, що коли:

  • забудовник веде окремий облік товарів (послуг), які отримуються для здійснення неоподатковуваних операцій, – він нараховує податкові зобов'язання за всіма придбаннями, які використовуються в таких операціях;
  • придбані забудовником товари (послуги) використовуються частково в оподатковуваних і частково в неоподатковуваних операціях – тоді податкові зобов'язання нараховуються виходячи з частини їх використання в неоподатковуваних операціях.

А як обкладається ПДВ внесок, отриманий забудовником від фізособи як забезпечувальний платіж? Такий внесок не змінює базу оподаткування забудовника, тобто не призводить до виникнення податкових зобов'язань на дату його отримання. Адже на цю дату постачання житла ще не відбулося.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали