Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

НБУ відповів на запит із питань оприбуткування готівки

10.05.2019 1082 0 1

Неузгодженість різних нормативних документів у сфері регулювання готівкових розрахунків і чималі штрафні санкції за порушення викликають численні запитання у бухгалтерів-практиків. Ми зібрали запитання, що ставляться найчастіше, та направили запит в НБУ.

Регулятор у листі від 25.04.19 р. № 50-0006/22839 на адресу ГО «ВБК» висловив свою думку з поставлених питань. Читайте і робіть висновки самостійно.


запит

Голові Національного банку України
Смолію Я. В.

лист
Громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»
від 04.03.19 р. № ВБК 1036/0003

Щодо запиту, наданого членами ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

Вельмишановний Якове Васильовичу!

ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» засвідчує Вам свою повагу та сподівається на плідну співпрацю щодо забезпечення широкого діалогу із громадськістю з метою пошуку ефективних ідей у рамках виконання Програми економічних реформ.

Звертаємося до Вас за дорученням членів ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб». У період з 14 січня до 28 лютого 2019 року в 16 обласних центрах України було проведено семінари-практикуми, у роботі яких взяли участь понад 1 500 бухгалтерів-практиків із різних регіонів, представники Державної фіскальної служби та провідні науковці.

За результатами цих заходів було окреслено коло проблем, що найбільше турбують бухгалтерську спільноту. Зокрема, було вирішено звернутися до Національного банку України з такими запитаннями:

1. Відокремлений підрозділ проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги. КОРО на РРО не зареєстровано. Чи вважатиметься готівка оприбуткованою, якщо буде забезпечено зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу?

2. Відокремлений підрозділ проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги. КОРО на РРО зареєстровано. Згідно з п. 6 гл. 4 розд. ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.16 р. № 547, КОРО застосовується лише на період виходу з ладу РРО або відключення електроенергії. Чи вважатиметься готівка оприбуткованою, якщо буде забезпечено зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу?

3. Відокремлений підрозділ проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги. КОРО на РРО зареєстровано. Як правильно оприбуткувати готівку в період ремонту РРО та проведення розрахунків із покупцями із застосуванням розрахункових квитанцій? Чи достатньо буде занести дані розрахункових квитанцій у КОРО?

4. Підприємець проводить розрахунки із застосуванням розрахункових квитанцій та веденням КОРО. За яких умов готівка вважатиметься оприбуткованою:

1) у разі внесення даних розрахункових квитанцій в КОРО;

2) у разі внесення даних розрахункових квитанцій в КОРО і ведення обліку готівки в книзі обліку доходів і витрат (у книзі обліку доходів);

3) у разі ведення обліку готівки у книзі обліку доходів і витрат (книзі обліку доходів)?

5. Підприємець – платник ПДВ згідно з Порядком ведення книг обліку доходів і витрат повинен записувати суму отриманого доходу без урахування ПДВ. Чи вважається готівка оприбуткованою своєчасно і в повній сумі, якщо у книзі дохід, отриманий готівкою з ПДВ, буде відображено без урахування ПДВ?

6. Чи має право підприємство оплатити в консульстві іноземної держави на території України за консульську легалізацію документів у готівковій іноземній валюті? Приймати оплату в безготівковій формі або гривнях у консульстві відмовляються (у п. 50 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 2, йдеться тільки про можливість оплати готівкою віз).

Від імені бухгалтерської спільноти України просимо НБУ допомогти та надати офіційну відповідь на поставлені вище запитання.

Сподіваємося на Вашу підтримку та подальшу співпрацю в пошуку шляхів розв’язання нагальних проблем.

Аполлон Позов,
голова Ради
ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»


відповідь

Лист
Національного банку України ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»
від 25.04.19 р. № 0006/22839

Національний банк України розглянув лист Громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 04.03.19 р. № ВБК 1036/0003 щодо надання роз’яснення з питань оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів підприємств та повідомляє таке.

Стосовно першого та другого питань

Відповідно до норм пункту 11 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.17 р. № 148 <...> (далі – Положення), готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звiтiв) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО – у разі її використання).

Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.16 р. № 547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій» (зі змінами – наказ від 20.09.18 р. № 773) (далі – Наказ № 547) передбачено можливість суб’єкта господарювання не реєструвати та не зберігати КОРО.

Отже, на нашу думку, у випадку реєстрації КОРО на РРО інформація згідно з фіскальними звітними чеками має заноситися до КОРО. У разі ж коли КОРО не зареєстроване на РРО, готівка буде вважатися оприбуткованою за умови забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України.

Стосовно третього та п’ятого питань

Порядок застосування розрахункових квитанцій, порядок роботи із покупцями під час ремонту РРО, обліку у книзі доходів і витрат визначені нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України. Отже, за роз’ясненнями пропонуємо звернутися до Міністерства фінансів України та/або Державної фіскальної служби України.

Стосовно четвертого питання

Згідно з нормами абзаців четвертого та п’ятого пункту 11 розділу II Положення, оприбуткуванням готівки в касах суб’єктів господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосування РРО, є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Оприбуткування та облік фізичними особами-підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів) у порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Стосовно шостого питання

Статтею 99 Конституції України, статтею 192 Цивільного кодексу України встановлено, що грошовою одиницею України є гривня, яка є законним платіжним засобом, обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України.

Статтею 5 Закону України «Про валюту і валютні операції» зазначено, що гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні з урахуванням особливостей, встановлених частиною другою цієї статті, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків.

Пунктом 120 розділу IX Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.19 р. № 5 (далі – Положення № 5), встановлено, що за поточними рахунками в національній валюті для здійснення розрахунків, пов’язаних з утриманням офіційного представництва здійснюються, зокрема, операції із зарахування коштів, отриманих посольством, консульством за надані консульські послуги, уключаючи кошти в готівковій формі, а також операції з торгівлі іноземною валютою.

Отже, Положенням № 5 передбачене зарахування на поточний рахунок посольства/консульства коштів в національній валюті, отриманих за надані консульські послуги, у тому числі у готівковій формі, і відповідно передбачена можливість купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України.

Директор Департаменту грошового
обігу Національного банку

В. ЗАЙВЕНКО

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали