Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

НБУ та ДФС про округлення в різних госпопераціях

16.10.2019 11731 0 1

Ще минулого року НБУ взяв курс на оптимізацію готівкового обігу та припинив карбувати монети номіналами 1, 2, 5, 25 коп. (постанова НБУ від 15.03.18 р. № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів», далі – Постанова № 25). Із 01.07.18 р. запроваджено правила округлення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) (п. 4 Постанови № 25). Під час здійснення безготівкових розрахунків округлення не проводять. 

Цьогоріч готівкову оптимізацію продовжено – постановою Правління НБУ від 20.06.19 р. № 82 «Про вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів» (далі – Постанова № 82) передбачено, зокрема, такі нововведення:

  • з 01.10.19 р. монети номіналами 1, 2 та 5 коп. перестають бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою;
  • монети номіналом 25 коп. перебувають в обігу до прийняття окремого рішення Правління НБУ про їх вилучення.

Наслідки таких реформ для всіх юросіб, незалежно від організаційно-правової форми й форми власності (крім банків), відокремлених підрозділів юросіб, а також підприємців:

  • з 01.10.19 р. не можна використовувати монети 1, 2 та 5 коп. для здійснення готівкових розрахунків;
  • до 18.10.19 р. такі суб’єкти господарювання (далі – СГ) мають право здати залишки монет номіналами 1, 2 та 5 коп. до кас банків для зарахування на рахунки;
  • обов’язкове округлення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) за правилами, визначеними Постановою № 25.

Довідково. Округлення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) здійснюється за такими правилами:

  • сума, що закінчується від 1 до 4 коп., округлюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 коп.;
  • сума, що закінчується від 5 до 9 коп., округлюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 коп. 

Під час безготівкових розрахунків округлення не відбуватиметься.

Наразі у СГ виникають запитання шодо округлення в різних госпопераціях. На деякі з них маємо роз’яснення НБУ та ДПС, зокрема в:

  • Індивідуальній податковій консультації ДФС від 14.11.18 р. № 4820/6/99-99-14-05-01-15/ІПК;
  • Індивідуальній податковій консультації ДПС від 16.09.19 р. № 243/6/99-00-07-01-01-15/ІПК;
  • листі НБУ від 26.09.19 р. № 50-0006/50073.

Як проводити округлення в разі застосування РРО?

На підставі п. 5 розд. І Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.16 р. № 13, ДФС в ІПК № 243 та № 4820 доходить висновку, що СГ можуть додатково друкувати в реквізитах розрахункових документів загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах фіскального чека таким чином:

  • після рядка 7 фіскального чека перед рядком 8 додати нові рядки «Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком до округлення» та «округлена знижка/округлена надбавка». Водночас згідно з п. 4 Постанови № 25 округлення не є знижкою або надбавкою у значенні цих термінів, визначених законодавством України;
  • у рядку 8 фіскального чека «СУМА» зазначати «Загальна вартість придбаних товарів (наданих послуг) за чеком після округлення». Саме вказана сума вважається сумою розрахунку за відповідним розрахунковим документом.

До підсумку розрахункових операцій Z-звіту та Х-звіту відповідно до п. 15 та 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ від 18.02.02 р. № 199, має потрапляти загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), тобто сума з розрахункових документів після округлення.

Як скласти податкову накладну?

Нормами Податкового кодексу (далі – ПК) – пп. «а» і «б» п. 185.1, п. 188.1, пп. 194.1.1 – чітко визначено порядок формування бази оподаткування та податкових зобов’язань із ПДВ. І не передбачено врахування будь-яких округлень, здійснених платником податку під час розрахунків із покупцями, для визначення бази обкладення ПДВ.

Отже, у податковій накладній, складеній платником податку за щоденними підсумками, відображається сума ПДВ, обчислена таким платником податку, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 188.1 ПК, без урахування округлення. 

Детальна консультація від редакції на цю тему – див. у матеріалі «Округлення: як відобразити в чеку РРО і в ПН?».

Як округлювати для цілей податку на прибуток?

Згідно з пп. 134.1.1 ПК об’єкт оподаткування прибутку визначається як фінансовий результат до оподаткування, розрахований за правилами бухобліку і відкоригований на різниці, передбачені ПК. Водночас, як випливає з норм ПК і роз’яснень ДФС (ІПК № 243, № 4820), коригувань фінрезультату на суми округлень під час готівкових розрахунків за товари (роботи, послуги) не передбачено. Тобто округлення суми реалізації відображається так само, як і в бухобліку. 

Однак питання, як відображати здійснене під час готівкових розрахунків округлення на рахунках бухобліку, поки що залишається відкритим, принаймні, для комерційних підприємств. Адже наразі немає роз’яснень Мінфіну, як чинити в цій ситуації. 

Приміром, НБУ прямо приписав банкам: результати округлень касових операцій включати у бухобліку до складу інших операційних доходів і витрат (п. 51 Постанови № 82). 

Якщо керуватися такою логікою, то суми округлень слід відображати на рахунках 719 та 949. 

Деякі підприємства йдуть шляхом надання знижки до найближчих десяти копійок (як постійно діючої акції), унаслідок чого зникає потреба в застосуванні Постанови № 25.

Як округлювати для цілей ПДФО та військового збору (ВЗ)?

Нормами ПК не передбачено врахування будь-яких округлень під час нарахування, утримання та сплати (перерахування) ПДФО та ВЗ. Зважаючи на це, а також ураховуючи, що регулювання питань методології бухобліку та фінзвітності здійснюється Мінфіном, на думку ДФС, з питань бухгалтерського обліку та складання фінзвітності доцільно звернутися до Мінфіну.

Чи діють округлення у разі сплати податків?

З 25.09.19 р. право округлювати касові операція поширюється на банки (постанова Правління НБУ від 24.09.19 р. № 117). Тому банки України під час вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів мають право проводити округлення сум касових операцій за правилами, установленими п. 4 Постанови № 25. Порядок розрахунків із клієнтами в разі застосування округлення монет дрібних номіналів під час здійснення касових операцій банк визначає у внутрішніх положеннях (інструкції).

Крім того, у разі застосування правил округлення банк оформлює касові документи з урахуванням такого:

  • у реквізиті «Додаткові реквізити» зазначаються суми до округлення та суми після округлення;
  • у реквізиті «Сума» зазначається сума після округлення.

Але вимоги ПК не передбачають сплати податків та обов’язкових платежів у менших сумах, ніж визначено законодавством. Тому платежі зі сплати податків прийматимуться банками без округлення відповідних сум (див. Лист № 50073).

Як округлювати суми у ВКО та видатковій відомості?

Постанова № 25 про округлення загальних (у чеку) сум діє для розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги). Округлювати до 10 коп. нараховану зарплату підстав немає, адже законодавством це не передбачено. Працівник повинен отримати нараховану йому зарплату за вирахуванням податків та інших обов’язкових утримань. Наразі немає офіційних роз’яснень Мінфіну щодо округлення сум зарплати до виплати та як проводити це в обліку.

Поки що маємо лише позицію НБУ, викладену на його офіційній фейсбук-сторінці. Зокрема, при виплаті заробітної плати з кас підприємства регулятор радить зазначати у видатковому касовому ордері або видатковій відомості суми виплат, кратні 10 копійкам. Нарахування сум заробітної плати, на думку НБУ, слід здійснювати з урахуванням частки у копійках як кредиторської/дебіторської заборгованості, яка переходить на наступний місяць, що не викликає необхідності в округленні нарахованих сум. При цьому фахівці Нацбанку зазначають, що відображення та облік зазначених вище операцій відноситься до питань організації бухгалтерського обліку на підприємстві і належить до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Наостанок НБУ нагадує, що одним зі шляхів уникнення незручностей під час виплат заробітної плати може бути укладення відповідного договору з обслуговуючим банком та здійснення перерахування зазначених виплат на рахунки працівників, оскільки під час безготівкових розрахунків округлення не здійснюється (п. 6 постанови Правління НБУ від 15.03.18 р. № 25).

Наші поради, як проводити розрахунки з оплати праці у разі округлення, – в матеріалі «Нові правила округлення копійок і виплата зарплати».

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали