Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нацбанк посилив контроль над використанням готівки суб'єктами господарювання

10.05.2019 302 0 0

Нацбанк затвердив постанову Правління НБУ від 18.04.19 р. № 62 «Про затвердження Змін до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні», яким уносяться зміни до Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 25.09.18 р. № 103 (далі – Інструкція № 103).

Головне нововведення – регулятор посилив контроль використання готівки, отриманої суб’єктами господарювання через касу банку.

Мета посилення такого контролю – запобігання та протидія легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та поширенню зброї масового знищення.

Згідно з п. 1111 Інструкції № 103 банк повинен забезпечити вживання заходів, спрямованих на вивчення клієнтів – суб’єктів господарювання, які отримують гроші з каси банку для подальшого здійснення розрахунків готівкою. Мета такого вивчення – спростувати або підтвердити підозри у фіктивності фінансових операцій клієнта.

При цьому банк повинен застосовувати ризик-орієнтований підхід.

Для довідки. Ризик-орієнтований підхід – це визначена банком система керування ризиками легалізації кримінальних доходів/фінансування тероризму та прийняття ним відповідних заходів тим способом і в тих обсягах, які забезпечують ефективну мінімізацію цих ризиків залежно від їх рівня (п. 311 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління НБУ від 26.06.15 р. № 417)

Якщо операція підпала під фінмоніторниг, то банк має право вимагати від суб’єкта господарювання підтвердні документи, на підставі яких здійснюються готівкові розрахунки. Такими документами можуть бути: закупівельний акт; закупівельна відомість; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізосіб, і сум утриманого з них податку, кредитний договір; договір постачання; договір транспортування; договір зберігання.

Хочемо попередити, що якщо ви знімаєте готівку на суму більше 150 000 грн., то така операція підлягає обов’язковому фінмоніторингу (пп. 4 ч. 1 ст. 15 Закону від 14.10.14 р. № 1702-VII).

Крім того, Нацбанк:

  • урегулював питання застосування електронного підпису та електронної печатки при здійсненні банком касових операцій;
  • удосконалив норми організації роботи банків із сумнівними банкнотами (щодо дійсності та платіжності);
  • уточнив реквізити в заяві на переказ готівки при сплаті податків, зборів та оплаті адміністративних послуг через касу банку.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали