Відповідно до пп. 14.1.1142 Податкового кодексу (далі – ПК) мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПК. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним МПЗ.
Відповідно до пп. 381.1.4 ПК МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік.
Особливості визначення загального МПЗ платників податку на прибуток – власників, орендарів, користувачів на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, встановлено п. 141.9 ПК.
Порядок зарахування сум податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, сплачених протягом податкового (звітного) року, у зменшення суми загального МПЗ регламентується пп. 141.9.2–141.9.3 ПК. Суми податків, що враховуються у зменшення загального МПЗ залежать від частки сільськогосподарського товаровиробництва у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку.
Так, відповідно до пп. 141.9.2–141.9.3 ПК до суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться:
При цьому вказаними нормами встановлено, що у сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.
Згідно з пп. 14.1.115 ПК надміру сплачені грошові зобов’язання – це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Зокрема, пп. 14.1.175 ПК визначено, що податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПК строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПК.
Джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (абзац перший п. 87.1 ПК).
Згідно з абзацом третім п. 87.1 ПК сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено, зокрема:
Отже, якщо станом на дату проведення нарахування грошових зобов’язань у податковому (звітному) році у платника податків обліковуються надміру сплачені суми з відповідного платежу, то такі нараховані грошові зобов’язання (у т. ч. податковий борг) можуть бути погашені за рахунок наявної переплати.
Таким чином, ураховуючи те, що джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу є, зокрема, будь-які власні кошти та суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів, то платники податку на прибуток, які застосовують квартальний або річний звітний період, можуть у зменшення суми загального МПЗ врахувати суми податків, зборів та платежів, визначені пп. 141.9.2–141.9.3 ПК нарахованих протягом податкового (звітного) року, які погашені за рахунок наявної переплати, яка виникла у минулому податковому (звітному) році, або суми погашеного податкового боргу у межах нарахованих податків, зборів та платежів, які несплачені у минулому звітному році та невраховані при визначенні загального МПЗ за такий минулий звітний рік.
ЗІР, категорія 102.25
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm