Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи можна врахувати в рахунок МПЗ сплату боргу минулих періодів та зарахування переплат

Роз’яснення
06.01.2025

Чи можуть врахувати платники податку на прибуток підприємств, які застосовують квартальний або річний звітний період, у зменшення суми загального мінімального податкового зобов’язання суми податків, зборів та платежів, які нараховані протягом податкового (звітного) року та погашені за рахунок наявної переплати, що виникла у минулому податковому (звітному) році, або суми погашеного податкового боргу з відповідних податків, зборів та платежів, несплачених у минулому звітному році?

Відповідно до пп. 14.1.1142 Податкового кодексу (далі – ПК) мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПК. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним МПЗ.

Відповідно до пп. 381.1.4 ПК МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік.

Особливості визначення загального МПЗ платників податку на прибуток – власників, орендарів, користувачів на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, встановлено п. 141.9 ПК.

Порядок зарахування сум податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, сплачених протягом податкового (звітного) року, у зменшення суми загального МПЗ регламентується пп. 141.9.2–141.9.3 ПК. Суми податків, що враховуються у зменшення загального МПЗ залежать від частки сільськогосподарського товаровиробництва у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку.

Так, відповідно до пп. 141.9.2–141.9.3 ПК до суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться:

  • податок на прибуток підприємств;
  • ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, які сплачені за придбання товарів у фізичних осіб), з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
  • єдиний податок (у разі переходу у податковому (звітному) році із спрощеної системи оподаткування на загальну);
  • земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь;
  • рентна плата за спеціальне використання води;
  • 20 % витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.

При цьому вказаними нормами встановлено, що у сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.

Згідно з пп. 14.1.115 ПК надміру сплачені грошові зобов’язання – це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Зокрема, пп. 14.1.175 ПК визначено, що податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПК строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПК.

Джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (абзац перший п. 87.1 ПК).

Згідно з абзацом третім п. 87.1 ПК сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено, зокрема:

  • за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
  • за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у п. 43.41 ПК.

Отже, якщо станом на дату проведення нарахування грошових зобов’язань у податковому (звітному) році у платника податків обліковуються надміру сплачені суми з відповідного платежу, то такі нараховані грошові зобов’язання (у т. ч. податковий борг) можуть бути погашені за рахунок наявної переплати.

Таким чином, ураховуючи те, що джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу є, зокрема, будь-які власні кошти та суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів, то платники податку на прибуток, які застосовують квартальний або річний звітний період, можуть у зменшення суми загального МПЗ врахувати суми податків, зборів та платежів, визначені пп. 141.9.2–141.9.3 ПК нарахованих протягом податкового (звітного) року, які погашені за рахунок наявної переплати, яка виникла у минулому податковому (звітному) році, або суми погашеного податкового боргу у межах нарахованих податків, зборів та платежів, які несплачені у минулому звітному році та невраховані при визначенні загального МПЗ за такий минулий звітний рік.

ЗІР, категорія 102.25

 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали