Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Мін’юст роз’яснив, як і коли подавати оновлену інформацію про кінцевих бенефіціарів

06.05.2020 3222 0 0

Закон від 06.12.19 р. № 361-IХ «Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон № 361) відновив визначення поняття «кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юрособи» (далі – КБВ). А також зобов’язав підприємства актуалізувати інформацію про таких осіб, подавши держреєстратору відповідну заяву. 

У листі від 23.04.20 р. № 3887/8.4.4/32-20 (далі – Лист № 3887) Мін’юст роз’яснив, як і коли юрособам слід подати держреєстратору оновлені відомості про кінцевих бенефіціарних власників. 

Коли? Згідно із Законом № 361, починаючи з 28 квітня підприємства інформуватимуть держреєстратора про своїх КБВ:
у момент держреєстрації юрособи;

  • протягом 3 місяців після набуття чинності підзаконного акта, яким буде затверджена форма і зміст структури власності. Причому юрособи, зареєстровані до набуття чинності Закону № 361, будуть зобов’язані подати відповідну інформацію про КБВ повторно. Але на сьогодні такий документ не розроблено, тому подавати оновлені дані про КБВ держреєстратору поки що не вимагається, про що і сказав Мін’юст у Листі № 3887; 
  • у разі будь-яких змін у відомостях про юрособу – протягом 30 робочих днів із дня їх виникнення; 
  • щорічно починаючи з наступного року після держреєстрації юрособи – протягом 14 календарних днів з дати держреєстрації. Як роз’яснив Мін’юст у Листі № 3887, підтверджувати дані всі підприємства будуть уже в 2021 році. Наприклад, якщо підприємство зареєстровано 10.02.20 р., то обов’язок підтвердити відомості про КБВ виникає в нього з 10.02.21 р. [це збігається з нашою думкою, викладеною в «Скоро юрособам доведеться відновити інформацію про своїх бенефіціарів». Мін’юст зазначив, що щорічна актуалізація даних про КБВ відповідно до ст. 171 Закону № 361 здійснюється незалежно від того, змінювалися дані про КБВ протягом року чи ні.

Як? Для підтвердження даних про КБВ треба подати держреєстратору: 

  • заяву про підтвердження відомостей про КБВ;
  • структуру власності за формою і змістом, установленими законодавчо;
  • витяг, виписку або інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру, що підтверджує реєстрацію юрособи-нерезидента в країні її місця перебування (для випадку коли засновником юрособи є юрособа-нерезидент);
  • нотаріально посвідчену копію документа, що засвідчує особу КБВ юрособи (для фізособи-нерезидента, а якщо такий документ оформлено без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру – тоді і для фізособи-резидента).

За якою формою? Наразі юрособи зобов’язані повідомляти держреєстратора про своїх КБВ шляхом подання заяви за формою 1, затвердженою наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5 (далі – Наказ № 3268/5). Очевидно, що окремі реєстраційні заяви, затверджені цим документом, повинні бути оновлені, у тому числі і заява про підтвердження даних про КБВ, що незабаром і відбудеться. Про це Мін’юст також повідомляє в Листі № 3887. В оновлених формах будуть передбачені поля для внесення відомостей про КБВ, у тому числі поля для проставляння позначки про те, що дані про КБВ є актуальними (коли змін не було) і не вимагають подання документів для встановлення відомостей про КБВ.

А якщо не подати? Також Мін’юст зазначив, що несвоєчасне подання держреєстратору відомостей про КБВ або про їх відсутність, що також може мати місце [про це ми писали «Скоро юрособам доведеться відновити інформацію про своїх бенефіціарів»], або документів, що підтверджують відомості про КБВ, є адміністративним правопорушенням. За таке порушення на керівника юрособи або особу, уповноважену діяти від імені юрособи (виконавчий орган), накладатиметься штраф у розмірі від 1 000 до 3 000 НМДГ (від 17 000 до 51 000 грн) відповідно до ч. 6 ст. 16611 КУпАП. 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали