Зміни, які вже з’явилися, унесені наказом Мінфіну від 29.09.20 р. № 588 (далі – Наказ № 588, набув чинності з 03.11.20 р., «Офіційний вісник України» від 03.11.20 р. № 86). Вони носять в основному технічний характер. Розглянемо їх докладніше.
Ця зміна була внесена до текстів усіх наказів, якими затверджені П(С)БО, до текстів самих П(С)БО, тексту Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291 (далі – Інструкція № 291), тексту наказу Мінфіну від 29.11.2000 р. № 302 «Про Примітки до річної фінансової звітності» (далі – Наказ № 302) і до форми Приміток, затвердженої цим наказом.
1. Змінено порядок відображення заборгованості засновників (учасників) за вкладами (внесками) до статутного капіталу (далі – СК) у балансі за формою № 1-мс. До внесення змін згідно з нормами НП(С)БО 25 така заборгованість мала відображатися у складі активів у рядку 1155 «Поточна дебіторська заборгованість» (п. 1.4 розд. ІІІ НП(С)БО 25). Але це в корені суперечило тому порядку заповнення фінансової звітності, який застосовується при складанні балансів за формою № 1 (п. 2.45 Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінфіну від 28.03.13 р. № 433) або формою № 1-м (п. 2.21 розд. ІІ НП(С)БО 25). У цих формах заборгованість учасників за вкладами до СК (Дт 46 «Неоплачений капітал» і рядок балансу 1425 «Неоплачений капітал») є контрпасивною статтею і відображається не в активі, а в пасиві в дужках (по суті зі знаком «мінус»), зменшуючи підсумок розд. І пасиву «Власний капітал»!
І ось тепер так само має заповнюватися і форма № 1-мс. Для цього в розд. ІІІ НП(С)БО 25 провели такі коригування:
з п. 1.4 прибрали фразу про відображення заборгованості засновників з формування СК у рядку 1155 «Поточна дебіторська заборгованість»;
внесли новий п. 1.9 з описом нового рядка форми № 1-мс з кодом 1425 «Неоплачений капітал». У ній має відображатися заборгованість учасників за внесками до СК у дужках, зменшуючи підсумок розд. І пасиву. Відповідно, у розд. ІІІ НП(С)БО 25 змінилася нумерація пунктів: п. 1.9–1.15 стали п. 1.10–1.16.
Будьте напоготові! У розд. ІІІ НП(С)БО 25 є п. 1.7, яким регламентується порядок заповнення рядка 1400 «Капітал» у формі № 1-мс. Так от, до нього Мінфін зміни чомусь не вніс. У ньому все ще написано, що в цьому рядку має відображатися фактично внесений засновниками СК. Проте після набуття чинності вищезгаданих змін у ньому слід відображати не фактично внесені вклади, а повну суму зареєстрованого СК, як і в рядку 1400 «Зареєстрований (пайовий) капітал» форми № 1-м (див. п. 2.17 розд. ІІ НП(С)БО 25). Інакше у вас не зійдеться баланс!
2. Уточнено порядок заповнення рядка 1595 «Довгострокові зобов’язання, цільове фінансування і забезпечення» балансів за формою № 1-м (п. 2.22 розд. ІІ НП(С)БО 25) та № 1-мс (п. 1.10 розд. ІІІ НП(С)БО 25). Раніше було зазначено, що в цьому рядку відображаються у тому числі «сума довгострокової заборгованості підприємства за зобов’язаннями щодо залучення позикових коштів (крім кредитів банків), на які нараховуються проценти». Зараз слова «на які нараховуються проценти» із цієї фрази прибрали. Мабуть, Мінфін справедливо визнав, що небанківські позики можуть бути як процентними, так і безпроцентними і всі вони повинні відображатися в рядку 1595. Але! І до внесення цих змін ніхто не заважав підприємствам відображати безпроцентні позики у цьому рядку, оскільки у ньому крім процентних кредитів банків і позик могли відображатися абсолютно всі «інші довгострокові зобов’язання».
3. Унесено зміни до форми фінансової звітності малих підприємств (форми № 1-м, № 2-м) і мікропідприємств (форми № 1-мс, № 2-мс). Суть змін така:
у заголовному грифі фінансової звітності (де зазначається, що фінансова звітність малих підприємств є додатком 1 до НП(С)БО 25, а мікропідприємств – додатком 2 до НП(С)БО 25) змінено посилання на пункт розд. I – п. 5 змінено на п. 4;
до форми № 1-мс унесено новий рядок 1425 «Неоплачений капітал», про заповнення якого ми написали вище.
Увага! Фінзвітність за зміненими формами і зміненими правилами слід подавати починаючи зі звітності за 2020 рік! Щодо відображення у формі № 1-мс заборгованості учасників за вкладами до СК (у т. ч. заповнення нового ряд. 1425): ми вважаємо, що за новими правилами слід заповнити не тільки графу 4 (дані на кінець року), але й графу 3 (дані на початок року) для зіставності показників фінзвітності.
Суми ВПА і ВПЗ не дисконтуються! При відображенні в балансі за формою № 1 відстрочених податкових активів (ряд. 1045 активу) і відстрочених податкових зобов’язань (ряд. 1500 пасиву) підприємства ставили собі запитання, чи потрібно дисконтувати ці статті? Адже вони містяться в розділі необоротних (а значить, довгострокових) активів і довгострокових зобов’язань відповідно. І ось змінами, унесеними до абзацу другого п. 14 П(С)БО 17, Мінфін чітко відповів: ці статті не дисконтуються і відображаються в балансі за недисконтованою сумою, яка підлягає відшкодуванню або сплаті.
Нагадуємо! Підприємства, які складають фінзвітність за правилами НП(С)БО 25, не застосовують П(С)БО 17 і відображають податок на прибуток у сумі, фактично нарахованій за звітний період (п. 5.8 розд. ІІ, п. 2.6 розд. ІІІ НП(С)БО 25).
Як ми знаємо, у текстах багатьох П(С)БО та Інструкції № 291 робляться посилання до інших П(С)БО. І при цьому бувало, що в посиланні назва П(С)БО зазначалася неправильно. Або назва П(С)БО мінялася, але в посиланні до нього з іншого стандарту залишалася стара назва. У Наказі № 588 Мінфін постарався відстежити і виправити всі такі ситуації, а саме:
у другому абзаці опису рахунка 96 в Інструкції № 291 виправлена наведена у ньому назва П(С)БО 12 (з неправильної «Інвестиції» на правильну «Фінансові інвестиції»);
п. 11 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» виправлено наведену у ньому назву П(С)БО 22 (П(С)БО 22 називається «Вплив інфляції», а не «Вплив цін та інфляції», як було зазначено в п. 11 П(С)БО 21);
п. 2 наказу Мінфіну від 19.05.05 р. № 412, яким затверджено П(С)БО 29 «Фінансова звітність за сегментами», виправлено назву П(С)БО 27 (зі старої «Діяльність, що припиняється», на нову «Необоротні активи, що утримуються для продажу, і припинена діяльність»). А в п. 2 самого П(С)БО 29 уточнено, що цей стандарт, зокрема, не застосовують ті підприємства, які згідно із Законом № 996 є мікропідприємствами, малими підприємствами, непідприємницькими товариствами, підприємствами, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів і витрат згідно з податковим законодавством.
І нарешті, щоб уже зовсім усе було чітко, у п. 1.7 розд. ІІІ Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879, де йдеться про інвентаризацію основних засобів, Мінфін змінив термін «інвентаризаційні номери» на більш правильне формулювання – «інвентарні номери».
З 01.01.21 р. планується внести зміни до бухгалтерського обліку оренди, перш за все фінансової. Відповідний проєкт наказу Мінфіну 28.10.20 р. розміщений для обговорення на сайті Мінфіну https://mof.gov.ua у розділі «Законодавство»/«Проєкти нормативно-правових актів»/«Проєкти нормативно-правових актів у 2020 р.».
Так, НП(С)БО 14 «Оренда» буде повністю викладене в новій редакції! У цій новій редакції Мінфін постарався максимально зблизити норми НП(С)БО 14 з нормами МСФЗ. Зокрема, до НП(С)БО 14 будуть уведені поняття «валова інвестиція в оренду» і «чиста інвестиція в оренду», які містяться в МСФЗ 16 «Оренда» та МСФЗ для малих і середніх підприємств. Саме з використанням цих понять будуть сформульовані правила обліку і складання фінзвітності фінансової оренди, викладені в розд. ІІІ «Облік оренди в орендодавця» нової редакції НП(С)БО 14. Завважимо, що в цілому новий порядокдуже близький до того, що є зараз, але в деяких нюансах доведеться розібратися. Докладніше ми зупинимося на цих змінах пізніше, коли вони будуть прийняті.
Також у цьому проєкті Мінфін планує внести ще і ряд технічних змін, пов’язаних з орендою, а саме:
буде виключено таке поняття, як «право на оренду приміщень» (відповідні зміни будуть унесені до п. 5 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи» та абзацу тринадцятого опису рахунка 12 «Нематеріальні активи» в Інструкції № 291);
будуть унесені уточнення до «орендної» термінології. Вони викликані тим, що в бухгалтерському обліку немає поняття «лізинг», а є тільки поняття «оренда» (причому використовуються терміни «фінансова оренда» й «операційна оренда»). Так, в Інструкції № 291:
Головне, що потрібно знати зараз про ці плановані зміни, – це те, що вони в будь-якому випадку запрацюють не раніше 01.01.21 р. (а може бути, і пізніше, це залежить від того, коли буде затверджений, зареєстрований у Мін’юсті та опублікований цей проєкт наказу)! А значить, фінзвітність за 2020 рік усі підприємства, що застосовують НП(С)БО, повинні будуть скласти за старими правилами, без огляду на ці зміни!