Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Компенсований роботодавцем туристичний збір, включений до вартості проживання працівника у відрядженні, підлягає оподаткуванню

07.11.2023 92 0 0

Головне управління ДПС у м. Києві повідомляє, що порядок справляння туристичного збору (далі – збір) визначено ст. 268 Податкового кодексу (далі – ПК), згідно з пп. 268.2.1 якої платниками турзбору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної, міської ради та тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПК. 

Водночас, не можуть бути платниками збору особи, визначені  пп. «в» пп. 14.1.213 ПК, а саме резиденти – фізичні особи, які мають місце проживання в Україні, які прибули у відрядження (пп. «б» пп. 268.2.2 ПК). 

Оподаткування доходів фізосіб регламентується розд. ІV ПК, відповідно до пп. 165.1.11 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно із п. 170.9 ПК. 

Згідно з абзацом другим пп. «а» пп. 170.9.1 ПК не є доходом платника податку – фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме: на проїзд (у т. ч. перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у т. ч. на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд (віз), обов’язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв’язку із здійсненням таких витрат. 

Зазначені в абзаці другому пп. «а» пп. 170.9.1 ПК витрати не є об’єктом обкладення ПДФО лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість таких витрат. 

Будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає. 

Основним документом, який регулює відрядження працівників органів державної влади, підприємств, установ та організацій, що повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів, є Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59 (далі – Інструкція № 59). 

Водночас інші підприємства та організації можуть використовувати Інструкцію № 59 як допоміжний (довідковий) документ. 

Відповідно до п. 5 розд. ІІ Інструкції № 59 підприємство за наявності підтвердних документів (в оригіналі) відшкодовує в межах граничних сум витрат на найм житлового приміщення витрати відрядженим працівникам на найм житлового приміщення з розрахунку вартості одного місця у готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні за кожну добу такого проживання з урахуванням включених до рахунків на оплату вартості проживання витрат на користування телефоном (крім витрат на службові телефонні розмови), холодильником, телевізором та інших витрат. 

Витрати, що перевищують граничні суми витрат на найм житлового приміщення, відшкодовуються з дозволу керівника згідно з оригіналами підтвердних документів. Зазначені витрати не є надміру витраченими коштами. 

Згідно з п. 8 розд. II Інструкції № 59 відрядженому працівникові понад установлені суми компенсації витрат у зв’язку з відрядженням відшкодовуються також витрати на оплату ПДВ, зокрема, за найм житлового приміщення згідно з підтвердними документами в оригіналі. 

Крім того, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПК), зокрема, у вигляді суми грошового відшкодування будь-яких витрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розд. IV ПК (пп. «г» пп. 164.2.17 ПК). 

Також вказаний дохід є об'єктом  обкладення військовим збором (пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК). 

Ураховуючи викладене, у разі якщо юридичною особою (роботодавцем) здійснюється відшкодування суми збору, сплаченого фізичною особою (працівником) під час відрядження у межах України за найм житлового приміщення, то сума такої компенсації включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого працівника як додаткове благо та обкладається ПДФО та військовим збором на загальних підставах. 

ГУ ДПС у м. Києві

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали